Կառավարության բանավոր թվերը գրավորի հետ չեն բռնում 07/22/2013   13:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարության 2013-2017 թվականների ծրագրով նախատեսված է մինչև 2017 թվականը նվազագույն աշխատավարձը դարձնել 70 000 դրամ:Ֆինանսների նախարարությունը օրերս մշակել է 2014-2016թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի (ՄԺԾԾ) նախագիծը, որտեղ ըստ տարիների հստակ նշված է, թե որքանով է ավելանալու նվազագույն աշխատավարձի չափը:
Այսպես. 2014թ.-ին նվազագույն աշխատավարձը նախատեսվում է դարձնել 50 000 դրամ, 2015թ.-ին ` 55 000, իսկ 2016թ.-ին 62 500 դրամ:
2017 թվականը չի ներառված ՄԺԾԾ-ում, սակայն, ինչպես արդեն նշեցինք, Կառավարության ծրագրով նախանշված է 2017թ.-ին նվազագույն աշխատավարձը հասցնել 70 000 դրամի:
Նվազագույն աշխատավարձին զուգահեռ Կառավարությունը նախատեսում է նաև քաղծառայողների աշխատավարձերի բարձրացում` շուրջ 80%-ի չափով:Աշխատավարձերի բարձրացումը, բնականաբար, նաև բյուջեի համար լրացուցիչ ծախս է ենթադրում: Կառավարության հաշվարկով 2014թ.-ին լրացուցիչ կպահանջվի 61 մլրդ դրամ , 2015թ.-ին` 27.5 մլրդ, և 2016թ.-ին`39.5 մլրդ դրամ:
Հիշեցնենք. ս/թ հուլիսի 1-ից նվազագույն աշխատավարձը սահմանելով 45 000 դրամ ` նախկին 35 000 -ի փոխարեն, Կառավարությունը ձեռնպահ մնաց այլ աշխատավարձերի փոփոխություն կատարելուց`պատճառաբանելով, որ բյուջեյում լրացուցիչ ծախսի հնարավորություն չկա:
Ինչ վերաբերում է առաջիկա տարիների համար նախանշված նոր ծախսերին, ՄԺԾԾ-ով նախատեսվում է դրանք լրացնել արտաքին նոր պարտքերի և հարկերի միջոցով:
Թե կոնկրետ ինչ նոր հարկային վարչարարություններ են ծրագրվում, առայժմ չի մանրամասնվում:
Ի դեպ, նշենք, որ բյուջեյում փող չլինելու պատճառաբանությամբ նախորդ մի քանի տարիներին Կառավարությունը աշխատավարձերը չէր բարձրացնում:
Օրինակ`  2011թ.-ից, երբ նվազագույն աշխատավարձը 30 000-ից դարձավ 35 000 դրամ, մինչև այս տարվա կեսը այն նույնությամբ պահպանվել էր: Իսկ քաղծառայողների բազային աշխատավարձը 2008թ.-ի հունվարի 1-ին հաստատվելով 40 000 դրամ, այդքան էլ մնացել է մինչև օրս:
Ի դեպ, թեև Կառավարությունը արդեն հրապարակավ հայտարարում է առաջիկա տարիներին աշխատավարձերի 80 տոկոսանոց բարձրացման մասին, սակայն ՄԺԾԾ-ում բոլորովին այլ թվեր է ֆիքսել: Ըստ այդ ծրագրի նախագծային տարբերակի` 2014թ.-ին աշխատավարձերը կբարձրանան 20 տոկոսով, 2015թ.-ին 7.5 և 2016թ.ին` ևս 10 տոկոսով:
Այսինքն առաջիկա 3 տարում աշխատավարձերը կբարձրանան ոչ թե 80, ինչպես պնդում է Կառավարությունը, այլ ընդամենը 37.5 %-ով:

Заявленное Правительством Армении 80-процентное повышение зарплаты не совпадает с цифрами на бумаге 07/22/2013   14:49  |  Лента новостей
По программе Правительства Армении на 2013-2017гг. запланировано до 2017г. повысить минимальную заработную плату до 70 тыс. драмов. Министерство финансов Армении разработало недавно проект программы среднесрочных расходов(ППСР) на 2014-2016гг, где четко по годам указано во сколько раз повысится минимальный размер оплаты труда.
Таким образом, запланировано повысить минимальную зарплату в 2014г.до 50 тыс. драмов, а в 2015- 55 000драмов и 2016г. – 62 500 драмов.
2017г. не включен в проект программы среднесрочных расходов(ППСР), однако, как мы уже отметили, по правительственной программе запланировано довести размер минимальной оплаты труда до 70 тыс. драмов.
Параллельно с минимальной зарплатой Правительство планирует повысить также зарплату госслужащих – примерно на 80%. Повышение зарплаты, естественно, предполагает дополнительные расходы из госбюджета. По подсчетам Правительства в 2014г. на покрытие этих расходов потребуется 61 млрд. драмов, 2015- 27.5 млрд. дрмаов и 2016 – 39.5 млрд. драмов.
Что касается предстоящих в ближайшие годы затрат, то по ППСР планируется покрыть их за счет новых внешних долгов и налогов.
А вот, какие конкретно перемены ожидают вналоговой сфере, пока еще не разглашается.
Отметим, что Правительство в последние несколько лет не повышало заработные платы, мотивируя сей факт отсутствием бюджетных средств.
Например, в 2011г., когда минимальный размер оплаты труда с 30 тыс. драмов, повысился до 35 тыс. драмов, до половины сего года он продолжал оставаться на той же отметке. А базовая зарплата госслужащих, которая с 1 января 2008г. составила 40 тыс. драмов, до сих пор не претерпела изменений.
Хотя Правительство Армении уже публично заявляет о 80-процентном повышении заработной платы в ближайшие годы, однако в проекте программы среднесрочных расходов (ППСР) зафиксированы совсем иные цифры. Исходя из проектного варианта этой программы, заработная плата в 2014г. повысится на 20%, 2015г. – 7.5%, 2016 – 10%.
То есть, в течение трех лет зарплата повысится не на 80%, как утверждает Правительство, а всего лишь на 37.5%.