Արծվիկ Մինասյան. «Նաիրիտ»-ի սնանկացումը կազմակերպված գործընթաց է 02/25/2014   16:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կանխամտածված իրականացվում է «Նաիրիտ» գործարանի սնանկացում, իսկ դա նշանակում է, որ վերագործարկվելու որևէ հիմք չի կարող լինել: Այս մասին Ազգային ժողովի այսօրվա նիստում հայտարարեց ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը՝ ներկայացնելով  «Նաիրիտ գործարան» փակ բաժնետիրական ընկերության մասնավորեցման, ստանձնած վարկային պարտավորությունների և անհրաժեշտ ծավալով տնտեսական գործունեություն չիրականացնելու պատճառներն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու ՀՅԴ խմբակցության նախաձեռնությունը:
Ըստ պատգամավորի, ակնհայտ է, որ աշխատանք է տարվում «Նաիրիտ» գործարանի քլորոպրենային կաուչուկի արտադրությունը միջազգային շուկայից դուրս մղելու ուղղությամբ:
«Սա կազմակերպված գործընթաց է, որում ներգրավված են թե կառավարությունը, թե մրցակից կազմակերպությունները՝ անուղղակի ձևով: Մանրամասնությունները, կարծում եմ, հանձնաժողովը պետք է քննարկի՝ առանց անուններ հրապարակելու, համագործակցելով նաև իրավապահ մարմինների հետ»,-նշեց Ա.Մինասյանը:
Նախագծով առաջարկվում է, որ հանձնաժողովը, մասնավորապես, պետք է ուսումնասիրի «Նաիրիտ»-ի մասնավորեցման գործընթացը, մասնավորեցումից մինչև այժմ ընկերության բաժնետերերի փոփոխության, կախյալ կամ դուստր ընկերությունների ձևավորման գործընթացը և նպատակները, գործարանի վերագործարկման համար ընկերության ստանձնած վարկային պարտավորությունները և դրանց օգտագործման արդյունավետությունը, վերագործարկման ուղղությամբ իրականացված միջոցառումներն ու զարգացման ծրագրերը:
Ա.Մինասյանը նշեց նաև, որ հանձնաժողովը կքննարկի նաև այն, թե վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի եղբայրը «Նաիրիտ»-ում ստեղծված իրավիճակի հետ ինչ առնչություն ունի.
«Վարչապետի եղբայրն, ըստ այն տեղեկատվության, որ կա, զբաղեցրել է գլխավոր տնօրենի տեղակալի պաշտոնը: Բայց ուղղակի կապ կա՞ այս գործարքների հետ, չեմ կարող հայտարարել: Այդ հարցի պատասխանը կտա ստեղծվելիք հանձնաժողովը»:

Арцвик Минасян: Завод “Наирит” пытаются умышленно обанкротить 02/25/2014 18:20 | Лента новостей
Завод “Наирит” пытаются умышленно обанкротить, а это означает, что не будет оснований для перезапуска. Об этом во вторник на заседании парламента Армении заявил член фракции АРФД Арцвик Минасян, представляя инициативу АРФ “Дашнакцутюн” по созданию временной комиссии для изучения причин приватизации ЗАО “Завод Наирит”, неосуществления обязательств и экономической деятельности в необходимых объемах.
По словам депутата, очевидно, что проводятся работы по вытеснению с международного рынка производства хлоропреного каучука.
“Это организованный процесс, в который вовлечены как Правительство, так и конкурирующие предприятия - косвенно. Детали, полагаю, комиссия должна обсудить без разглашения имен и при сотрудничестве с правоохранительными органами”, - отметил А. Минасян.
Согласно проекту, предлагается, что комиссия, в частности, должна изучить процесс приватизации “Наирита”, факт смены акционеров компании с момента приватизации до сегодняшнего дня, а также процесс и цели формирования филиалов или дочерних компаний, кредитные обязательства компании для перезапуска завода и эффективность их исполнения, мероприятия, осуществлявшиеся для перезапуска предприятия, и программы развития.
А. Минасян отметил, что Комиссия также обсудит – какое отношение имеет брат премьер-министра Тиграна Саркисяна к сложившейся на заводе “Наирит” ситуации.
“Брат премьер-министра, согласно муссируемым сведениям, занимал пост заместителя генерального директора. А вот есть ли прямая связь с предприятием, я не могу утверждать. Ответ на этот вопрос даст создаваемая комиссия.”, - отметил депутат от АРФД.