Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ դատավարությունը փաստաբանը համեմատեց Կաֆկայի ստեղծագործությունների հետ 05/21/2014   11:45  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այսօր հրավիրված մումուլի ասուլիսում Վարդան Պետրոսյանի փաստաբաններ Նիկոլայ Բաղդասարյանն ու Մարի Լոռ Դոզեն անդրադարձան մասնավորապես դատական նախորդ նիստում տարբեր գնահատականների ու մեկնաբանությունների արժանացած ալկոթեստի արձանագրություններին, որոնք, տուժող կողմի փասատաբանի կարծիքով, ունեն որոշակի տարբերություններ, ուստի՝ կարող են կեղծված լինել:
Տուժողների փաստաբան Ռուբեն Բալոյանը կասկած էր հայտնել, թե ինչպես է ստացվել, որ արձանագրությունը 2 օրինակից է կազմվել, որոնց բովանդակությունների միջև տարբերություններ կան: Ի դեպ, փաստաբանը Վարդան Պետրոսյանի սթափությունն ստուգած և արձանագրությունը կազմած բժշկին որպես կվա դատարան հրավիրելու միջնորդություն է ներկայացրել դատարան, որը բավարարվել է:
Ինչ վերաբերում է արձանագրությունների միջև եղած տարբերություններին, Վարդան Պետրոսյանի փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը հայտնեց, որ երբ իրենք հարցում են կատարել Եղվարդի բժշկական հիմնարկին, թե ինչ մեթոդով է ստուգվել Վարդան Պետրոսյանի խմած լինել-չլինելը, բժիշկը տեղում չի եղել, ուստի իրենք դիմել են հիմնարկի տնօրենին, որն էլ հանձնարարել է բուժքրոջը` տալ փաստաթղթի կրկնօրինակը:
Բուժքույրը, ըստ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, պատճենահակող թղթի միջոցով նոր լրացում է կատարել փաստաթղթի վրա` «օդի մեջ խմածության ստուգման մեթոդի» մասին: Այս փաստաթղթի 2-րդ լրացված օրինակն էլ, իր խոսքով, Նիկոլայ Բաղդասարյանը ներկայացրել է վարույթ իրականացնող մարմնին: «Սա ես մանրամասն ներկայացրել եմ պարոն Բալոյանին: Ես չեմ հասկանում, թե ինչու՞ ինքը չի հասկանում»,- ասաց Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Ի դեպ, հիշեցնենք՝ Վարդան Պետրոսյանին նախաքննական մարմինը մեղադրանք չի առաջադրել՝ անսթափ վիճակով ավտոմեքենա վարելու համար: Չնայած դրան՝ այս հարցի վերաբերյալ քնարկումները շարունակվում են: Տուժող կողմի միջնորդությամբ՝ սթափությունը ստուգած բժիշկն առաջիկայում կհարցաքննվի նաև դատարանում:
Վ.Պետրոսյանի՝ Ֆրանսիայից հրավիրված փաստաբան Մարի Դոզեն այս հարցի վերաբերյալ նշեց, որ իրավիճակն իրեն Կաֆկայի ստեղծագործություններն է հիշեցնում: «Եթե մեղադրանք չի առաջադրվել խմած լինելու մասին, բայց դատարան հասնելուն պես ասվում է` այս «Ս» տառի վրա գծիկ է արված, ապա շատ տխուր իրավիճակ է ստեղծվում»,- ասաց փաստաբանը:
Նրա խոսքով՝ նման քննարկումների պատճառն այն է, որ «առանց կեղծելու Վարդանի սթափ լինելու հանգամանքը, ստիպված պիտի լինեն ընդունել նրա անմեղության հանգամանքը»:
Մարի Դոզեն իր խոսքում անդրադարձավ նաև Վարդան Պետրոսյանի նախնական կալանքը պարբերաբար երկարաձգելու հարցին: «Նախնական կալանքը նրա անմեղության կանխավարկածի խախտում է: Այս դատավարությունն ընթանում է եվրոպական կոնվենցիայի խախտմամբ, որը ՀՀ-ն ստորագրել է»,- հայտարարեց ֆրանսիացի փաստաբանը` հավելելով, որ Հայաստանը տարիներ հետո կդատապարտվի այս որոշման համար` ՄԻԵԴ-ի կողմից:
Մարի Լոռ Դոզեն նշեց, որ նման նախադեպ արդեն իսկ եղել է, երբ ամիսներ առաջ Ֆրանսիան դատապարտվեց այն բանի համար, որ կալանքի ենթարկված անձը հանգամանորեն չէր բացատրվել, թե ինչու է իր նկատմամբ նման որոշում կայացվում: «Այս իրավիճակը նրա համեմատ ուղղակի վեպ է, գլուխգործոց է»,- ասաց փաստաբանը:
Հիշեցնենք` երեկ, քննարկելով Վարդան Պետրոսյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու` փաստաբանի միջնորդությունը, մեղադրող դատախազ Արթուր Սարգսյանը դատարանում հայտարերել էր, որ նման որոշման համար հիմք է հանդիսացել փախչելու և վկաների ու ականատեսների նկատմամբ ճնշումներ իրականացնելու հավանականությունը:
Ի պատասխան՝ Վարդան Պետրոսյանը շնորհակալություն էր հայտնել դատախազին` հայտարարելով, որ իր կալանքի 7 ամիսների ընթացքում առաջին անգամ է լսում իրեն կալանքի ենթարկելու պատճառները:
Ի դեպ, փախուստի հիմքերի վերաբերյալ Վարդան Պետրոսյանի փաստաբանները հիշեցրեցին, որ նա նախաքննական մարմնին է հանձնել իր 2 անձնագրերը` Ֆրանսիայի և ՀՀ քաղաքացիության: Իսկ ինչ վերաբերում է վկաների վրա ճնշումների հավանականությանը, ապա նրանց խոսքով, գործում ներգրավված վկաներն այն վկաները չեն, որոնց վրա կարելի է ճնշում կիրառել, իսկ ինչ վերաբերում է դատարանի հիշատակած ականատեսներին, ապա Նիկոլայ Բաղդասարյանը հայտարարեց, որ այս դեպքում, բացի վթարի ենթարկվածներից այլ ականատեսներ ընդհանրապես չեն եղել:
11:05 20/05/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՎարդան Պետրոսյանի նկատմամբ դատական նիստն այսօր մեկնարկեց հերթական միջադեպով

Судебный процесс по делу о ДТП с участием Вардана Петросяна вызвал у адвоката из Франции реминисценции из произведений Кафки 05/21/2014   14:14  |  Актуальная тема
Адвокаты сатирика Вардана Петросяна - Николай Багдасарян и Мари Лор Дозен  обратились, в частности, к протоколам алкотеста, удостоившимся на предыдущем заседании различных оценок и комментариев. Они, по мнению адвоката потерпевшей стороны, несколько разнятся, посему их могли подделать.
Адвокат потерпевших Рубен Балоян выразил сомнение по поводу того, как так вышло, что протокол был составлен из двух копий, содержания которых отличались. Отметим, что адвокат представил ходатайство о вызове в суд на допрос в качестве свидетеля врача, проверявшего Вардана Петросяна на трезвость и составившего протокол. Суд в свою очередь удовлетворил ходатайство адвоката.
Что касается существующих в протоколах расхождений, адвокат Вардана Петросяна – Николай Багдасарян  заявил, что, когда они направили запрос в медучреждение Егварда по поводу методов проверки на трезвость, врача на месте не оказалось, поэтому они обратились к директору медучреждения, который поручил медсестре выдать копию документа.
По словам адвоката, обе копии он представил органу, осуществляющему производство.
Напомним, что орган предварительного следствия не предъявлял Вардану Петросяну обвинения в вождении в нетрезвом состоянии. Несмотря на это, обсуждения вокруг этого вопроса не стихают. По ходатайству потерпевшей стороны врач, проверявший сатирика на трезвость, даст в ближайшее время показания в суде.
Приглашенной из Франции адвокату Вардана Петросяна Мари Дозен сложившаяся ситуация напомнила произведения Кафки. По ее словам, подобные дискуссии ведутся из-за того, что “без фальсификации обстоятельства о состоянии алкогольного опьянения, они будут вынуждены признать его невиновным”.
Мари Дозен затронула также вопрос о периодическом продлении Вардану Петросяну предварительного заключения. “Предварительное заключение является нарушением принципа презумпции невиновности”.Этот судебный процесс протекает с нарушением Европейской конвенции, который подписала РА”, -заявила французский адвокат, добавив, что спустя годы ЕСПЧ осудит Армению за это решение.
Мари Лор Дозен отметила, что такой прецедент уже имел место быть, когда несколько месяцев назад Францию осудили за то, что арестованному подробно не пояснили, почему в отношении него приняли такое решение.
Напомним, накануне прокурор Артур Саргсян, обратившись к ходатайству об изменении в отношении Вардана Петросяна меры пресечения, заявил, что основанием для принятия решения о заключении актера под стражу стала возможность бегства или оказания давления на свидетелей и очевидцев.
Что касается возможного бегства, то адвокат Вардана Петросяна напомнил, что сатирик передал органу предварительного следствия свои паспорта гражданина Франции и Армении. Что же касается давления на свидетелей и очевидцев, то, по их словам, привлеченные для участия в деле свидетели не те свидетели, на которых можно оказать давление. По поводу же очевидцев, Николай Багдасарян заявил, что в этом случае кроме участников ДТП других очевидцев вообще не было.