Քառյակը ներկայացնում է երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման իր ծրագիրը 04/12/2014   13:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այսօր Ծաղկաձորում՝ «Մուլտի Ռեստ» համալիրում, մեկնարկել է «Նոր տնտեսական քաղաքականություն» խորագրով ՀՀ տնտեսական և սոցիալական զարգացման ծրագրի քննարկումը:
Ֆորումին մասնակցում են «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ ազգային կոնգրես» «Ժառանգություն» և ՀՅԴ խմբակցությունների ներկայացուցիչները, հայաստանյան և օտարերկրյա, մասնավորապես՝ Չեխիայից, Սլովակիայից, Լատվիայից, տնտեսագետներ, փորձագետներ, ինչպես նաև՝ հայրենի քաղաքական, հասարակական գործիչներ:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, ծրագիրը մշակել է Ազգային ժողովի չորս քաղաքական ուժերի կողմից ստեղծված աշխատանքային խումբը՝ վարչապետի հրաժարականի պահանջով ԱԺ ապրիլի 28-ի նիստում ծրագրված նախաձեռնության շրջանակներում:
Սակայն Տիգրան Սարգսյանի կողմից ապրիլի 3-ին հրաժարական ներկայացնելուց հետո թեև իրավիճակ փոխվեց, այդուհանդերձ ոչ կոալիցիոն խորհրդարանական ուժերը ծրագրի մշակումը հասցրին ավարտին՝ այն որպես այլընտրանքային  ներկայացնելով քաղաքական գործիչների և մասնագետների դատին:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հարցին, թե չորս ուժերի սոցիալ-տնտեսական ծրագիրը որքանով է համահունչ Դաշնակցության ծրագրին և արդյոք հետամուտ եք լինելու դրան, ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը, մասնավորապես, ասել էր.
«Մենք սրա շուրջ ունեցել ենք համաձայնություն: Այսինքն՝ դրա համար էինք ասում, որ միայն անվստահության հիմքերը չենք ներրկայացնում, այլ ասում էինք, թե ինչ պետք է արվի, որ երկրին այս վիճակից դուրս բերվի: Ամբողջական փաթեթի մասին էինք խոսում, և դրա ուղղությամբ բավականին համաձայնեցումներ կատարվել են»:
Ա.Ռուստամյանը հավելել էր նաև, թե կարելի է համարել, որ մի հարց լուծվում է, այսինքն՝ փոխվում է կառավարությունը, և այժմ շեշտը պետք է դրվի որդեգրվելիք այն քաղաքականության վրա, որն ընդունելի կլինի ոչ կոալիցիոն ուժերի համար:
«Ճիշտ կլինի, որ քառյակի ամբողջական փաթեթին ականջալուր լինեն նաև իշխանությունները, և մենք համատեղ միասին փորձենք երկիրն այս վիճակից դուրս բերել»,-ասել էր Ա.Ռուստամյանը:

“Непровластная четверка” представляет свою программу по социально-экономическому развитию Армении 04/12/2014 14:09 | Актуальная тема
Сегодня в гостиничном комплексе “Мульти Рест ” в Цахкадзоре стартовала обсуждение программы экономического и социального развития Армении под девизом “Новая экономическая политика”
В форуме принимают участие представители парламентских фракций “Процветающая Армения”, “Армянский национальный конгресс”, “Наследие” и АРФ “Дашнакцутюн”, экономисты, эксперты, политические и общественные деятели из Армении и зарубежных стран, в частности Чехии Словакии, Латвии.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, программа была разработана рабочей группой, созданной 4 политическими силами НС РА в рамках инициативы о требовании отставки премьер-министра Армении на запланированном на 28 апреля заседании парламента.
И хотя после того, как 3 апреля Тигран Саркисян подал заявление об уходе с поста главы Правительства, ситуация претерпела изменения, тем не менее некоалиционные силы парламента довели начатую разработку программы до конца, представив ее на суд политических деятелей и специалистов в качестве альтернативы.
На вопрос корреспондента “ФактИнфо” относительно того, насколько созвучна социально-экономическая программа идеям “Дашнакцутюн” и будут ли предприняты последовательные шагов вопросе ее реализации, руководитель фракции АРФД Армен Рустамян, в частности, отметил:
“Вокруг данного вопроса была уже достигнута договоренность. Поэтому мы утверждали, что представим не только доводы в пользу выражения вотума недоверия, а речь шла о том, что предстоит сделать, чтобы вывести страну из создавшегося положения”.
А. Рустамян также добавил, что, можно считать, что один из вопросов подается решению: произойдет смена Правительства, и теперь необходимо акцентировать свое внимание на той политике, которая будет приемлема для некоалиционных сил.
“Будет правильно, если бы предлагаемой “четверкой”инициативе прислушались и власти, и мы бы сообща вывели бы страны из этого положения”, -резюмировал А. Рустамян.