Վարչապետը մեղադրվում է կոռուպցիայի մեջ 01/15/2013   16:31  |  Միջազգային լրահոս
Պակիստանի Գերագույն դատարանը թույլատրել է ձերբակալել երկրի վարչապետ Ռաջի Պերվեզ Աշրաֆին և ևս 15 պաշտոնյաների, որոնք մեղադրվում են կոռուպցիայի մեջ:
Մասնավորապես հաստատվել է, որ Աշրաֆը 2010թ.-ին, զբաղեցնելով երկրի էներգետիկայի նախարարի պաշտոնը, կաշառք է վերցրել տարբեր ոլորտային նախագծեր հաստատելու համար:
Այսօր, արդեն վարչապետի պաշտոնում, իրեն հասցեագրված այդ մեղադրանքները նա ժխտում է:
Վերլուծաբաններն այն կարծիքին են, որ չնայած դատավճիռներին, այնուամենայնիվ, Աշրաֆին պաշտոնից միանգամից հեռացնել չի հաջողվի:
Ավելի վաղ պակիստանցի հայտնի աստվածաբան Թահիր Քադրին գլխավորեց Իսլամաբադում կայացած բազմահազարանոց բողոքի ցույցը, որը պահանջում էր կառավարության հրաժարականը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուժեղացում և ընտրական օրենսդրության բարեփոխումներ:
Առայժմ դեռ հայտնի չէ, թե Գերագույն դատարանի թույլտվությունն արդյո՞ք այդ ակցիաների անմիջական արդյունք է, թե ոչ, բայց շատերի գնահատմամբ Կադրին երկրում համարվում է ծանրակշիռ ֆիգուր և ստանում է նաև դատական և ուժային կառույցների աջակցությունը:
Ի դեպ, Աշրաֆի նախորդին՝ Պակիստանի նախկին վարչապետ Յուսուֆ Ռեզու Գիլանիին, Գերագույն դատարանը պաշտոնից հեռացրեց անցյալ տարվա հունիսին: Նա մեղավոր էր ճանաչվել երկրի նախագահ Ասիֆ Ալի Զարդարիի նկատմամբ հակակոռուպցիոն հետաքննություն չանցկացնելու որոշում կայացնելու համար:
Ինչ վերաբերում է Աշրաֆին, ապա քաղաքագետներից շատերը նախապես արդեն կարծիք էին հայտնել, որ իշխանության ղեկի մոտ նա նույնպես չի խուսափի մեծ աղմուկներից:

Премьер –министр Пакистана арестован по обвинению в коррупции 01/15/2013   19:05  |  Международные новости
“Верховный суд Пакистана выдал ордер на арест премьер-министра страны Раджи Первеза Ашрафа и еще 15 чиновников, которых обвиняют в коррупции.
Утверждается, в частности, что Ашраф в 2010 году, находясь на посту министра энергетики, брал взятки в обмен на одобрение различных энергетических проектов.
Нынешний премьер все обвинения в свой адрес отрицает.
По мнению аналитиков, несмотря на судебное решение, вряд ли сразу удастся снять Ашрафа с поста.
Ранее популярный пакистанский богослов Тахир Кадри возглавил многотысячную манифестацию в Исламабаде, участники которой требовали отставки правительства, усиления борьбы с коррупцией и реформы выборного законодательства.
Пакистанское телевидение показало, как протестующие ликуют и аплодируют, узнав о решении суда.
Пока неясно, стали ли выданные ордера прямым следствием акции в пакистанской столице, но многие эксперты отмечают, что Кадри считается в стране весомой фигурой и пользуется поддержкой многих представителей судебных и силовых структур.
Отношения между правительством, влиятельной военной верхушкой и представителями высшей законодательной власти страны в последние годы складывались крайне напряженно.
Предшественника Ашрафа на посту премьера, Юсуфа Резу Гилани, в июне прошлого года отстранил от должности Верховный суд Пакистана.
Гилани был признан виновным в том, что решил не проводить антикоррупционное расследование в отношении президента страны Асифа Али Зардари.
Политологи заранее предсказывали, что нахождение у власти Раджи Первеза Ашрафа также не обойдется без громких скандалов”,- передает агентство Би-би-си.