Մեռյալ հոգիները կենսաթոշակների ցուցակներից չեն վերացել 04/28/2014   10:35  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հիշեցնենք՝ այդ համակարգում տարիներ առաջ հայտնաբերված խախտումների փաստով հարուցված քրեական գործերի արդյունքում մեղադրանքներ առաջադրվեցին ոլորտի մի շարք աշխատակիցների, այդ թվում` սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանին, որի նկատմամբ դատաքննությունը դեռ ընթացքի մեջ է:
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Վազգեն Խաչիկյանը, մի շարք պաշտոնատար և պատասխանատու անձանց հետ կազմակերպված խմբով, 2006-2010թթ. ժամանակահատվածում օգտագործելով իրենց պաշտոնական դիրքը, յուրացրել են ընդհանուր առմամբ՝ 260 մլն 956 հազար 681 դրամի կենսաթոշակ։ Իսկ անձամբ Վազգեն Խաչիկյանը խարդախությամբ հափշտակել է պետական բյուջեի վերականգնմանը ենթակա 29 մլն ՀՀ դրամ գումար: Այս գործի շրջանակներում Վազգեն Խաչիկյանից բացի մեղադրվում է ևս 12 անձ:
Եվ ահա ՎՊ-ն 2013թ. իր ընթացիկ հաշետվության մեջ դարձյալ խախտումներ է արձանագրել կենսաթոշակային համակարգում:
Ընտրանքային կարգով՝ Արմավիրի մարզի մի շարք համայնքների սոցիալական ապահովության տարածքային բաժիններում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում 324 գործով հայտնաբերվել է 64 953 հազար դրամ գերավճար, իսկ 353 գործով` 45 003 հազար դրամ թերավճար:
ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի՝ 25.02.2013թ. N1312 գրության համաձայն՝ «գերավճար գումար հայտնաբերված գործերում կատարվել են ուղղումներ, և այժմ վճարումը կատարվում է կենսաթոշակի ճշտված (իջեցված) չափով: Թերավճար գումարով կ/թ գործերում ուղղում (բարձրացում) չի կատարվել, և վճարումը շարունակվում է նույն չափով»:
Չնայած դրան, նոր ուսումնասիրությունները նոր խախտումներ են ի հայտ բերել:
Այսպես` 12 կենսաթոշակային գործերում աշխատանքային ստաժի հաշվարկման կարգի խախտումներ են հայտնաբերվել, որոնցով մինչև 3 տարվա ավել ստաժ է հաշվարկվել:
Օրինակ՝ Արմավիրի ՍԱՏԲ-ի կողմից 18.01.12թ. հաշվարկվել է 10 տարվա պակաս աշխատանքային ստաժ, որի հետևանքով կենսաթոշակառուին ամսական հասանելիք 31 900 դրամի փոխարեն վճարվել է 24 900 դրամ թոշակ, կամ 19 ամիսների ընթացքում պակաս է վճարվել 133 000 դրամ:
Հաշմանդամների հաշվառման «Փյունիկ» տեղեկատվական շտեմարանի և կենսաթոշակների վճարման ցուցակների համադրման արդյունքում էլ պարզվել է, որ 10 122 թոշակառու ընդհանրապես ներառված չէ «Փյունիկ» տեղեկատվական շտեմարանում, իսկ 680 դեպքով արձանագրվել է հաշմանդամության խմբերի տարբերություն:
Օրինակ՝ բժշկասոցիալական փորձաքննությամբ կենսաթոշակառուն ստացել է 3-րդ կարգի հաշմանդամության խումբ, միչդեռ Արմավիրի ՍԱՏԲ կենսաթոշակային գործի հաշիվ-կարգադրագրում նշված է հաշմանդամության 2-րդ խումբ, արդյունքում թոշակառուին ավելի է վճարվել 13 000 դրամ:
Մեկ այլ դեպքում կենսաթոշակառուն ստացել է 2-րդ կարգի հաշմանդամության խումբ` անժամկետ, սակայն ՍԱՏԲ-ի հաշվարկ կարգադրագրում նշվել է 3-րդ կարգ, որի հետևանքով քաղաքացուն 124 800 դրամ պակաս է վճարվել:
Բացի այդ, Էջմիածնի կենսաթոշակառուների՝ 2013թ. մայիս ամսվա վճարման ցուցակներում ընդգրկված են եղել 22, Արմավիրի տարածաշրջանի վճարման ցուցակներում` 10 մահացած անձինք:
2012թ. հունվարի 1-ից մինչև 2013թ. մայիսի 15-ը Էջմիածնի կենսաթոշակառուների վճարման ցուցակներում ընդգրկված 24 մահացած անձանց անունով վճարվել է 883 100 դրամ կենսաթոշակ, որը մահվանից 1-2 ամիս անց վերադարձվել է պետբյուջե:
Իսկ, օրինակ, «Հայփոստի» Արմավիրի N03 փոստային բաժանմունքի պետն ստացել է Հայաստանից բացակայող թոշակառուի՝ 2012թ. հունիս-սեպտեմբեր ամիսների 237 000 դրամ կենսաթոշակը: Ընդ որում, ըստ պետի հայտարարության, այդ գումարը նա օգտագործել է իր անձնական կարիքների համար: Իսկ երբ թոշակառուն ՌԴ-ից վերադարձել է և դիմել լիազոր մարմիններին, գումարը վերադարձրել է նրան:
Ի դեպ, խնդիրը, ըստ ՎՊ-ի եզրակացության, կապված է «Էլեկտրոնային կենսաթոշակ» տեղեկատվական համակարգի աշխատանքում առկա թերությունների հետ: Այն, ըստ ՎՊ-ի, 10.07.2013թ. դրությամբ դեռևս չէր ապահովում կենսաթոշակների վճարման ցուցակների լիարժեք և ճշգրիտ կազմումը, որի հետևանքով վճարող կազմակերպություններին («Հայփոստ» ՓԲԸ, բանկեր) տրամադրված ցուցակներում հայտնաբերվել են բազմատեսակ անճշտություններ:
Հենց այսպես է բացատրում ՎՊ-ի հաշվետվությունը՝ վճարման ցուցակներից կենսաթոշակառուների դուրս մնալու, մահացած անձանց ընդգրկվելու, կենսաթոշակի չափի սխալ հաշվարկման դեպքերի առկայությունը:

В списках пенсионеров Армении вновь выявлены “мертвые души” 04/28/2014   11:25  |  Актуальная тема
Напомним, в рамках уголовных дел, возбужденных по факту выявленных в данной сфере нарушений, обвинения были предъявлены ряду сотрудников, в том числе экс- начальнику Госсллужбы соцобеспечения Вазгену Хачикяну, суд над которым все еще идет.
Согласно обвинительному заключению, Вазген Хачикян организованной группой вместе с рядом должностных лиц в период с 2006 по 2010гг. использовал свое служебное положение и присвоил пенсии в общей сложности на сумму 260 млн. 956 тыс. 681 драмов.Лично В. Хачикян путем мошенничества совершил хищение подлежащей восстановлению в госбюджете суммы в размере 29.000.000 драмов. Кроме Вазгена Хачикяна по делу в качестве обвиняемых проходят еще 12 лиц.
Контрольная палаты в своем текущем отчете за 2013г. вновь указала на выявленные в данной сфере нарушения.
По итогам исследований, проведенных в территориальных отделах соцобеспечения в ряде общин Армавирской области Армении, по 324 делам были выявлены случаи переплаты на сумму 64 953 драмов, а по 353 делам- недоплаты на сумму 45 003 драмов.
Согласно записи министра труда и по социальным вопросам Армении N1312 от 25.02.2013г. “устранены недочеты в делах с выявленным фактами переплаты, и теперь выплаты производятся по уточненным(заниженным) размерам пенсий. Что же касается недоплаты по пенсиям, нарушения не устранены: увеличений не зафиксировано, выплаты продолжают производиться в прежнем размере.
Помимо этого, новые исследования выявили новые нарушения.
Например, в 12 пенсионных делах зафиксированы нарушения в порядке расчета трудового стажа, согласно которым были зачислены лишние три года стажа.
Кроме того, отмечается, что в список выплат пенсионерам Эчмиадзина за май 2013г. были включены 22, а в список пенсионеров Армавирского района - 10 “мервых душ”.
На имя 24 “мертвых душ”, состоящих в списке эчмиадзинских пенсионеров с 1 января 2012г. до 15 мая 2013г., было выплачено пенсий на сумму 883 100 драмов , которые было возвращены в госбюждет спустя 1-2 месяца после смерти получателя.
Например, начальник Армавирского почтового отделения N03 “Айпост”(Армпочта) получил пенсию за июнь-сентябрь 2012г. на сумму в размере 237 000 драмов, причитающуюся находящемуся за пределами Армении пенсионеру. Согласно заявлению начальника, эту сумму он потратил на личные нужды. Когда же пенсионер вернулся из России и обратился в компетентные органы, он вернул ему сумму.
Проблема, согласно заключению КП, связана с пробелами в работе информационной системы “Электронная пенсия”. Она, как утверждает КП, по состоянию на 10.07.2013г. не способно еще обеспечить полноценное и точное составление списков пенсионных выплат, вследствие чего в предоставленных выплачивающим пенсии организациям (ЗАО“Айпост”, банки) списках выявлены многочисленные недочеты.
Именно этим мотивировано в отчете КП наличие случаев отсутствия пенсионеров в списках пенсионных выплат, появления в них “мертвых душ”, неверного подсчета размера пенсий.