Մամիկոն Խոջոյանի մահվան հանգամանքները կհրապարակվեն իրավապահների ուսումնասիրությունից հետո 05/22/2014   14:06  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կառավարության նիստի ավարտին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում Առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը պատասխանեց ադրբեջանական գերությունից խոշտանգված վերադարձած, մայիսի 20-ին մահացած Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ, 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանի մահվան հանգամանքներին:
«Խոշտանգումների փաստը հանրահայտ է, բերել են բազկի բազմաբեկոր վասվածքով, վիրահատվել է, ապրիլի 3-ին դուրս է գրվել, դրանից հետո եղել է հսկողության ներքո»,- հիշեցրեց նախարարը՝ հավելելով, որ վերջին 3 շաբաթվա ընթացքում նրան 3 անգամ այցելել է 3 մասնագետներից բաղկացած բժիշկների խումբը` նյարդաբան-հոգեբույժ, թերապևտ, վիրաբույժ: Միաժամանակ, հիվանդին ամեն օր այցելել է բուժքույրը:
«Առաջարկ է եղել հիվանդանոց տեղափոխել, որից հարազատները հրաժարվել են: Ամսի 20-ին՝ ժամը 19:15-ին, եղել է զանգ հարազատների կողմից: «Շտապ օգնությունը», չնայած 12 կմ հեռավորությանը, Բերդի բուժհիմնարկից մինչև Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղ 15 րոպեի ընթացքում եղել են նրա կողքին, սակայն Խոջոյանն արդեն մահացած է եղել»:
Ինչ վերաբերում է մահվան հանգամանքներին, լրագրողների հիշեցմանը, թե հարազատները պնդում, են, որ Մամիկոն Խոջոյանի արյան մեջ Ադրբեջանում նավթ են ներարկել, Արմեն Մուրադյանը խոստացավ այդ փաստին անդրադառնալ դիահերձման արդյունքներն ունենալուց հետո: «Պաշտոնապես կհրապարակվեն բոլոր նյութերը, երբ որ արդեն իրավապահ մարմինները եզրահանգումներ կանեն»,- ասաց նախարարը:
Հիշեցնենք՝ 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանը ս.թ. հունվարի 28-ին, Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի մոտակայքի տեղանքում չկողմնորոշվելով և Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը հատելով ու Ադրբեջանի Հանրապետության տարածք անցնելով, գերեվարվել էր Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների կողմից, և գերության մեջ մնացել մինչև մարտի 4-ը:
Մամիկոն Խոջոյանին, գերի լինելու ընթացքում, ազգային, կրոնական ատելության և կրոնական մոլեռանդության շարժառիթներով դրդված՝ մի խումբ անհայտ անձինք, առանձին դաժանությամբ, դիտավորությամբ նրա առողջությանը պատճառել են կյանքին վտանգ սպառնացող ծանր մարմնական վնասվածքներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչությունում 06.03.2014թ. հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ, 6-րդ և 12-րդ կետերով: Կատարվում է  նախաքննություն:

Данные об обстоятельствах смерти Мамикона Ходжояна будут обнародованы после получения результатов вскрытия и заключения правоохранителей 05/22/2014 15:08 | Актуальная тема
“Общеизвестно, что Мамикон Ходжоян подвергался пыткам в плену, его госпитализировали по возвращении из плена с многооскольчатыми открытыми травмами руки. Его прооперировали, после чего 3 апреля он был выписан из клиники и находился под наблюдением врачей”, - напомнил глава Минздрава Армении, комментируя обстоятельства смерти возвращенного из азербайджанского плена 77-летнего гражданина Армении Мамикона Ходжояна, скончавшегося 20 мая с.г.
Он также отметил, что за последние три недели его трижды навещала группа врачей, в состав которой входили трое специалистов: невролог-психиатр, терапевт, хирург. Пациента также ежедневно посещала медсестра.
Родственники М. Ходжояна отказались от госпитализации. Однако 20 мая, в 19.15 поступил звонок от родственников. “Скорая” доехала из медцентра г. Берд вс ело верин кармирахбюр за 15 минут, однако Ходжоян был уже мертв.
Что касается обстоятельств его смерти, в частности утверждений его родных о том, что азербайджанцы ввели ему в кровь нефть, Армен Мурадян пообещал обратиться к данному вопросу сразу после получения результатов вскрытия. “ Официально будет обнародована информация после того, как будет готово заключение правоохранителей”, -заявил министр.
Напомним, 77-летний Ходжоян попал в плен 28 января и под патронатом сотрудников Международного Комитета Красного Креста 4 марта с.г. был передан армянской стороне. Сразу по возвращении из плена М. Ходжоян был госпитализирован в медцентр Иджевана, где по итогам проведенных обследований выяснилось, что пожилой мужчина подвергался пыткам, на его теле были обнаружены многочисленные следы насилия (ссадины, синяки, переломы и другие повреждения), которые ему были причинены в период его пребывания на территории Азербайджана. О вышеупомянутых ранах азербайджанские СМИ умолчали в видеоматериале и сообщениях, что свидетельствует о том, что Мамикон Ходжоян получил эти травмы во время нахождения в плену.
Во время его пребывания в азербайджанском плену группа неизвестных, исходя из побуждения национальной, расовой или религиозной ненависти или фанатизма, умышленно причинила содержащие признаки особой жестокости тяжкие телесные повреждения, представляющие угрозу для жизни.
По данному факту в отделе по расследованию особо важных дел Главного следственного управления Полиции Армении 6 марта 2014г. было возбуждено уголовное дело по признакам пп.4, 6 и 12 ч.4 ст.112 УК РА("Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, совершенное группой лиц или организованной группой с особой жестокостью по мотиву национальной, расовой, религиозной ненависти или религиозного фанатизма").