Ադրբեջանը չի պատասխանում Կարեն Պետրոսյանի դին վերադարձնելու մասին ՄԻԵԴ-ի հարցին 10/01/2014   12:03  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանի կառավարությունը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին մինչ օրս ոչ մի բացատրություն չի ներկայացնել՝ Կարեն Պետրոսյանի դին ընտանիքին չվերադարձնելու պատճառների մասին: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան՝ հայտնեց «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ գործադիր տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանը:
Հիշեցնենք` սեպտեմբերի 10-ին ադրբեջանական գերության ընթացքում սպանված Կարեն Պետրոսյանի ընտանիքը` իրավաբաններ Քրիստինա Գևորգյանի, Արա Ղազարյանի, Վահե Գրիգորյանի, ինչպես նաև իրավապաշտպաններ Լարիսա Ալավերդյանի և Արտակ Զեյնալյանի աջակցությամբ, դիմել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան` խնդրելով ՄԻԵԴ միջամտությունը` Կ.Պետրոսյանի դին անհապաղ եւ անվնաս վիճակում ընտանիքին վերադարձնելու հարցում:
Ի պատասխան Պետրոսյան ընտանիքի պահանջի՝ սեպտեմբերի 12-ին ՄԻԵԴ-n Ադրբեջանի կառավարությունից խնդրել էր մինչև սեպտեմբերի 26-ը բացատրություններ ներկայացնել` «Կարեն Պետրոսյանի մարմնի վերադարձման հարցի առնչությամբ Ադրբեջանի պաշտոնական դիրքորոշման և դին ընտանիքին վերադարձնելու ձգձգումների պատճառների մասին»:
Փաստորեն, ՄԻԵԴ-ի սահմանած ժամկետը 5 օր առաջ ավարտվել է, իսկ Ադրբեջանն այդպես էլ չի արձագանքել միջազգային այդ ատյանի հարցմանը:
Պետրոսյանների ներկայացուցիչ իրավաբանները, ինչպես մեզ հետ զրույցում հայտնեց աշխատանքային խմբի անդամ Լարիսա Ալավերդյանը, նոր նամակ են ուղարկել ՄԻԵԴ` հարցում կատարելով գործի ընթացքի մասին:
«Դիմել ենք՝ պաշտոնապես իմանալու` պատասխանե՞լ են, թե՞ չեն պատասխանել, և որն է լինելու ՄԻԵԴ-ի հաջորդ քայլը»,- ասաց  Լարիսա Ալավերդյանը:
Ի դեպ, սեպտեմբերի 15-ին Լարիսա Ալավերդյանը, Ավետիք Իշխանյանը և Արթուր Սաքունցն այս հարցով դիմել էին նաև ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ ենթահանձնաժողովին: Այս ատյանում ևս, Լարիսա Ալավերդյանի խոսքով, հարցն արձագանք գտել է:
«Նրանք ևս դիմել են Ադրբեջանին` դատապարտելով և պահանջելով, որ Հայաստանին վերադարձնեն Կարեն Պետրոսյանի դին»:
«Այսինքն` առայժմ այս ճնշումն է իրականացվում: Դե, ասում են, երևի պատի ենք հանդիպել, տեսնենք ինչ է լինելու»,- ավարտելով իր խոսքը՝ ասաց Լարիսա Ալավերդյանը:
Հիշեցնենք՝ Հայաստանի հյուսիսարևելյան սահմանամերձ Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանը գերեվարվել էր օգոստոսի 7-ին:
Ադրբեջանի իշխանությունները հրապարակել էին կադրեր, թե ինչպես են դիմակավոր զինվորները նրան խոշտանգելով ստիպում ասել իրենց ցանկացածը: Իսկ մեկ օր անց Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարեց, որ Կ. Պետրոսյանը «հանկարծամահ» է եղել՝ ադրբեջանական վարկածով «սրտանոթային անբավարարությունից»:

Азербайджан не отвечает на запрос ЕСПЧ по поводу передачи Армении тела Карена Петросяна 10/01/2014   12:42  |  Актуальная тема
Правительство Азербайджана до сих пор не дало Европейскому суду по правам человека никаких объяснений касательно причин невыдачи Карена Петросяна. Об этом в беседе с ИА “ФактИнфо” заявила директор общественной организации “Против правового произвола” Лариса Алавердян.
Напомним, что семья убитого в азербайджанском плену Карена Петросяна 10 сентября при поддержке юристов Кристине Геворкян, Ара Казаряна, Ваге Григоряна, а также правозащитников Ларисы Алавердян и Артака Зейналяна обратилась в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) с просьбой ходатайствовать о немедленной передаче семье тела К. Петросяна.
В ответ на требование семьи Петросяна 12 сентября ЕСПЧ попросил правительство Азербайджана представить до 26 сентября объяснения касательно причин затягивания с оглашением официальной позиции Баку и процессом выдачи тела К. Петросяна его семье.
Установленный ЕСПЧ срок истек пять дней назад, а Азербайджан так и не отреагировал на запрос данной международной инстанции.
Как сообщила в беседе с “ФактИнфо” член рабочей группы Лариса Алавердян, юристы, представляющие интересы Петросянов, направили в ЕСПЧ новое письмо-запрос о ходе рассмотрения дела.
“Мы обратились с тем, чтобы официально узнать, воспоследовал ли ответ или нет, и какими будут дальнейшие шаги ЕСПЧ”, - проинформировала Лариса Алавердян.
Отметим, что 15 сентября Лариса Алавердян, Аветик Ишханян и Артур Сакунц обратились в Европейский комитет СЕ по предотвращению пыток и комитет ООН против пыток и подкомитет ООН по предупреждению. Данная международная инстанция, по словам Л. Алавердян, тоже отреагировала на обращение.
“Они тоже обратились к Азербайджану, осуждая и требуя от него выдачи Армении тела Карена Петросяна. Похоже, мы разговариваем со стеной”, - резюмировала Лариса Алавердян.
Напомним, что 7 августа 2014г. житель села Чинари Тавушской области Армении Артур Петросян сообщил об исчезновении своего сына - Карена Петросяна. В ходе подготовки материалов выяснилось, что К. Петросян в тот же день, около 09.00 утра отправился за хворостом на прилегающую к селу Чинари местность, именуемую “Барсеги Ял”, и не вернулся. Он был захвачен в плен ВС Азербайджана. Спустя день, 8 августа, Международный Комитет Красного Креста распространил информацию о гибели К. Петросяна в ходе его нахождения в азербайджанском плену. Баку сначала распространил видеоматериал, где явно видно, как под пытками выбивают у К. Петросяна “нужные им показания”. Спустя день они сообщили, что попавший в плен молодой человек внезапно скончался или, по версии азербайджанской стороны, его смерть якобы наступила в результате “острой сердечной недостаточности”.