Նվազագույն աշխատավարձը կդառնա 50 000 դրամ 09/11/2013   15:38  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2014թ. հունվարի 1-ից նախատեսվում է նոր աշխատավարձերի համակարգ, ամբողջ պետական համակարգը կվարձատրվի մեկ համակարգով, կլինի աշխատավարձերի բարձրացում, նվազագույն աշխատավարձը կդառնա 50 000 դրամ, ներկայիս 45 000 դիմաց, իսկ առավելագույնը մոտ 20 անգամ ավելի, քան նվազագույնը: Այսօր Կենսաթոշակային բարեփոխումների իրականացման ծրագրի մեկնարկից առաջ լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ Սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը:
Նոր համակարգով, եթե նվազագույն աշխատավարձը բարձրացվում է, ապա մյուսները պարտադրված պետք է ևս բարձրացնեն աշխատավարձերը:
Ինչ վերաբերում է մասնավորին, ապա Հակոբյանը նշեց, որ այն չկարգավորվող շուկա է և երբ պետական հիմնարկներում աշխատողների աշխատավարձը բարձրացվի, ապա  մասնավորը  ինքնաբերաբար կբարձրացնի:
Հակոբյանի խոսքով,   մասնավոր գործատուն չի ցանկանում կադրեր բաց թողնել, իսկ պետությունն էլ ոչ միշտ է հնարավորություն ունենում լավ մասնագետներին պահելու: Նա նաև նշեց, որ պետական համակարգից կադրերի արտահոսք կա դեպի մասնավորը, բայց մասնավորից  դեպի պետականը չկա:
Պարտադիր կուտակային համակարգին անցնելն էլ, Հակոբյանը պարզաբանում է այսպես, պետությունը այսօր քաղաքացուն գումար է տալիս վաղվա համար, «մեր ամբողջ նպատակն այն է,  որ կենսաթոշակառուի գրպանը լիքը լինի»:
Հարցին, թե քաղաքացիները որքանով կարող են վստահ լինել, որ այդ գումարները կստանան՝  Հակոբյանը  նշեց, որ որոշ երկրներ  ճգնաժամի ժամանակ հրաժարվել են այդ գումարը տալ կենսաթոշակառուներին, սակայն դրանք փոխանցվել են պետության բյուջե։ «Այնպես որ այդ գումարները չեն կորի»,- ասաց ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը:

С 1 января 2014г. минимальная заработная плата в Армении составит 50 тыс драмов 09/11/2013   18:34  |  Актуальная тема
С 1 января 2014г. планируется повысить минимальную заработную плату до 50 тыс. драмов вместо нынешних 45 тыс. драмов, а максимальная превысит минимальную примерно в 20 раз”, - заявил в ходе встречи с журналистами председатель постоянной комиссии НС по социальным вопросам Акоп Акопян.
По новой системе с повышением минимальной зарплаты, остальные в обязательном порядке также должны повысить заработные платы.
Что касается частников, то Акопян отметил, что это не поддающийся регулированию рынок и, когда сотрудникам госучреждений повысят зарплату, то и частник автоматически повысит жалованье своим работникам.
По словам Акопяна, частный предприниматель не хочет терять кадры, а государство не всегда в состоянии содержать хороших специалистов. Он также отметил, что наблюдается утечка кадров из госсистемы в частные структуры, однако обратной тенденции не зафиксировано.
Что касается перехода к обязательной накопительной системе, то Акопян поясняет, что таким образом государство сегодня предоставляет гражданину деньги на завтрашний день.
На вопрос журналистов о том, какие гарантии, что граждане получат накопленные суммы, Акопян отметил, что некоторые страны во время кризиса отказались выдать их пенсионерам, однако эти деньги были переданы в госбюджет.”Выходит, что эти деньги не пропали”, - резюмировал председатель постоянной комиссии НС по социальным вопросам.