Մահացել է հայ գերի Մամիկոն Խոջոյանը 05/20/2014   19:59  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց Վերին Կարմիր Աղբյուրի գյուղապետ Կամո Չոբանյանը, Մամիկոն Խոջոյանը մահացել է 15-20 րոպե առաջ: Նրա խոսքով, արդեն շուրջ 1 շաբաթ է, ինչ Մամիկոն Խոջոյանի առողջական վիճակը ծայրահեղ ծանրացել էր, նույնիսկ հնարավոր չի եղել նրան տեղափոխել Բերդի քաղաքային հիվանդանոց: Հիվանդանոցից նրան ամեն օր այցելե են բժիշկները, փոխել վիրակապերը, սակայն 77-ամյա ծերունին մի քանի օր շարունակ գտնվել է անգիտակից վիճակում, չի ճանաչել հարազատներին, սնունդ ու ջուր չի ընդունել:
«Գերության ընթացքում ստացած վնասվածքներն ու խոշտանգումները տվեցին իրենց արդյունքը»,- մեզ հետ զրույցում ասաց գյուղապետը:
77-ամյա Խոջոյանը գերեվարվել է հունվարի 28-ին  եւ միայն մարտի 4-ին Հայաստան վերադարձվել հայ-ադրբեջանական սահմանագծի հյուսիսարևելյան հատվածում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հովանու ներքո:
Մեկ ամսից ավել գերության մեջ մնալուց հետո հոգեկան հիվանդությամբ տառապող Մամիկոն Խոջոյանը ՀՀ իշխանությունների խնամքին է հանձնվել՝ առողջական լուրջ խնդիրներով:
Հայրենադարձվելուց հետո Մամիկոն Խոջոյանը տեղափոխվել է Իջևանի բժշկակական կենտրոն, որտեղ անցկացված հետազոտությամբ նրա մարմնի վրա հայտնաբերվել են բազմաթիվ կապտուկներ, կոտրվածքներ և վնասվածքներ: Նշված վնասվածքների մասին չէր ասվել ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից նախկինում հեռարձակված տեսանյութերում և հաղորդագրություններում, ինչը վկայում է, որ Մամիկոն Խոջոյանը վնասվածքները ստացել է ադրբեջանական կողմում գերության մեջ գտնվելու ժամանակահատվածում:
Մամիկոն Խոջոյանին պատճառված վնասվածքների հանգամանքները պարզելու համար ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչությունում մարտի 6-ին հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ, 6-րդ և 12-րդ կետերով:

Скончался возвращенный из азербайджанского плена 77-летний житель Тавушской области Армении Мамикон Ходжоян 05/21/2014   09:24  |  Актуальная тема
Накануне скончался возвращенный этой весной из азербайджанского плена 77-летний житель села Верин Кармирахбюр Тавушской области Армении Мамикон Ходжоян.
Об этом ИА “ФактИнфо” глава села Верин Кармирахбюр Камо Чобанян. По его словам, уже неделю, как состояние Мамикона Ходжояна  резко ухудшилось, даже невозможно было его доставить в городскую больницу Берда.77-летний мужчина несколько дней находился без сознания, не узнавал родных, отказывался от приема пищи.
“Полученные в азербайджанском плену ранения и травмы и привели к такому исходу”, - заявил сельский староста.
77-летний Ходжоян попал в плен 28 января и под патронатом сотрудников Международного Комитета Красного Креста 4 марта с.г. был передан армянской стороне.
Сразу по возвращении из плена М. Ходжоян был госпитализирован в медцентр Иджевана, где по итогам проведенных обследований выяснилось, что пожилой мужчина подвергался пыткам, на его теле были обнаружены многочисленные следы насилия (ссадины, синяки, переломы и другие повреждения), которые ему были причинены в период его пребывания на территории Азербайджана.
По данному факту в отделе по расследованию особо важных дел Главного следственного управления Полиции Армении 6 марта 2014г. было возбуждено уголовное дело по признакам пп.4, 6 и 12 ч.4 ст.112 УК РА.
17:45 04/03/2014  |  Лента новостейАзербайджанская сторона передала Армении захваченного в плен 77-летнего Мамикона Ходжояна