Լիտվացի պատգամավոր. «Կարևոր է, որպեսզի Լիտվայի հասարակությունն իմանա արցախյան հիմնախնդրի մասին ողջ ճշմարտությունը» 08/30/2014   13:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության սեյմասի (խորհրդարանի) պատգամավոր, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ Լիտվայի սեյմասի բարեկամության խմբի նախագահ Դալիա Կուոդիտեին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրերին մեր երկրում՝ գոհունակությամբ փաստելով, որ հայ-լիտվական հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են. երկու երկրների միջև փոխգործակցության և հարաբերությունների զարգացման համար ստեղծվել է իրավապայմանագրային լավ հիմք, առկա է բարձր մակարդակի մշտական քաղաքական երկխոսություն, արտաքին գործերի նախարարությունների միջև պարբերաբար անցկացվում են խորհրդատվություններ, կայանում են տարբեր մակարդակի փոխայցելություններ, երկու երկրներում գործում են դիվանագիտական ներկայացուցչություններ: Հայ-լիտվական կապերի շարունակական ամրապնդման տեսանկյունից հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել են միջխորհրդարանական հարաբերությունները:
Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել լիտվացի խորհրդարանականներին, ովքեր Հայաստանի հետ պատգամավորական բարեկամության խումբ ստեղծելուց բացի, սեյմասում ստեղծել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ բարեկամության խումբ, ինչը, Նախագահի համոզմամբ, չափազանց կարևոր է և հիշեցնում է 1980-ականների վերջին, 1990-ականների սկզբին անկախության վերականգնման պայքարի ճանապարհին հայ և լիտվացի ժողովուրդների համերաշխությունն ու աջակցությունը միմյանց: Հանրապետության Նախագահի խոսքով, դա վկայում է նաև ժողովրդավարական արժեքներին լիտվացի ժողովրդի նվիրվածության մասին:
Տիկին Կուոդիտեն շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին հյուրընկալության ու ջերմ խոսքերի համար և ընդգծել, որ իր, ինչպես նաև սեյմասում իր գործընկերների համար կարևոր է, որպեսզի Լիտվայի հասարակությունն իմանա Արցախի և արցախյան հիմնախնդրի մասին ողջ ճշմարտությունը, ուստի բարեկամության խմբի ստեղծումը և այցելություններն Արցախ միտված են այդ նպատակին, նաև՝ կողմերի միջև երկխոսության աջակցությանը: Նա ընդգծել է, որ իր խորին համոզմամբ, կողմերը պետք է լսեն միմյանց, խոսեն, երկխոսեն, այլ կերպ՝ լուծում հնարավոր չէ պատկերացնել:
Նախագահի հետ հանդիպմանը հայ-լիտվական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի և համագործակցության զարգացման հեռանկարի վերաբերյալ հարցերին անդրադառնալուց բացի, հյուրերի խնդրանքով Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, մի շարք հարցերում մեր երկրի դիրքորոշումները: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային և արդի միջազգային խնդիրների շուրջ:
19:08 26/07/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանի աշխատանքային այցը` Գեղարքունիքի մարզ
21:29 25/07/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել շախմատի Հայաստանի տղամարդկանց և կանանց հավաքականների հետ
19:26 25/07/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի Նախագահը ցավակցական հեռագիր է հղել Ֆրանսիայի Նախագահին
19:06 25/07/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյան. Նշանակալի է Սեն Արևշատյանի ավանդը հայ փիլիսոփայական մտքի պատմության ուսումնասիրության գործում

Депутат Сейма Литвы: Важно, чтобы литовское общество узнало всю правду о НКР и карабахской проблеме 08/30/2014   16:09  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня депутата Сейма (парламента) Литовской Республики, главу группы дружбы с Нагорно-Карабахской Республикой в парламенте Литвы Далию Куодите и возглавляемую ею делегацию. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Серж Саргсян, поприветствовав гостей, с удовлетворением констатировал динамичное развитие армяно-литовских отношений: создана хорошая договорно-правовая база для развития взаимодействия и отношений между двумя странами, налажен постоянный политический диалог на высоком уровне, между министерствами иностранных дел регулярно проводятся консультации, имеют место взаимные визиты различного уровня, в обеих странах функционируют диппредставительства. В контексте последовательного укрепления армяно-литовских связей стороны обозначили важность межпарламентских отношений.
Серж Саргсян выразил благодарность литовским парламентариям, которые в Сейме помимо парламентской группы дружбы с Арменией создали группу дружбы с Нагорно-Карабахской Республикой, что, по убеждению президента, является чрезвычайно важным и напоминает об оказываемой армянским и литовским народами поддержке друг другу и солидарности между ними на пути борьбы за восстановление независимости в конце 1980-х – в начале 1990-х гг.. По словам президента Армении, это свидетельствует также о приверженности народа Литвы демократическим ценностям.
В свою очередь, Далия Куодите подчеркнула, что для нее, как и для ее коллег в Сейме, важно, чтобы литовское общество узнало всю правду о Нагорном Карабахе и карабахской проблеме, посему создание группы дружбы и визиты в Арцах служат этой цели, а также содействию диалогу между сторонами карабахского конфликта. Д.Куодите отметила, что по ее глубокому убеждению, стороны должны выслушать друг друга, поговорить, вести диалог друг с другом, иного решения проблемы невозможно представить.
По просьбе гостей Серж Саргсян представил также приоритеты внешней политики Армении, подходы республики к ряду вопросов. Собеседники обменялись также мнениями относительно региональных и актуальных международных проблем.