Գլխավոր դատախազությունը դիմել է Աշոտ Սուքիասյանին արտահանձնելու միջնորդությամբ 02/04/2014   16:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ դատախազությունն այսօր հաղորդագրություն է տարածել՝ տեղեկացնելով, որ օրեր առաջ Վրաստանի Հանրապետությունում ձերբակալված Աշոտ Սուքիասյանին Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմիններին արտահանձնելու վերաբերյալ ՀՀ դատախազությունը միջնորդությամբ դիմել է Վրաստանի իրավապահներին:
Հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչության վարույթում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի, 184-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող Աշոտ Սուքիասյանի Թբիլիսիում ձերբակալվելու կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը Վրաստանի գլխավոր դատախազություն է ուղարկել Աշոտ Սուքիասյանին քրեական հետապնդման ենթարկելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմիններին հանձնելու միջնորդություն:

Генпрокуратура Армении обратилась к грузинским коллегам с просьбой об экстрадиции фигуранта “оффшорного скандала” Ашота Сукиасяна 02/04/2014   16:34  |  Актуальная тема
Генпрокуратура Армении обратилась с ходатайством в Генпрокуратуру Грузии об экстрадиции задержанного в Тбилиси предпринимателя, фигуранта “оффшорного скандала”  Ашота Сукиасяна.
В заявлении, распространенном пресс-службой Генпрокуратуры Армении, в частности, отмечается:
“В связи с задержанием в Тбилиси Ашота Сукиасяна, находящегося в международном розыске в рамках расследуемого в производстве Управления по расследованию особо важных дел Главного следственного управления полиции Армении уголовного дела, возбужденного  по признакам п.1ч.3ст.178, п.1 ч.2 ст.184 и п.1ч.3ст.190  Уголовного кодекса Армении, Генеральная прокуратура Армении обратилась в Генпрокуратуру Грузии с ходатайством о выдаче правоохранительным органам Армении Ашота Сукиасяна с тем, чтобы подвергнуть его уголовному преследованию. Ходатайство об экстрадиции находится на стадии рассмотрения.