«ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԺԱՄԱՆԱԿ»: Շանթ Հարությունյանի պաշտպանը պարզաբանումներ կտա 11/29/2013   09:00  |  Մամուլ
Թերթը գրում է, որ նոյեմբերի 5-ին Մաշտոցի պողոտայում տեղի ունեցած բախումների արդյունքում կալանավորված, իսկ հետագայում «Նուբարաշենի»  հոգեբուժարան տեղափոխված Շանթ Հարությունյանի պաշտպան Ինեսա Պետրոսյանն այսօր` ժամը 11:00-ին, Փաստաբանների պալատում առաջին անգամ որոշակի պարզաբանումներ կտա:
Այս մասին թղթակցի հետ զրույցում ասել է պաշտպանը և նշել, որ երկու օր առաջ է այցելել Շ.Հարությունյանին, նրա վիճակը նորմալ է: Միաժամանակ լրատվամիջոցը նշում է, որ արդեն 9 օր է, ինչ Շ.Հարությունյանը հոգեբուժարանում է:
«Հայկական Ժամանակ» նաև հիշեցնում է, որ մի շարք կազմակերպություններ, այդ թվում` Լոս-Անջելեսում գործող Human Rights Defense իրավապաշտպան կազմակերպությունը գտնում են, որ նոյեմբերի 5-ի դեպքերի առթիվ կալանավորվածները քաղբանտարկյալներ են:
Վերջիններս նշել են. «Ակնհայտ է, որ վերոնշված անձանց հետապնդումը ոչ մի կապ չունի ոչ միջադեպի, ոչ էլ քրեական օրենսդրության հետ: Վերը նշված ՀՀ քաղաքացիները ենթարկվում են հետապնդման` կապված իրենց քաղաքական հայացքների և քաղաքական գործունեության հետ»:
Հոդվածն ամբողջությամբ կարող եք կարդալ  «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթի` 29.11.2013թ. համարում:
10:28 23/11/2013  |  Մամուլ«168 ԺԱՄ»: Պաշտպան. Կալանքի հիմնավորումները մեր հանրապետությունում հիմնականում կրում են շաբլոն բնույթ

“Айкакан Жаманак”: Адвокат Шанта Арутюняна представит сегодня разъяснения 11/29/2013   10:16  |  Пресса
Газета пишет, что Инесса Петросян - адвокат заключенного под стражу в результате произошедших 5 ноября столкновений на проспекте Маштоца Ш. Арутюняна, которого, впоследствии перевели в психиатрическую клинику “Нубарашен”, сегодня, в 11.00,  даст некоторые разъяснения в Палате адвокатов.
Об этом в беседе с корреспондентом газеты заявила адвокат. Она также отметила, что два дня назад навестила Ш. Арутюняна. “Он в порядке”, - сообщила она. При этом СМИ отмечает, что уже 9 день, как Ш. Арутюнян находится в психиатрической клинике.
Газета “Айкакан Жаманак” также напоминает, что ряд организаций, в том числе действующая в Лос-Анджелесе правозащитная организация Human Rights Defense причислила арестованных по делу об инциденте 5 ноября к политзаключенным.
В заявлении организации, в частности, отмечается: “Очевидно, что преследование вышеуказанных лиц не имеет никакого отношения ни к инциденту, ни к уголовному законодательству. Вышеупомянутые граждане Армении подвергаются преследованию за свои политические взгляды и политическую деятельность”.