Մամիկոն Խոջոյանին առանձին դաժանությամբ խոշտանգելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 03/07/2014   17:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2014թ. հունվարի 28-ին, ՀՀ քաղաքացի Մամիկոն Խոջոյանը, Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի մոտակայքի տեղանքում չկողմնորոշվելու և Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը հատելու ու Ադրբեջանի Հանրապետության տարածք անցնելով, գերեվարվել էր Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների կողմից և գերության մեջ մնացել մինչև սույն թվականի մարտի 4-ը:
Մամիկոն Խոջոյանին, գերի լինելու ընթացքում, ազգային, կրոնական ատելության և կրոնական մոլեռանդության շարժառիթներով դրդված մի խումբ անհայտ անձանց կողմից, առանձին դաժանությամբ, դիտավորությամբ նրա առողջությանը պատճառվել է կյանքին վտանգ սպառնացող ծանր մարմնական վնասվածքներ:
Դեպքի առթիվ 06.03.2014թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ, 6-րդ և 12-րդ կետերով, ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ և կատարվում է նախաքննություն:
Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ դատախազության պաշտոնական կայք-էջից:
Քրեական գործով նախաքննության ընթացքում, գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտման համար, Ադրբեջանի Հանրապետությունում դատավարական գործողությունների կատարման և իրավական օգնության անհրաժեշտության դեպքում, նկատի ունենալով, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև բացակայում են դիվանագիտական հարաբերություններ, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը «Քրեական գործերով վարույթների փոխանցման մասին» 15.05.1972թ., «Քրեական գործերով փոխադարձ օգնության մասին» 20.04.1959թ. եվրոպական կոնվենցիաների, «Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության և իրավահարաբերությունների մասին» 1993 թ. հունվարի 22-ի Մինսկի Կոնվենցիայի և միջազգային այլ պայմանագրերի շրջանակներում հանդես կգա համապատասխան միջնորդություններով:
Նկատի ունենալով Մամիկոն Խոջոյանի դեպքի հասարակական նշանակությունը՝ սույն քրեական գործով տեղեկատվության ստուգված և համակողմանի տրամադրման կարևորությունը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունն անհրաժեշտության դեպքում կիրազեկի հանրությանը և միջազգային կազմակերպություններին:
17:04 04/03/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՄամիկոն Խոջոյանը վերադարձվել է հայրենիք
11:29 27/02/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿԽՄԿ-ն Մամիկոն Խոջոյանի շահերից ելնելով, չի հայտնում, թե գործընթացն ինչ փուլում է
18:12 06/02/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԿարմիր Խաչն անընդհատ աշխատում է, բայց տեղեկատվություն չի հրապարակում
18:54 31/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿարմիր Խաչին այսօր էլ թույլ չեն տվել հանդիպել Մամիկոն Խոջոյանին
19:45 30/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱդրբեջանական կողմը կրկին խախտել է Ժնևյան կոնվենցիան՝ հարցազրույց վերցնելով հայ գերուց

Возбуждено уголовное дело по факту пыток над 77-летним гражданином Армении М. Ходжояном, оказавшимся в азербайджанском плену 03/07/2014   18:10  |  Актуальная тема
28 января 2014г. гражданин Армении Мамикон Ходжоян, не сориентировавшись в местности села Верин Кармирахбюр Тавушской области Армении, пересек государственную границу Армении, оказавшись на территории Азербайджана.77-летний М. Ходжоян был захвачен в плен азербайджанскими ВС и оставался в неволе до 4 марта с.г.
Во время его пребывания в азербайджанском плену группа неизвестных, исходя из  побуждения национальной, расовой или религиозной ненависти  или фанатизма, умышленно причинила содержащие признаки особой жестокости тяжкие телесные повреждения, представляющие угрозу для жизни.
По данному факту  06.03.2014г было возбуждено уголовное дело по пп. 4, 6 и 12 ч.  2 ст. 112 УК РА в Управлении по расследованию особо важных дел Главного следственного управления Полиции РА возбуждено уголовное дело. Ведется расследование.
Об этом сообщается на официальном сайте Генрокуратуры РА.
В ходе расследования уголовного дела для  многостороннего, полного и объективного исследования обстоятельств дела в случае необходимости  проведения процессуальных действий в Республике Азербайджан и правовой помощи, с учетом того, что между Республикой Армения и Республикой  Азербайджан отсутствуют дипломатические отношения, Генпрокуратура Армении выступит с соответствующими ходатайствами в рамках Европейской конвенции от 15.05.1972г. “О передаче производства по уголовным делам”, Европейской конвенции  от 20.04.1959г. “О взаимной полмощи по уголовным делам”, Минской конвенции от 22 января 1993г.  “О правовой помощи и  правовых отношениях по гражданским, семейным и  уголовным делам” и  других международных соглашений.
С учетом общественной значимости инцидента с Мамиконом Ходжояном, важности предоставления точнойи всесторонней информации по данному уголовному делу Генпрокуратура Армении в случае необходимости уведомит общественность и международные организации.