Վարդան Պետրոսյանն իրեն մեղավոր չճանաչեց 04/18/2014   19:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ես ճանապարհային երթեւեկության կանոնները չեմ խախտել, վթարին նախորդող պահին հեռախոսով չեմ խոսել եւ արագություն չեմ գերազանցել»,- այսօր դատարանում հայտարարեց Վարդան Պետրոսյանը՝ հավելելով. «Ինձ առաջադրված մեղադրանքի մեջ ես ինձ մեղավոր չեմ ճանաչում»:
Ի պատասխան տուժող կողմի շահերի պաշտպան Ռուբեն Բալոյանը հիշեցրեց լրատվամիջոցներով Վարդան Պետրոսյանի  արած այն հայտարարությունը, թե ինքը պատրաստ է պատիժը կրել անգամ ցմահ, և հարց ուղղեց ամբաստանյալին. «Այդ դեպքում դուք հիմա ինչո՞ւ Ձեզ մեղավոր չեք ճանաչում»:
«Ես հենց առաջին օրն ասացի, որ այս գործը 2 կողմ ունի` բարոյական և իրավական։ Զարմանալին այն է, որ մինչ օրս հենց մենք քայլ ենք անում օրենքի բնագավառում, անմիջապես հարց են բարձրացնում բարոյական կողմի մասին, իսկ, երբ քայլ ենք փորձում անել բարոյական հարթությունում, անմիջապես իմ առաջ հառնում է օրենքը: Հիմա մենք օրենքի կողմից ենք մոտենում, քաղաքացի Բալոյանը ինձ տալիս է բարոյական հարց»,- ասաց Վարդան Պետրոսյանը՝ հավելելով, որ պատրաստ է տուժող կողմի ներկայացուցչի հետ խոսել և հանգամանալից ներկայացնել իր վերաբերմունքը դեպքի, երեխաների ծնողների նկատմամբ` բարոյական ասպեկտով:
Հիշեցնենք, Վարդան Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2013թ. հոկտեմբերի 20-ին՝ ժամը 22:10–ի սահմաններում իր անձնական օգտագործման «ԲՄՎ-320» մակնիշի մեքենան վարել է Կոտայքի մարզի Սարալանջ գյուղի կողմից դեպի Երեւան քաղաքի ուղղությամբ։ Հասնելով Եղվարդ-Երեւան ավտոճանապարհի 2-րդ կմ հատվածին՝ իրականացրել է ոչ պատշաճ եւ վտանգավոր երթեւեկություն` ավտոմեքենան վարել է բնակավայրում սահմանված թույլատրելի առավելագույնը գերազանցող առնվազն ` 71 կմ/ժ արագությամբ եւ երթեւեկության ընթացքում, միաժամանակ օգտվելով հեռախոսակապից, ինքն իրեն զրկել է ավտոմեքենայի լիարժեք կառավարումն իրականացնելու տեխնիկական հնարավորությունից, թույլ է տվել ՃԵԿ-ի 65 եւ 66 կետերի, ինչպես նաեւ «ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի 23 հոդվածի 3-րդ կետի, 24 հոդվածի 7-րդ կետի «Զ» ենթակետի պահանջներին հակասող գործողություններ, ստեղծել է վթարային իրադրութուն, որի արդյունքում ավտոմեքենան դուրս է բերել երթեւեկելի մասից դեպի աջ եւ առջեւի մասով ընդհարվել է հողածածկ կողնակում կանգնած վիճակում գտնվող «Վազ 21214» մակնիշի մեքենայի հետեւի մասին: Վթարի հետեւանքով «Վազ -21214» մակնիշի մեքենայի ուղեւորներ էդվարդ Արթուրի Հակոբյանին եւ էդգար Հայկի Հակոբյանին անզգուշությամբ պատճառել է մահ, Տաթեւիկ Արթուրի Հակոբյանի առողջությանը, ծանր վնաս` որպես կյանքին վտագ սպառնացող, Հայկ Մարտիրոսի Հակոբյանի, էմմա Հայկի Հակոբյանի ինչպես նաեւ ավտովարորդ Արթուր Մարտիրոսի Հակոբյանի առողջությանը, միջին ծանրության վնաս` առողջության տեւական քայքայումով:

Продолжаются слушания по делу о ДТП с участием Вардана Петросяна: актер не признает себя виновным в предъявленном обвинении 04/18/2014   22:04  |  Актуальная тема
“Я не нарушал правил дорожного движения, не говорил по телефону за миг до аварии, не превышал скорость. Я не признаю свою вину в предъявленном мне обвинении”, -заявил на заседании суда Вардан Петросян.
В ответ н аэто адвокат потерпевшей стороны Рубен Балоян припомнил Вардану Петросяну его заявление в интервью СМИ, согласно которому он готов понести наказание, даже пожизненное. Адвокат в этой связи обратился к актеру с вопросом: -“Так, почему теперь не признаете себя виновным?”
“Я в первый же день заявил, что это дело имеет две стороны: моральную и правовую. Удивительно, что как только мы делаем шаг вперед в правовой сфере, то тотчас затрагивает вопрос, касающийся нравственной стороны, а когда пытаемся перевести вопрос в моральную плоскость, то передо мной воскресает закон. Теперь, когда мы подошли к делу с точки зрения закона, гражданин Балоян мне задает вопрос морального толка”, - заявил Вардан Петросян, добавив, что готов на диалог с представителем потерпевшей стороны и готов обстоятельно представить ему свое отношение к родителям детей, касательно случившегося в моральном аспекте.
Напомним, Вардану Петросяну предъявлено обвинение в том, что он 20 октября 2013г., около 22.10, вел личный автомобиль марки “BMW-320”с г/н 04 ՍԼ 920 по дороге, ведущей из села Сараландж Котайкской области в Ереван со скоростью, превышающей допустимую для данной местности(71 км/ч.), и за рулем пользовался сотовой связью, лишив тем самым себя технической возможности осуществлять полноценное управление автомобилем.
Таким образом, согласно обвинению, Вардан Петросян совершил действия, противоречащие пп. 63 и 66 правил дорожного движения, а также п. 3ст. 23 закона РА “Об обеспечении безопасности дорожного движения”, подпункта «Զ» п. 7 ч. Ст. 24 и создал аварийную ситуацию на дороге, в результате чего съехал с проезжей части дороги вправо и передней частью своего автомобиля врезался в заднюю часть припаркованного на земляном покрытии автомобиля “ВАЗ-21214” с г/н 870 ՕԼ 64. В результате аварии он причинил смерть по неосторожности пассажирам автомобиля – Эдварду Артуровичу Акопяну и Эдгару Айковичу Акопяну, опасный для жизни человека тяжкий вред здоровью Татевик Артуровне Акопян, а здоровью Айка Мартиросовича Акопяна,Эммы Айковны Акопян, а также водителя Артура Мартиросовича Акопяна – вред средней тяжести, вызвавший длительное расстройство здоровья.