ՍԴՀԿ համագումարն ընդունել է հայտարարություն և ընտրել վարչության նոր կազմ 11/25/2013   10:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության համագումարի պատվիրակները ընդունել են հայտարարություն, որում ասված է.
«Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության Հայաստանի կազմակերպությունը, գումարելով կուսակցության 9-րդ համագումարը, հայտարարում է.
1. Ներքին քաղաքական հարցերում ՍԴՀԿ-ն շարունակում է համարել, որ կա ահռելի ընկերային անարդարություններ, օլիգարխիա և մենաշնորհ, որի դեմ պայքարին է կոչված նաև ՍԴՀԿ նորընտիր վարչությունը: ՍԴՀԿ-ն որդեգրում է լավին լավ, իսկ վատին վատ ասելու քաղաքականությունը, ՍԴՀԿ-ն իրեն հայտարարում է բանվորի, գյուղացու, հալածյալի պաշտպան և այսուհետ լինելու է այնտեղ, որտեղ խախտվում են Հայաստանի քաղաքացիների իրավունքները: Մեր ուշադրության կենտրոնում է լինելու հատկապես աշխատավոր մարդու իրավունքները, որոնց համատարած խախտումներն ակնառու են:
2. Արտաքին քաղաքական առումով ՍԴՀԿ-ն զգուշավոր լավատեսությամբ ողջունում է Մաքսային Միություն անդամագրվելու Հայաստանի իշխանությունների քաղաքական որոշումը, սակայն նաև կոչ անում Եվրոպայի հետ շարունակել քաղաքական շփումներն ու գործընթացները:
3. Արցախի հարցը անկյունադարձային է Հնչակյան կուսակցության համար: Մեզ համար ընդունելի է ցանկացած որոշում, որը ընկալելի կլինի Արցախի քաղաքացու համար: Վստահ ենք, որ Հայաստանն էլ եղել և մնում է Արցախի անկախության ու անվտանգության երաշխիքն ու ապահովողը: Կարծում ենք, որ օր առաջ Արցախի իշխանությունները պետք է մաս կազմեն բանակցային գործընթացին:
4. 2015 թ-ի Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ ՍԴ Հնչակյան կուսակցությունն իր ուժերի ներածի չափով աշխարհով մեկ իր քույր կառույցների միջոցով շարունակելու է լոբբիստական քաղաքականությունն` ուղղված թրքական ժխտողականության դեմ: Մենք հասնելու ենք Հայոց Մեծ Եղեռնի միջազգային ճանաչմանը և այդ աղետի հետևանքով թրքական իշխանությունների կողմից հատուցմանը: Այս առումով ողջունում ենք նաև Ցեղասպանության 100-ամյակի հանձնաժողովը, որը համախմբում է համայն հայությանը»:
Ս.Դ. Հնչակյան կուսակցության 9-րդ համագումարի պավիրակները ընտրել են վարչության նոր կազմ, որը ներկայացնում են կուսակցության հետևյալ անդամները.
Նարեկ Գալստյան
Դմիտրի Մարտիրոսյան
Վազգեն Մեսրոպյան
Հարություն Բալաբանյան
Վարազդատ Եղիազարյան
Արսեն Կուպելյան
Արթուր Բարսեղյան
Գագիկ Մելիքյան
Վոլոդյա Ազատյան
Ինչպես հայտնում են ՍԴՀԿ մամլո դիվանից, վարչության ատենապետի, ատենադպրի, փոխատենապետի, գանձապահի պաշտոնների ընտրությունը կատարվում է վարչության ներսում, որը տեղի կունենա ավելի ուշ:

" Мы с осторожным оптимизмом приветствуем решение властей Армении о присоединении к ТС". Заявление Социал-демократической партии “Гнчакян” 11/25/2013 11:18 | Лента новостей
Делегаты съезда Социал-демократической партии “Гнчакян” выступили с заявлением, в котором, в частности, отмечается:
“Социал-демократическая партия “Гнчакян” по итогам 9-го съезда партии заявляет:
1. Во внутриполитических вопросах СДПГ продолжает считать, что по сей день существует огромная социальная несправедливость, олигархия и монополия, и новоизбранное правление СДПГ призвано бороться с этим. Политика СДПГ заключается в том, чтобы называть хорошее хорошим, а плохое – плохим. СДПГ провозглашает себя защитником рабочего, селянина, угнетенного и отныне будет находиться там, где ущемляются права граждан Армении. В центре нашего внимания будут особенно права трудящихся людей, повсеместные нарушения которых очевидны.
2. Что же касается внешней политики, то СДПГ с осторожным оптимизмом приветствует политическое решение властей Армении о присоединении к Таможенному союзу, но при этом призывает продолжить начатые политические контакты и процессы с Европой.
3.Вопрос Арцаха является краеугольным для партии “Гнчакян”. Мы считаем допустимым любое решение, которое будет приемлемо для гражданина Арцаха. Уверены, что Армения была и остается гарантом независимости и безопасности Арцаха. Полагаем, что власти Арцаха должны незамедлительно стать частью переговорного процесса.
4. В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян СДПГ по мере своих возможностей через свои структуры продолжит по всему миру свою лоббистскую политику, направленную против турецкой политики отрицания. Мы достигнем международного признания Геноцида армян и как следствие компенсации со стороны турецких властей. В этом плане мы приветствуем комиссию по 100-летию Геноцида, которая консолидирует все армянство”, - отмечается в заявлени партии.
Делегаты 9-го съезда СДПГ избрали новый состав правления партии:
Нарек Галстян
Дмитрий Мартиросян
Вазген Месропян
Арутюн Балабанян
Вараздат Егиазарян
Арсен Купелян
Артур Барсегян
Гагик Меликян
Володя Азатян
Как передает пресс-служба партии, выборы председателя, секретаря, зампредседателя правления пройдут позже внутри самой структуры”.