Կարեն Պետրոսյանի դին արտահանձնելու հարցով Ադբեջանին կարող է միջնորդել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարը 09/16/2014   16:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական գերությունում մահացած Կարեն Պետրոսյանի դիակի շուտափույթ հանձնման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին ՀՀ ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանի հասցեագրված գրությունն ընդունվել է քննարկման: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՄԻՊ գրասենյակից` հավելելով, որ դիակի վերադարձը ձգձգելը ադրբեջանական կողմից կարող է Կարենի մահվան իրական պատճառը թաքցնելու նպատակ ունենալ:
Հիշեցնենք, Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ, 32-ամյա Կարեն Պետրոսյանը գերի էր ընկել օգոստոսի 7-ին: Ադրբեջանը նախ տեսանյութ էր հրապարակել, որտեղ ակնհայտ երևում էր, թե ինչպես են Կարենին խոշտանգելով ցանկալի «խոստովանություն» կորզում, իսկ մեկ օր անց հայտարարել էր, որ գերեվարված երիտասարդը, իբր, հանկարծամահ է եղել, կամ, ըստ ադրբեջանական վարկածի, մահը տեղի է ունեցել սուր սրտանոթային անբավարարության հետևանքով:
«Դիակի շուտափույթ հանձնումը կարևոր է՝ հասկանալու համար` մահը բնակա՞ն է եղել, թե՝ ոչ, մինչդեռ նման ձգձգումը կասկածի տեղիք է տալիս, որ իրականում խոշտանգում ու բռնություն է եղել, որի պատճառով էլ անձը մեկ օրվա ընթացքում մահացել է»,- մեզ հետ զրույցում ասացին ՄԻՊ գրասենյակից:
Հիշեցնենք, դեռևս մեկ շաբաթ առաջ Կարեն Պետրոսյանի հարազատների շահերի ներկայացուցիչ իրավապաշտպանները միջնորդություն էին ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ խնդրելով միջնորդել ադրբեջանական կողմին Կարեն Պետրոսյանի դին Հայաստան ուղարկելու հարցում:
Հավելենք նաև, որ ըստ միջազգային մարդասիրական իրավունքի՝ գերության մեջ մահացածների աճյունները հայրենիք են վերադարձվում` առանց որևէ նախապայմանի:

Верховный комиссар ООН по правам человека может ходатайствовать перед Азербайджаном о немедленной выдаче Армении тела Карена Петросяна 09/16/2014   17:24  |  Лента новостей
Адресованное верховному комиссару ООН по правам человека письмо омбудсмена Армении Карена Андреасяна касательно немедленной передачи армянской стороне тела погибшего в азербайджанском плену 31-летнего жителя Тавушской области Армении Карена Петросяна принято к рассмотрению. Об этом “Фактинфо” сообщили в офисе Защитника прав человека, добавив, что азербайджанская сторона, возможно, затягивает процесс выдачи тела с целью сокрытия причин смерти Карена Петросяна.
Напомним, что 7 августа 2014г. житель села Чинари Тавушской области Армении Артур Петросян сообщил об исчезновении своего сына - Карена Петросяна. В ходе подготовки материалов выяснилось, что К. Петросян в тот же день, около 09.00 утра отправился за хворостом на прилегающую к селу Чинари местность, именуемую “Барсеги Ял”, и не вернулся. Он был захвачен в плен ВС Азербайджана. Спустя день, 8 августа, Международный Комитет Красного Креста распространил информацию о гибели К. Петросяна в ходе его нахождения в азербайджанском плену. Азербайджан сначала распространил видеоматериал, где явно видно, как под пытками выбивают у К. Петросяна “нужные им показания”. Спустя день они сообщили, что попавший в плен молодой человек внезапно скончался или, по версии азербайджанской стороны, его смерть якобы наступила в результате “острой сердечной недостаточности”.
Напомним, что правозащитники, представляющие интересы семьи Карена Петросяна, подали ходатайство в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) с просьбой ходатайствовать перед Азербайджаном о немедленной немедленной передаче армянской стороне тела гражданина Армении.
Согласно международному гуманитарному праву, останки погибших в плену должны быть репатриированы без каких-либо предусловий.