Սերժ Սարգսյանը և Ֆրանսուա Օլանդն անդրադարձել են Ֆրանսիայի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ նախատեսվող եռակողմ հանդիպմանը 09/04/2014   20:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՆԱՏՕ-ի անդամ ու Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի /ISAF/ առաքելության մասնակից գործընկեր երկրների պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում աշխատանքային այցով գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Նյուպորտում հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, երկու երկրների նախագահները գոհունակությամբ են խոսել հայ-ֆրանսիական քաղաքական բարձր մակարդակի երկխոսության և փոխշահավետ տարբեր ոլորտներում սերտ համագործակցության մասին:
Հանդիպման ժամանակ զրուցակիցներն անդրադարձել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ քննարկել են ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացին վերաբերող հարցեր, անդրադարձել առաջիկայում ֆրանսիական կողմի նախաձեռնությամբ Ֆրանսիայի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ նախատեսվող եռակողմ հանդիպմանը: Սերժ Սարգսյանը և Ֆրանսուա Օլանդը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանում իրավիճակի և առկա մարտահրավերների շուրջ:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները քննարկել են նաև բարձր մակարդակով ձեռք բերված երկկողմ պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը: Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող հարցերից բացի, զրուցակիցներն անդրադարձել նաև տարբեր միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում հայ-ֆրանսիական համագործակցությանը, երկու երկրների համար կարևորագույն հարցերում փոխադարձ աջակցությանը:

Серж Саргсян и Франсуа Олланд обсудили предстоящую встречу с участием президентов Франции, Армении и Азербайджана 09/04/2014   20:45  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии с целью участия во встрече глав государств и правительств стран – членов НАТО и партнеров, участвующих в миссии Международных сил содействия безопасности в Афганистане (ISAF), президент Армении Серж Саргсян сегодня в Ньюпорте встретился с президентом Франции Франсуа Олландом. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президенты двух стран с удовлетворением говорили об армяно-французском политическом диалоге высокого уровня и тесном сотрудничестве в различных взаимовыгодных сферах.
Во время встречи собеседники коснулись ряда представляющих взаимный интерес вопросов, в том числе относящихся к переговорному процессу по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, коснулись намеченной по инициативе французской стороны трехсторонней встречи с участием президентов Франции, Армении и Азербайджана. Серж Саргсян и Франсуа Олланд обменялись также мнениями о ситуации в регионе и имеющихся вызовах.
Президенты Армении и Франции обсудили также ход реализации достигнутых на высоком уровне двусторонних договоренностей. Помимо вопросов, относящихся к повестке дня армяно-французских отношений, собеседники коснулись армяно-французского сотрудничества в рамках различных международных организаций, взаимной поддержки в важнейших для двух стран вопросах.