Շանթ Հարությունյանը չէր կարող իմանալ, որ ընդհարումը ոստիկանի հետ է 11/29/2013   12:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նուբարաշենի հոգեբուժարանում  ստացիոնար դատահոգեբուժական փորձաքննություն ենթարկվող  «Ցեղակրոն» կուսակցության նախագահ Շանթ Հարությունյանը որևէ բողոք չունի, նրա  առողջական վիճակը նորմալ է:
Այս մասին լրագրողների հետ այսօրվա հանդիպմանը հայտնեց Շ.Հարությունյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը: Վերջինս մինչ ասուլիսն այսօր հանդիպել էր իր պաշտպանյալի հետ՝ մեկ անգամ ևս ճշտելու Շ.Հարությունյանի դիրքորոշումը` արծարծվելիք հարցերի վերաբերյալ:
Ըստ պաշտպանի` Շ.Հարությունյանի կողմից ոստիկանին կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու  վերաբերյալ մեղադրանքն անհիմն է ու անօրինական:  Շ.Հարությունյանն այն  չի ընդունել ու ցուցմունքներ չի տվել:
Ըստ մեղադրանքի` նա ձեռքին եղած փայտե մահակով մի քանի հարվածներ է հասցրել  ոստիկանի՝ ոստիկանության Երևանի վարչության երկրորդ բաժանմունքի պետ Էդգար Ալեքսանյանի  մարմնի տարբեր մասերին:
Ըստ պաշտպանի` ոստիկանը քաղաքացիական հագուստով է եղել և չի ներկայացել, ուստի` Շ.Հարությունյանը չէր կարող իմանալ, որ իր ընդհարումը ոստիկանի հետ է:
Շ.Հարությունյանի տեղեկացմամբ՝ Ի.Պետրոսյանը հայտնեց, որ պատրաստվելով Երևանի կենտրոնում նոյեմբերի 5-ի խաղաղ երթին և նկատելով, որ սադրիչներ կան` ի սկզբանե զգուշացրել է նրանց չսադրել:
Նա հայտարարել է, որ իրենց վրա հարձակվելու դեպքում միայն իրենք  վճռական պատասխան կտան սադրիչներին:
Պաշտպանական կողմը  բողոք է ներկայացրել Վերաքննիչ դատարան՝ բողոքարկելով  Շանթ Հարությունյանին  հոգեբուժարան տեղափոխելու դատարանի որոշումը: Ըստ կողմի`  որոշման մեջ չի նշվում, թե կոնկրետ ինչ հարցեր պարզելու համար է նշանակվել փորձաքննությունը, այսինքն՝ չկա իրավական որոշակիություն:
Ըստ Ի.Պետրոսյանի` նման փորձաքննություն իրականացնելու անհրաժեշտություն չկար՝ արդեն իսկ առկա է 2009թ. փորձագետի եզրակացությունը, ըստ որի` Շ.Հարությունյանը երբևէ հոգեկան հիվանդությամբ չի տառապել և չի տառապում:
Շ.Հարությունյանի նկատմամբ բռնությունների վերաբերյալ հարցի կապակցությամբ, ըստ Շանթ Հարությունյանի, ինքը հնարավոր է հետագայում հայտարարությամբ հանդես գա՝ նպատակահարմարությունից ելնելով:
10:28 23/11/2013  |  Մամուլ«168 ԺԱՄ»: Պաշտպան. Կալանքի հիմնավորումները մեր հանրապետությունում հիմնականում կրում են շաբլոն բնույթ

“Шант Арутюнян не мог знать, что вступает в потасовку с полицейским”. Адвокат лидера партии “Цехакрон” ответила на вопросы журналистов 11/29/2013 13:41 | Актуальная тема
Лидер партии “Цехакрон” Шант Арутюнян, который проходит судебно-психиатрическую экспертизу в психиатрической клинике “Нубарашен”, не предъявлял жалоб, чувствует себя нормально.
Об этом в ходе сегодняшней встречи с журналистами сообщила адвокат Ш. Арутюняна Инесса Петросян, До пресс-конференции адвокат встретилась со своим подзащитным с тем, чтобы еще раз уточнить позицию Ш. Арутюняна касательно затронутых вопросов.
По словам адвоката, обвинение в применении Ш. Арутюняном опасного для жизни или здоровья полицейского насилия не имеет под собой основания и незаконно. Ш. Арутюнян отверг обвинение и не дал показаний.
Согласно обвинению, он с помощью деревянной дубинки ударил несколько раз полицейского –бил начальника второго отделения Управления г. Ереван полиции РА Эдгара Алексаняна по разным частям тела.
По словам адвоката, полицейский был в штатском и не представился, посему Ш. Арутюнян не мог знать о том, что вступал в потасовку с сотрудником Полиции.
И. Петросян рассказал, что по сообщениям Ш. Арутюняна, он, готовясь к проведению 5 ноября мирного шествия в центре Еревана и, заметив, что среди собравшихся есть провокаторы, изначально предупредил их, чтобы они не вздумали прибегать к провокациям.
Он заявил, что только в случае, если они нападут на них, они дадут отпор провокаторам.
Сторона защиты подала жалобу в Апелляционный суд с намерением обжаловать решение суда о переводе Ш. Арутюняна в психиатрическую клинику. Защита утверждает, что в решении не указано, для выяснения конкретно каких вопросов назначена экспертиза, то есть, нет правовой определенности.
По словам И. Петросян, не было необходимости в проведении подобной экспертизы, уже существует заключение эксперта от 2009г., согласно которому Ш. Арутюнян никогда не страдал и не страдает психическим заболеванием.
По поводу вопроса о применении насилия в отношении Ш. Арутюняна, по словам лидера партии “Цехакрон”, он, возможно, исходя из соображений целесообразности, выступит в дальнейшем с заявлением.