Լրագրողի նկատմամբ ԱԺ անվտագության ծառայության պետի գործողությունների վերաբերյալ քրեական գործ չի հարուցվել 09/17/2014   11:27  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սեպտեմբերի 9-ին Ազգային ժողովի Բաղրամյան փողոցի մուտքի մոտ ԱԺ անվտանգության ծառայության պետ Կարեն Հայրապետյանի կողմից լրագրող Մարինե Խաչատրյանի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու փաստով քրեական գործ առայժմ չի հարուցվել:
Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայության մամուլի քարտուղար Լուսինե Մարգարյանը:
«Ա1+» հեռուստաընկերության լրագրող Մարինե Խաչատրյանի մասնագիտական օրինական գործունեությանը ՀՀ ԱԺ անվտանգության ծառայության աշխատակցի կողմից խոչընդոտելու վերաբերյալ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» խորհրդատվական ՀԿ-ի՝ սեպտեմբերի 12-ի հաղորդման, ինչպես նաև դեպքի վերաբերյալ hetq.am կայքում հրապարակված համապատասխան տեսանյութի հիման վրա ՀՀ ՀՔԾ-ում նախապատրաստվում են նյութեր, կատարվում են համապատասխան դատավարական գործողություններ` քրեական գործ հարուցելու հիմքերի առկայությունն ստուգելու ուղղությամբ»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 9-ին ԱԺ անվտանգության ծառայության պետ Կարեն Հայրապետյանը նախ պոկել էր ԱԺ-ի դարպասներին փակցված «Բարև Ռոբ» գրությամբ պաստառը, ապա հարվածել ակցիան նկարահանող լրագրողի ձեռքին ու գետնին գցել նկարահանող սարքը:
Միջադեպը ներկայացնող տեսանյութում այս ամենից հետո ԱԺ անվտանգության ծառայության պետն արդարանում է, որ ոչ թե բռնություն է գործադրել, այլ պարզապես ձեռքով ասել է լրագրողին, որ մի կողմ տանի տեսանկարահանող սարքը:
Նշենք, որ միջադեպից 3 օր անց` սեպտեմբերի 12-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը հանձնարարել էր «մասնագիտական գործունեություն ծավալելու ընթացքում լրագրող Մարինե Խաչատրյանի և ԱԺ անվտանգության ծառայության պետ Կարեն Հայրապետյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ մամուլի հրապարակումներն ուղարկել Հատուկ քննչական ծառայություն՝ ՀՀ  քրեական դատավարությամբ նախատեսված կարգով ընթացքը լուծելու համար»:

Уголовное дело по факту инцидента между журналисткой и сотрудником службы безопасности НС Армении пока не возбуждено 09/17/2014   11:58  |  Актуальная тема
Уголовное дело по факту воспрепятствования начальником службы безопасности НС РА Кареном Айрапетяном профессиональной деятельности журналистки Марине Хачатрян пока не возбуждено.
Об этом ИА “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь Специальной следственной службы Армении Лусине Маркарян.
В ССС РА на основании сообщения общественной организации “Объединение осведомленных граждан” от 12сентября о воспрепятствовании начальником службы безопасности НС РА Кареном Айрапетяном профессиональной деятельности корреспондента телеканала “А1+” Марине Хачатрян, а также опубликованного на сайте hetq.am видеоматериала об инциденте готовятся материалы, проводятся соответствующие процессуальные действия с целью проверки наличия оснований для возбуждения уголовного дела”, - сказала она.
Напомним, что 9 сентября начальник службы безопасности НС РА Карен Айрапетян сначала сорвал с ворот НС РА плакат с надписью “Здравствуй, Роб”, а затем ударил по руке журналистку, снимавшую акцию протеста, и швырнул камеру на землю.
Отметим, что спустя 3 дня после инцидента, 12 сентября, генпрокурор Армении Геворк Костанян поручил направить опубликованные в прессе публикации об имевшем место 9 сентября у входа в здание парламента Армении инциденте между журналисткой Марине Хачатрян и начальником службы безопасности НС РА Кареном Айрапетяном в Специальную следственную службу для определения дальнейшего хода в предусмотренном уголовно-процессуальным законодательством порядке.