Լրագրողի մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել 10/14/2014   13:32  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործն ընդունվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթ և կատարվում է նախաքննություն»,- «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության մամուլի պատասխանատու Միքայել Ահարոնյանը:
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ գլխավոր դատախազը վերացրել էր «Ա1+»-ի լրագրողի հետ կապված միջադեպի փաստով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին՝ Հատուկ քննչական ծառայության որոշումը։ Ավելի վաղ Հատուկ քննչական ծառայությունը մերժել էր քրեական գործի հարուցումը՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Ասել է, թե` ԱԺ Բաղրամյան փողոցի մուտքի մոտ «Ա1+»-ի լրագրող Մարինե Խաչատրյանի և Ազգային ժողովի անվտանգության ծառայության պետ Կարեն Հայրապետյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպի փաստով, գլխավոր դատախազի որոշմամբ, այնուամենայնիվ, քրեական գործ կհարուցվի:
Հիշեցնենք` սեպտեմբերի 9-ին Ազգային ժողովի գլխավոր մուտքի դարպասներին փակցված «Բարև Ռոբ» գրությամբ պաստառը պոկելուց հետո խորհրդարանի անվտանգության ծառայության պետ Կարեն Հայրապետյանը փորձել էր հրել «Ա1+» հեռուստաընկերության լրագրող Մարինե Խաչատրյանին, ով այդ պահին նկարահանում էր կատարում։ Լրագրողի ներկայանալուց հետո էլ Հայրապետյանը հարվածել էր նրա ձեռքին և գցել նկարահանող սարքը:

Возбуждено уголовное дело по факту инцидента между журналисткой "А1+" и сотрудником службы безопасности НС Армении 10/14/2014   15:57  |  Актуальная тема
Уголовное дело, возбужденное по признакам ч. 1ст. 164 УК РА по факту воспрепятствования законной профессиональной деятельности журналиста, принято к производству Специальной следственной службы Армении. Ведется расследование. Об этом “ФактИнфо” сообщил пресс-секретарь ССС РА Микаэл Агаронян.
7 октября генеральный прокурор отменил решение Специальной следственной службы об отказе в возбуждении уголовного дела по инциденту, имевшему место с журналисткой “А1+”. Ранее сообщалось, что ССС РА отказал в возбуждении уголовного дела ввиду отсутствия состава преступления.
Отмечалось, что по факту инцидента, имевшего место между журналисткой Марине Хачатрян и начальником службы безопасности НС РА Кареном Айрапетяном, решением генпрокурора будет возбуждено уголовное дело.
Напомним, что 9 сентября начальник службы безопасности НС РА Карен Айрапетян сначала сорвал с ворот НС РА плакат с надписью “Здравствуй, Роб”, а затем ударил по руке снимавшую в тот момент акцию протеста корреспондентку телекомпании "А1+ "и швырнул камеру на землю.