Թուրք հոդվածագիրը Էրդողանին «պառավ ջադու» է անվանել 02/10/2014   17:40  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքական «Todays Zaman» թերթի հոդվածագիր Իհսան Յըլմազը, խոսելով դեկտեմբերի 17-ի «մեծ կաշառք» օպերացիայի մասին, վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին անվանել է «պառավ ջադու»: Նշյալ արտահայտությունը նա արել է թուրքական հեռուստահողորդումներից մեկի ժամանակ և ապշեցրել հաղորդման մյուս հյուրերին:
Յըլմազըմասնավորապես ասել է. «Երկիրը բամբասանքով և պառավ ջադուի կերպարանքով հրապարակներում մեծ-մեծ խոսալով չի կառավարվի»:
Հիշեցնենք, որ դատարանը վերջերս բավարարել էր թուրք գրող Իհսան Էլիաչըքի դեմ Էրդողանի ներկայացրած դատական հայցը:
Վարչապետի փաստաբանները դատի էին տվել գրողին` 2013 թվականի հունիսի 18-ին սոցիալական կայքերից մեկում արած հրապարկման մեջ վարչապետին վիրավորելու մեղադրանքով: Իհսան Էլիաչըքը Twitter-ում, մեկնաբանելով Գեզի զբոսայգու համար մղվող պայքարում Թուրքիայի վարչապետի գործելակերպը, նրան անվանել էր «բռնապետ, կաշառակեր, անամոթ զրպարտիչ, խաբեբա»:

Турецкий журналист обозвал Эрдогана “старой каргой” 02/10/2014   18:09  |  Международные новости
17 декабря журналист турецкой газеты «Todays Zaman» Ихсан Йылмаз, говоря об операции “большая взятка”, обозвал премьер-министра Реджепа Тайипа Эрдогана “старой каргой”. Такое заявление он сделал во время одной из передач на турецком ТВ и поверг в изумление остальных гостей программы.
Йылмаз, в частности, сказал: ‘Страной нельзя управлять, озвучивая сплетни и площадные высокопарные речи, напустив на себя образ“старой карги”.
Напомним, что суд недавно удовлетворил иск Эрдогана против турецкого писателя Ихсана Элиачыка за оскорбление в свой адрес в социальной сети Twitter. В судебном иске, представленном адвокатами Эрдогана, отмечается, что в своих записях, оставленных 18 июня на страничке в Twitter в связи с событиями в парке Гези, Элиачык назвал турецкого премьера “деспотом, взяточником, инсинуатором и лжецом”.