Կառավարությունը հաստատեց «Հայռուսգազարդ»-ի վաճառքի գործարքը 01/16/2014   11:56  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Կառավարությունն այսօր գումարված նիստում հավանության է արժանացրել Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և Ռուսաստանի Դաշնության «Գազպրոմ» բաց բաժնետիրական ընկերության միջև կնքվող «Հայռուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի առքուվաճառքի պայմանագրի նախագիծը:
ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ստորագրված համաձայնագրի համաձայն՝ մինչև 2014թ. հունվարի 17-ը ՀՀ կառավարությունը պետք է ապահովեր ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և ՌԴ «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ի միջև «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի առուվաճառքի պայմանագրի կնքումը:
Ինչպես նշված է պայմանագրում, 20% բաժնեմասը՝ 63 մլրդ դրամ ընդհանուր արժեքով, օտարվում է ՌԴ «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ին:
Նշենք, որ այս վաճառքից ստացված դրամական միջոցների հաշվին ՀՀ կառավարությունը փոխհատուցելու է ՌԴ «Գազպրոմ» ընկերությանն ունեցած պարտքը:
Այլ կերպ ասած՝ մեր կառավարությունը պարտքի դիմաց ՌԴ-ին է հանձնում «Հայռուսգազարդ»-ում ունեցած իր բաժնեմասը:

Правительство Армении одобрило сделку по продаже акций АрмРосгазпрома российскому Газпрому 01/16/2014   12:22  |  Актуальная тема
Правительство Армении на сегодняшнем заседании одобрило проект договора между Министерством энергетики и природных ресурсов Армении и ОАО “Газпром”о купле-продаже акций ЗАО „АрмРосгазпром” .
По Соглашению, подписанному 2 декабря в Ереване между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации, Правительство обязалось до 17 января 2014г. обеспечить заключение договора между Министерством энергетики и природных ресурсов Армении и ОАО “Газпром” о купле-продаже акций ЗАО „АрмРосгазпром” .
Как отмечается в контракте, 20% акций, общей стоимостью 63 млрд. драмов, отчуждаются российскому “Газпрому”.
Отметим, что правительство планирует возместить за счет полученных от продажи средств долг ОАО “Газпром” .
Иначе говоря, наше Правительство расплачивается с ОАО “Газпром” принадлежащими ему акциями ЗАО „АрмРосгазпром” .