ՍԴ անդամ Մանուկ Թոփուզյանը զեկուցեց իր վարույթում գտնվող վերջին գործը 06/03/2014   12:43  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական դատարանն այսօր բավարարեց ՀՀ վարչական վերաքննիչ դատարանի դիմումը և Սահմանադրությանը հակասող ու անվավեր ճանաչեց ՀՀ մաքսային օրենսգրքի 224-րդ հոդվածի՝ «անկախ սեփականության պատկանելությունից» դրույթը:
ՍԴ որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ մտավ հրապարակման պահից:
Վիճարկվող հոդվածով սահմանված է վերցված ապրանքները վերադարձնելու ժամկետը: Ըստ այդմ, մաքսային կանոնների խախտմամբ մաքսային սահմանով ապրանքներ տեղափոխող անձը, որից սահմանված կարգով կամ տուգանքի, մաքսային վճարների գանձումն ապահովելու նպատակով վերցվել են ապրանքներ` անկախ սեփականության պատկանելությունից, կարող է դրանք ստանալ տուգանքի վճարումից, մաքսային վճարների և պարտավորությունների կատարումից հետո` մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Ի դեպ՝ այս գործով զեկուցողը ՍԴ անդամ Մանուկ Թոփուզյանն էր, ում պաշտոնավարման տարիքը՝ 65 տարին, լրացել էր դեռևս մարտի 5-ին, սակայն շարունակում էր պաշտոնավարել, քանի որ իր պաշտոնավարման տարիքը լրանալու պահին մասնակցում էր վերոհիշյալ գործի դատաքննությանը որպես զեկուցող:
«Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 14-րդ հոդվածի համաձայն՝ եթե սահմանադրական դատարանի անդամն իր պաշտոնավարման տարիքը լրանալու պահին մասնակցում է մեկ կամ մեկից ավելի գործերի դատաքննությանը, ապա նրա լիազորությունները դադարում են այդ գործի (գործերի) ավարտման օրը, բայց ոչ ուշ, քան պաշտոնավարման տարիքը լրանալու օրվանից վեց ամիս հետո:
Մ.Թոփուզյանը ՍԴ անդամ է նշանակվել ՀՀ նախագահի 2009թ. հուլիսի 8-ի հրամանագրով, հետևաբար՝ նրա փոխարեն ՍԴ նոր անդամին կնշանակի ՀՀ նախագահը: Ըստ շրջանառվող լուրերի, նրա փոխարեն ՍԴ կազմը համալրելու է 2003թ. ապրիլի 2-ից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավոր,  1996 - 2003թթ-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամ Ալվինա Գյուլումյանը:

Член Конституционного суда Армении Манук Топузян выступил докладчиком по последнему в его производстве делу 06/03/2014   13:43  |  Актуальная тема
Конституционный суд Армении сегодня удовлетворил заявление Административного апелляционного суда РА и признал противоречащим Основному закону страны и недействительным положение о “вне зависимости от принадлежности собственности” ст. 224 Таможенного кодекса РА.
В оспариваемой статье закреплен срок возврата товаров. Исходя из этого, осуществляющее перевозку товаров через таможенную границу с нарушением таможенных правил лицо, у которого были изъяты товары, в установленном порядке или для обеспечения взыскания сумм штрафов, таможенных платежей, вне зависимости от принадлежности собственности, может забрать их обратно после выплаты суммы штрафа, уплаты таможенных платежей и выполнения обязательств в течение одного рабочего дня.
Докладчиком по этому делу являлся член КС Армении - Манук Топузян, предельный возраст(65 лет)пребывания в должности которого истек еще 5 марта, однако он продолжает оставаться на посту, поскольку в момент достижения 65-летия участвовал в качестве докладчика в судебном процессе по вышеупомянутому делу.
Согласно ст. 14 закона РА “О Конституционном суде”, в момент достижения им возраста пребывания в должности участвует в рассмотрении одного или более одного дел, то его полномочия прекращаются в день окончания этого дела (этих дел), но не позднее чем через 6 месяцев со дня достижения им возраста пребывания в должности.
М. Топузян был назначен членом Конституционного суда указом президента Армении от 8 июля 2009г., следовательно, нового члена КС назначит глава государства. Согласно муссируемым сведениям, его состав КС пополнит судья Европейского суда по правам человека(с 2 апреля 2003г.), член КС РА с 1996 по 2003гг. Альвина Гюлумян.