Ֆրանսիայի նախագահ. «Կա մեկ լուծում, և դա ցեղասպանության ճանաչումն է» 05/13/2014   13:33  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Պետական այցով Հայաստանում գտնվող Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն այսօր վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով Հայաստանում անցկացվելիք միջոցառումներին:
«Սա քայլ է մի ազգի նկատմամբ, որը ծանր ցավեր է տարել ու տուժել: Սա աշխարհին նվիրված խոսք է, որպեսզի այդպիսի սարսափելի ջարդեր ու եղեռներ այլևս չկրկնեվն աշխարհում: Ֆրանսիայի պատասխանատվությունն է, որ աշխարհում նման բաներ չլինեն»,- ՀՀ Նախագահի հետ համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Ապա անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների վերաբերյալ հարցին եւ ապրիլի 24-ին ընդառաջ Թուրքիայի նախագահի հայտարարությունը ՝ Օլանդը նշել է, որ ինքը մշտապես փորձում է դրական ինչ-որ տարրեր գտնել նման հայտարարություններում:
«Բայց իհարկե, ես կենտրոնական հարցը համարում էի այն, որ այդ ջարդերը որակվեն որպես ցեղասպանություն: Կա մեկ լուծում, և դա ցեղասպանության ճանաչումն է»,- հայտարարեց Ֆրանսիայի ղեկավարը:
Ի դեպ, ՀՀ Նախագահը ճեպազրույցի ժամանակ նշել էր, որ  մտադիր էր այս այցի ընթացքում Ֆրանսիայի նախագահին հրավիրել Հայաստան՝ 2015 թվականին ներկա գտնվելու Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի տարելիցի միջոցառումներին: «Կարող եք պատկերացնել, թե որքան բարձր է գնահատվել, երբ Դուք ինքներդ այդ մասին հայտարարեցիք Ապրիլի 24-ին Փարիզում Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված Ձեր ելույթում:
Մենք Ձեր այդ քայլն ընդունում ենք՝ որպես ամենախոսուն վկայություն հայ ժողովրդի և Հայաստանի հանդեպ Ձեր լիակատար նվիրվածության ու բարեկամության», - նշել է  ՀՀ Նախագահը:

Президент Франции: Единственное решение - это признание Турцией Геноцида армян 05/13/2014   13:54  |  Актуальная тема
Находящийся с государственным визитом в Армении президент Франции Франсуа Олланд сегодня подтвердил готовность принять участие в мероприятиях, намеченных в Армении по случаю 100-летия Геноцида армян.
“Это шаг по отношению к нации, которой пришлось пережить столько страданий. Это слово обращено к мировому сообществу, дабы подобная резня и злодеяния впредь не повторялись в мире. Это наша ответственность, особенно Франции, чтобы это не повторилось”, - на совместной с президентом Армении Сержем Саргсяном пресс-конференции в Ереване заявил президент Франции Франсуа Олланд.
Отвечая на вопрос одного из журналистов поповоду отношений Армении и Турции и заявления Реджепа Тайипа Эрдогана в преддверии 99-й годовщины Геноцида армян, Ф. Олланд отметил, что он всегда пытается найти положительные элементы в подобных заявлениях.
"Но, безусловно, главный вопрос, на мой взгляд, – квалифицировать погромы как геноцид. Существует единственное решение, и это признание Геноцида", - заявил глава французского государства.