Բարոյական վնասի փոխհատուցման խնդիրն առաջիկայում օրենսդրական լուծում կստանա 11/05/2013   12:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արդարադատության նախարարությունը մշակել է ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծ՝ նպատակ ունենալով կարգավորել բարոյական վնասի փոխհատուցման խնդիրը և իրացնել ՄԻԵԴ-ի իրավական դիրքորոշումները կամ նախադեպային իրավունքը: Այս մասին Սահմանադրական դատարանի այսօրվա նիստում հայտնեց դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
ՍԴ-ն այսօր վերսկսեց քաղաքացի Արթուր Խաչատրյանի դիմումի հիման վրա գործի քննությունը, որը հետաձգվել էր ՍԴ-ի հուլիսի 10-ի որոշմամբ: Դիմողը վիճարկում է ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 17-րդ հոդվածի 2-րդ մասի սահմանադրականությունը: Վիճարկվող դրույթը վերաբերում է վնասների հատուցմանը, սակայն դրանց սահմանման մեջ բարոյական վնասը նախատեսված չէ, հետևաբար՝ նախատեսված չէ նաև բարոյական վնասի փոխհատուցման ինստիտուտը:
ՍԴ-ն, մասնավորապես, արձանագրել էր, որ գործի դատաքննության նախապատրաստման փուլում ակնհայտ է դարձել, որ դիմումում բարձրացված հիմնախնդրի վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը 2012թ.-ի սեպտեմբերի 12-ին և 2013թ.-ի փետրվարի 27-ին ուժի մեջ մտած վճիռներով գտել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը խախտել է մարդկանց կոնվենցիոն իրավունքները՝ չերաշխավորելով բարոյական վնասի փոխհատուցումը:
ՍԴ-ն նաև արձանագրել էր, այդ վճիռների կայացումից հետո ՀՀ Ազգային ժողովը օրենսդրական որևէ փոփոխություն չի նախատեսել, ինչի մասին վկայում են նաև վերջինիս կողմից ՍԴ ներկայացված բացատրությունները: Միաժամանակ՝ ՀՀ դատական պրակտիկան շարունակում է մերժել նման հայցադիմումների քննությունը՝ պատճառաբանելով իրավակարգավորման բացի առկայությունը: Արդյունքում՝ ՀՀ-ն թերանում է իր միջազգային պարտավորությունների կատարման հարցում:
Ի հավելումն Ազգային ժողովի գրավոր բացատրությունների՝ այսօր վերջինիս ներկայցուցիչը դատարանին տեղեկացրեց, որ թեև շրջանառության մեջ օրենսդրական  նախաձեռնություն չկա, այդուհանդերձ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում բարոյական վնասի փոխհատուցման խնդրին օրենսդրական լուծում տալու ուղղությամբ որոշակի աշխատանքներ կատարվում են:

Проблема возмещения морального ущерба в Армении получит скоро законодательное решение 11/05/2013   13:35  |  Лента новостей
Министерство юстиции Армении разработало проект “О внесении изменений в Гражданский кодекс РА” с тем, чтобы отрегулировать проблему возмещения морального вреда и реализовать правовые позиции ЕСПЧ или прецедентное право. Об этом на сегодняшнем заседании Конституционного суда Армении сообщил председатель КС Гагик Арутюнян.
КС возобновил слушания по делу на основании заявления гражданина Артура Хачатряна, которые были отложены по решению Конституционного суда от 10 июля. Заявитель оспаривает конституционность ч.2ст. 17 Гражданского кодекса РА. Оспариваемое положение касается возмещения морального ущерба, однако в их определениях не предусмотрено положения о моральном вреде, следовательно, не предусмотрено и института компенсации морального ущерба
КС, в частности, констатировал, что на стадии подготовки дела к судебному разбирательству стало ясно, что в связи с озвученной проблемой Европейский суд по правам человека по решениям от 12 сентября 2012г. и 27 февраля 2013г. счел, что Республика Армения нарушила конвенционные права людей, не гарантировав возмещения морального вреда.
КС также констатировал, что после вынесения этих решений Национальное Собрание не предусмотрело какой-нибудь законодательной поправки, о чем свидетельствуют представленные Национальным Собранием КС разъяснения. Вместе с тем, судебная практика продолжает отказывать в рассмотрении подобных заявлений, мотивируя сей факт наличием пробела в правовом регулировании. В итоге Республика Армения не в полной мере проявляет себя в вопросе выполнения своих международных обязательств.
В довесок к письменным разъяснениям Национального Собрания, сегодня представитель НС сообщил суду, что, хотя в обращении нет законодательной инициативы, тем не менее, в постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам предпринимаются определенные попытки по законодательному регулированию проблемы о возмещении морального ущерба.