Սերժ Սարգսյան. Հայաստանը վճռական է` զարգացնելու Եվրամիության հետ հարաբերությունները 05/13/2014   13:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության զարգացման գործում: Այս մասին հայտարարարել է ՀՀ  Նախագահ Սերժ Սարգսյանը` Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ այսօր Երեւանում տեղի ունեցած համատեղ մամուլի ճեպազրույցի ժամանակ։
Նախագահը նշել է, որ Ֆրանսիայի նախագահի հետ բանակցությունների ժամանակ վերահաստատել են բազմակողմ հարթակներում, այդ թվում նաև՝ ԵՄ Արևելյան գործընկերության շրջանակներում մեր երկրների միջև համագործակցությունն ավելի խորացնելու փոխադարձ ցանկությունը: Հայաստանի նախագահը վճռականություն է հայտնել` զարգացնելու մեր հարաբերությունները Եվրամիության հետ հնարավոր բոլոր ուղղություններով՝ հենց այն հենքի վրա, որը համատեղ աշխատանքի շնորհիվ կառուցել ենք վերջին տարիներին:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին՝ ՀՀ Նախագահը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի դերակատարումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունում:
Երկու երկրների նախագահները մտքեր են փոխանակել Թուրքիայի կողմից Հայաստանի ապօրինի շրջափակման, Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների վիճակի, այդ թվում` Քեսաբի իրադարձությունների վերաբերյալ։
«Մենք շնորհակալ ենք Ֆրանսիային ոչ միայն Հայոց ցեղասպանությունն օրենքի ուժով ճանաչելու ու դատապարտելու, այլ նաև ժխտողական քաղաքականության դեմ իրավական մեխանիզմներով պայքարելու հանձնառության համար: Այս հարցն առավել քան արդիական է, հատկապես Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ, ժխտողականությունը համաեվրոպական դաշտ տեղափոխելու և դա խոսքի ազատության լոզունգներով խեղելու Թուրքիայի ջանադիր փորձերի համատեքստում:
Մենք պետք է զգոն և աչալուրջ լինենք, քանի որ անպատժելիությունն ամենաթողություն է ծնում, մանավանդ որ ժամանակակից աշխարհը նույնպես զերծ չէ մարդկության դեմ կատարվող ամենադաժան հանցագործություններից»,- հայտարարել է ՀՀ Նախագահը եւ ավելացրել. «Ես մտադիր էի այս այցի ընթացքում Ձեզ հրավիրել Հայաստան՝ 2015 թվականին ներկա գտնվելու Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի տարելիցի միջոցառումներին: Կարող եք պատկերացնել, թե որքան բարձր է գնահատվել, երբ Դուք ինքներդ այդ մասին հայտարարեցիք Ապրիլի 24-ին Փարիզում Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված Ձեր ելույթում:
Մենք Ձեր այդ քայլն ընդունում ենք՝ որպես ամենախոսուն վկայություն հայ ժողովրդի և Հայաստանի հանդեպ Ձեր լիակատար նվիրվածության ու բարեկամության: Շնորհակալ եմ մեկ անգամ ևս, պարո՛ն Նախագահ, Ձեր այդ արարքի համար»:

Серж Саргсян: Армения намерена развивать отношения с Евросоюзом по всем возможным направлениям 05/13/2014 15:10 | Лента новостей
Армения высоко ценит поддержку Франции в деле развития сотрудничества Армения-Европейский союз. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян на состоявшейся в Ереване совместной пресс-конференции с президентом Франции Франсуа Олландом.
Президенты Армении и Франции подтвердили взаимное желание углублять сотрудничество между нашими странами на многосторонних площадках, в том числе также в рамках Восточного партнерства ЕС.
Президент Серж Саргсян подтвердил решимость Армении развивать отношения с Евросоюзом по всем возможным направлениям именно на том фундаменте, который удалось заложить в последние годы благодаря совместной работе.
Коснувшись нагорно-карабахской проблемы, президент Армении высоко оценил роль Франции в сопредседательстве Минской группы ОБСЕ.
Главы государств обменялись мнениями относительно незаконной блокады Армении со стороны Турции, положения христиан на Ближнем Востоке, в том числе событий в Кесабе.
“Мы благодарны Франции не только за признание и осуждение Геноцида армян силой закона, но и за обязательство правовыми механизмами бороться против политики отрицания. Этот вопрос более чем актуален, особенно накануне 100-летия Геноцида армян, в контексте усиленных попыток Турции переместить отрицание в общеевропейское поле под прикрытием лозунгов свободы слова. Мы должны быть бдительными и осмотрительными, поскольку безнаказанность рождает вседозволенность, тем более что современный мир также не огражден от совершаемых против человечества самых жестоких преступлений”, - заявил президент Армении.
Серж Саргсян также отметил: Я намеревался в ходе этого визита пригласить Вас в Армению – присутствовать в 2015 году на мероприятиях 100-летия Геноцида армян. Вы можете представить, как высоко было оценено, когда Вы сами заявили об этом 24 апреля в Париже в Вашем выступлении, посвященном 99-летию Геноцида армян. Мы принимаем этот Ваш шаг как самое красноречивое свидетельство Вашей абсолютной преданности и дружбы по отношению к Армении и армянскому народу. Благодарю Вас еще раз, господин Президент, за этот Ваш поступок!”