Պակիստանում 9 ամսական երեխային մեղադրում են սպանության փորձի մեջ 04/05/2014   14:28  |  Միջազգային լրահոս
Պակիստանի դատարանում քննվում է սպանության փորձի վերաբերյալ մի գործ, որով անցնող ամբաստանյալներից մեկը 9 ամսական տղա երեխա է։ Փոքրիկը եւ նրա հարազատները ձերբակալվել են դեռևս փետրվարի սկզբներին, այն բանի համար, որ նրանք քարեր են նետել գազային ընկերության աշխատակիցների վրա, երբ նրանք փորձել են ստուգել գազի հաշվիչը:
Աշխատակիցներին ուղեկցել է ոստիկանության տեսուչ, ով էլ զեկուցագրի մեջ կատարվածը ներկայացրել է որպես սպանութան փորձ՝ մանրամասն նշելով ընտանիքի բոլոր անդամների անունները: Որոշ ժամանակ անց՝  ընտանիքի բոլոր անդամներին, ինչպես նաեւ  մանկիկին մեղադրանք է առաջադրվել: Այդ մասին տեղեկացնում է «Комсомольская правда»-ն՝ հղում կատարելով AFP-ին:
Ընտանիքի փաստաբանը պահանջել է, որպեսզի փոքրիկին անհապաղ ազատ արձակեն, իսկ մեղադրանքն էլ  հանեն՝ ոստիկանությանը մեղադրելով ոչ կոմպետենտ լինելու մեջ։
9 ամսական երեխան՝ չնայած իր տարիքին, հարկադրված է ներկայանալ հաջորդ դատական նիստին, որը տեղի կունենա մեկ շաբաթ անց ներկայանալ դատարան:
2013թ. Պակիստանում քրեական պատասխանատվության ենթարկելու նվազագույն տարիքը 7 տարեկանից բարձրացվել է 12-ի՝ բացառությամբ՝  ահաբեկչության դեպքերի:

В Пакистане девятимесячный младенец обвиняется в покушении на убийство 04/05/2014 10:54 | Международные новости
В пакистанском суде слушается дело о покушении на убийство, а один из обвиняемых – девятимесячный мальчик. Вот такой юридический казус.
Младенец по имени Мохаммад Муса и его родственники были арестованы еще в начале февраля за то, что они забросали камнями сотрудников газовой компании, когда те пришли к ним в дом проверить счетчики.
Газовщиков сопровождал инспектор полиции, он и написал в рапорте, что это было покушением на убийство, старательно переписав всех присутствовавших членов семьи. Позже им, в том числе и грудничку, были официально предъявлены обвинения, передает агентство “Комсомольская правда” со ссылкой на AFP.
Адвокат семьи Ирфан Садик Чаудхри, потребовав, чтобы ребенка немедленно освободили и сняли с него все обвинения, обвинил полицию в некомпетентности.
Судья распорядился отстранить полицейского от дел, а малютку освободил… под залог.
Мохаммад Муса, несмотря на свой младенческий возраст, должен будет снова явиться в суд через неделю, когда состоятся следующие слушания по этому делу.
В 2013 году в Пакистане минимальный возраст наступления уголовной ответственности был поднят с семи до 12 лет – за исключением дел о терроризме.