Շուրջօրյա հանրահավաքներ կանցկացվեն՝ կառավարության հրաժարականի պահանջով 04/01/2014   14:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ ոչ իշխանական 4 խմբակցությունները որոշել են ապրիլի 28-30-ը Երեւանի Ազատության հրապարակում կազմակերպել շուրջօրյա հանրահավաքներ՝ Կառավարությանն անվստահություն հայտնելու պահանջով։ Այս մասին լրագրողներին այսօր տեղեկացրել է ՀՀ ԱԺ «ՀՅԴ» խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը՝ ներկայացնելով  4 խմբակցությունների հերթական դռնփակ աշխատանքային հանդիպման արդյունքները։
Խմբակցությունների հանդիպումն ավարտվել է քիչ առաջ, որի ժամանակ, ինչպես տեղեկացրել է Ա.Ռուստամյանը, քննարկվել է ապրիլի 28-ին կառավարությանն անվստահություն հայտնելու հարցը։
Ներկայումս, աշխատանքային խումբն աշխատում է անհրաժեշտ փաստաթղթային հիմնավորումների փաթեթի վրա, որը, ըստ Ա.Ռուստամյանի, պատրաստ կլինի արդեն գալիք շաբաթ։
Բացի այդ, քննարկվել է նաեւ կառավարությանն անվստահություն հայտնելու հետ կապված հրապարակային միջոցառումներ կազմակերպելու հարցը։ Ըստ այդմ որոշվել է ապրիլի 28-30-ը Երեւանի Ազատության հարապարակում  անցկացնել համատեղ շուրջօրյա հանրահավաքներ։ Իսկ մինչ այդ, իրազեկման միջոցառումներ կանցկացվեն մարզերում։
Ա.Ռուստամյանի տեղեկացմամբ՝ ստեղծվել է 2 հանձնախումբ՝ քարոզչության ապահովման եւ կազմակերպչական հարցերի համար՝ ոչ իշխանական 4 ուժերի ներկայացուցիչներից բաղկացած։
Նա նշեց, որ  Սահմանադրությամբ ամրագրված ժամկետների համաձայն՝ կարելի է ենթադրել, որ անվստահություն հայտնելու հարցը քվեարկության կդրվի ապրիլի 30-ին։
Նշենք, որ Կառավարությանն անվստահություն հայտնելու հարցը կանոնակարգված է ՀՀ Սահմանադրության 84-րդ հոդվածով, ըստ որի՝ Կառավարությանն անվստահություն հայտնելու մասին որոշման նախագիծը կարող է ներկայացվել Հանրապետության Նախագահի կամ պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի կողմից:
Ռազմական կամ արտակարգ դրության ժամանակ նման որոշման նախագիծ չի կարող ներկայացվել:
Կառավարությանն անվստահություն հայտնելու մասին որոշման նախագիծը քվեարկության է դրվում այն ներկայացվելուց ոչ շուտ, քան քառասունութ, և ոչ ուշ, քան յոթանասուներկու ժամվա ընթացքում:
Ի դեպ, 4 խմբակցությունների հաջորդ հանիդպումը տեղի կունենա վաղը՝ ապրիլի 2-ին,  ԲՀԿ խմբակցության աշխատասենյակում։ Ա.Ռուստամյանի փոխանցմամբ, քաղաքական ուժերի քննարկումներն այսուհետ ավելի ինտենսիվ կդառնան։

Парламентская “четверка” планирует провести круглосуточный митинг с требованием отставки Правительства Армении 04/01/2014   16:21  |  Лента новостей
Четыре непровластные политические силы Армении решили организовать с 28 по 30 апреля на ереванской Площади Свободы круглосуточный митинг. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил руководитель парламентской фракции АРФ “Дашнакцутюн” Армен Рустамян, представляя подробности очередной встречи “четверки”.
Как сообщил А. Рустамян, в ходе обсуждался вопрос об объявлении 28 апреля вотума недоверия Правительству РА.
В настоящее время рабочая группа работает над необходимой документацией, заключающей в себе обоснования, которая, по словам Рустамяна, будет готова уже на грядущей неделе.
Помимо этого, обсуждался вопрос о проведении публичных мероприятий, связанных с выражением вотума недоверия правительству. В частности, принято решение провести с 28 по 30 апреля на Площади Свободы совместный круглосуточный митинг. А до этого в областях республики также пройдут мероприятия по информированию общественности.
Глава парламентской фракции АРФД сообщил, что из представителей “четверки” сформированы две комиссии по обеспечению пропагандистской деятельности и по организационным вопросам.
Он отметил, что в соответствии с закрепленными в Конституции РА сроками, вопрос о выражении вотума недоверия будет вынесен на голосование 30 апреля.
Отметим, что вопрос об объявлении вотума недоверия регламентирован ст. 84 Конституции РА, согласно которой проект решения о выражении вотума недоверия Правительству может быть представлен Президентом республики или не менее чем одной третью от общего числа депутатов.
Подобный проект решения не может быть представлен в период военного или чрезвычайного положения.
Проект решения о выражении вотума недоверия Правительству выносят на голосование не ранее 48 часов и не позднее 72 часов после его внесения.