Պակիստանի նախկին նախագահը մեղադրվում է պետական դավաճանության մեջ 03/31/2014   18:09  |  Միջազգային լրահոս
Պակիստանի դատարանը երկրի նախկին նախագահ Պերվեզ Մուշարրաֆիին  պաշտոնապես մեղադրել է պետականդավաճանության մեջ։ Ինքը՝ գեներալը, հայտարարել է իր անմեղության մասին եւ կարծում է, որ քրեական գործն ունի քաղաքական շարժառիթներ։
Մուշարրաֆին մեղադրում են այն բանի համար, որ նա 2007-ին դադարեցրել է Պակիստանի Սահմանադրության գործողությունը եւ երկրում արտակարգ դրություն հայտարարել։ Ներկայումս նրան սպառնում է ցմահ ազատազրկում կամ մահապատիժ։
Գեներալ Մուշարրաֆը նախագահի պաշտոնն զբաղեցրել է  2001-2008 թթ, իսկ 2008 թվականին լքել է երկիրը։
2013 թվականին վերադառնելով Պակիստան՝ նա նպատակադրվել էր մասնակցել խորհրդարանական ընտրություններին, բայց երկրի իշխանությունները նրան մեղադրանք առաջադրեցին։

Экс-президента Пакистана Мушаррафа официально обвинили в госизмене 03/31/2014   15:19  |  Международные новости
Пакистанский суд предъявил обвинения в государственной измене бывшему президенту страны генералу Первезу Мушаррафу, передает британская телерадиокорпорация BBC.
Сам генерал заявляет о своей невиновности и считает дело политически мотивированным.
Мушаррафа обвиняют в связи с тем, что в 2007 году он приостановил действие конституции Пакистана и ввел чрезвычайное положение в стране. Теперь ему может грозить пожизненное заключение или смертная казнь.
Генерал Мушарраф занимал пост президента с 2001 по 2008 год, а в 2008 году покинул страну.
Вернувшись в Пакистан в 2013 году, Мушарраф вознамерился принять участие в парламентских выборах, однако власти страны выдвинули против него ряд обвинений.