Քննչական «մշակումից» հետո էլ տուժողը պնդում է, որ ամբաստանյալն իրենից գումար չի պահանջել 07/10/2014   13:17  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կաշառք ստանալու մեջ մեղադրվող  ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության այլընտրանքային պատիժների կատարման Արմավիրի բաժանմունքի ղեկավար Սահակ Հարությունյանի հարազատներն այսօր բողոքի ակցիա էին կազմակերպել ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի մոտ:
Նրանք ՀՀ գլխավոր դատախազից պահանջում են արդարություն՝ հաշվի առնելով նաև Գևորգ Կոստանյանի վերջերս արած հավաստիացումներն առ այն, որ անմեղ մարդ չի դատվելու:
Ավելի քան ութ ամիս կալանքի մեջ գտնվող ամբաստանյալի հարազատներն ակնկալում են, որ ՀՀ գլխավոր դատախազն իրենց կընդունի ու կներկայացնեն խնդիրը՝ պահանջելով, որ գլխավոր դատախազը ցուցում տա գործով մեղադրող Պավել Գյուլումյանին հրաժարվել մեղադրանքից:
Սահակ Հարությունյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը դիմում-բողոք է հղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ խնդրելով երկրի ղեկավարին գործը վերցնել իր հսկողության տակ, կանխել պաշտոնատար անձանց կողմից անօրինական գործողությունների կատարումն ու գործով մասնակցող մեղադրողին հորդորել իր լիազորությունների շրջանակում, դատաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա հրաժարվել «անհիմն մեղադրանքը դատարանում պաշտպանելուց»:
Հատուկ քննչական ծառայության կողմից ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերի հատկանիշներով քրեական գործը հարուցվել էր 900 հազար դրամ տուգանքի դատապարտված Բաբկեն Բուդաղյանի դիմումի հիման վրա, ըստ որի՝ ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության այլընտրանքային պատիժների կատարման Արմավիրի բաժանմունքի աշխատակից Ալեքսանդր Խաչատրյանը համաներում կիրառելու համար իրենից գումար է պահանջել. վերջինս իր աշխատասենյակում բռնվել է Բուդաղյանից 400 հազար դրամ վերցնելու պահին:
Ըստ պաշտպանի՝ իր պաշտպանյալը բացարձակապես անտեղյակ է եղել այդ դեպքից, ավելին՝ դեպքից դեռևս երեք օր առաջ մեկնել է Շիրակի մարզի Լանջիկ գյուղ՝ մասնակցելու իր հորեղբոր հոգեհանգստին ու հուղարկավորությանը:
Սահակ Հարությունյանի մասով միակ «ապացույցը» Բաբկեն Բուդաղյանի ցուցմունքն է, որը կորզվել է քրեադատավարական օրենքի էական խախտմամբ, քննիչի կողմից կատարված մի շարք անօրինական գործողությունների արդյունքում:
Մասնավորապես, ըստ պաշտպանական կողմի՝ այն բանից հետո, երբ Բուդաղյանը հայտնել է, որ Սահակ Հարությունյանն իրենից գումար չի պահանջել, նրա նկատմամբ հետապնդումներ են սկսվել, նա մարմնական վնասվածքներով, այդ թվում՝ աչքի տակի մեծ կապտուկով ՀՔԾ քննիչի մոտ ցուցմունք է տվել Սահակ Հարությունյանի դեմ, գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, որտեղ, սակայն, 5 տարբեր նիստերի ընթացքում Բուդաղյանը ցուցմունքներ է տվել, որ Սահակ Հարությունյանն իրենից գումար չի պահանջել:
Թվում էր, թե մեղադրողին այլ բան չէր մնում, քան հրաժարվել անհիմն մեղադրանքից, սակայն մեղադրողն ու տուժողը չեն ներկայացել հերթական դատական նիստին, ապա հաջորդ նիստին հրապարակվել է Բուդաղյանի դիմումը՝ հետևյալ բովանդակությամբ. «Դատարանում ես ճիշտ ցուցմունքներ չեմ տվել, խնդրում եմ ինձ վերջնականորեն հարցաքննել և ներողամիտ գտնվել իմ հանդեպ»:
Բուդաղյանն անմիջապես հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ «այդ դիմումը ինձ թելադրել են և ստիպել են գրել ՀՔԾ քննիչ Ա.Մինասյանը, 6-րդ վարչության պետ Եղիշե Պետրոսյանը՝ սպառնալով, որ հակառակ դեպքում ինձ քննիչ Շուշանյանը կձերբակալի մեկ այլ գործով և այն բերել ու դատարան եմ ներկայացրել նույն Ե.Պետրոսյանի ուղեկցությամբ՝ հուլիսի 3-ին»:
Այնուհետև տուժողը լրացուցիչ ցուցմունք է տվել՝ նորից պնդելով, որ իրեն տարել ու այդ դիմումը գրել են տվել, այն ճիշտ չէ, Սահակ Հարությունյանն իրենից գումար չի պահաջել:

Потерпевший по делу о взяточничестве с участием сотрудников Управления УИУ МЮ Армении утверждает, что подсудимый не требовал у него денег 07/10/2014 14:16 | Актуальная тема
Родственники обвиняемого в получении взятки руководителя Армавирского отделения по исполнению альтернативных наказаний Управления уголовно-исполнительных учреждений МЮ РА Саака Арутюняна организовали сегодня акцию протеста у здания Генеральной прокуратуры Армении.
Они требуют от генпрокурора РА справедливости, принимая во внимание последние заявления Геворка Костаняна о том, что невинные люди не будут осуждены.
Родственники подсудимого, находящегося под стражей более 8 месяцев, надеются, что генпрокурор примет их, и им удастся представить ему проблему, требуя, чтобы генеральный прокурор отдал указания гособвинителю Павлу Гюлумяну отказаться от обвинения.
Адвокат Саака Арутюняна - Инесса Петросян направила заявление с жалобой президенту Сержу Саргсяну, в котором просит главу государства взять под свой контроль дело, пресечь проведение должностными лицами незаконных действий, а также призвать прокурора отказаться на основе добытых в ходе судебного процесса доказательств от поддержания в суде необоснованного обвинения.
Напомним, Специальная следственная служба Армении возбудила уголовное дело по признакам пп. 2 и 3 ч. 3 ст. 311 УК РА на основании заявления Бабкена Будагяна, осужденного к штрафу в размере 900 тыс. драмов. Согласно материалам дела, сотрудник Армавирского отдела исполнения альтернативных наказаний Управления уголовно-исполнительных учреждений Министерства юстиции Армении Александр Хачатрян потребовал от осужденного Будагяна взятку в размере 400 тыс. драмов за применение в отношение него амнистии и был пойман в своем кабинете при получении взятки.
“Единственным “доказательством” против Саака Арутюняна являются показания Бабкена Будагяна, которые были “выбиты” с существенным нарушением УПК, в результате незаконных действий, предпринятых следователем”,- считает адвокат.
В частности, по мнению стороны защиты, после того, как Будагян заявил, что Саак Арутюнян не требовал у него денег, в отношении него было начато уголовное преследование: он с телесными повреждениями -с синяком под глазом - дал показания при следователе ССС против Саака Арутюняна. Дело с обвинительным заключением было направлено в суд, где, однако, в ходе 5 заседаний Будагян дал показания о том, что Саак Арутюнян не требовал у него денег.
Казалось бы, обвинителю не остается ничего другого, как отказаться от необоснованного обвинения, однако обвинитель и потерпевший не явились на очередное заседание суда. На следующем же заседании было обнародовано заявление Будагяна следующего содержания: “Я дал в суде ложные показания. Прошу допросить меня в последний раз и проявить ко мне снисходительность”.
Будагян выступил с заявлением, в котором отметил, что “это заявление ему продиктовал и заставил написать следователь ССС – А. Минасян, начальник шестого отдела Егише Петросян, угрожая в противном случае арестом по другому делу”.
Затем потерпевший дал дополнительные показания, в которых вновь утверждал, что его забрали и заставили написать это заявление и что оно ложное – Саак Арутюнян не требовал от него денег.