6,5 ամիս՝ Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը մշակելու համար 09/04/2013   13:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Նախագահի հրամանագրով ստեղծվել է սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով, որը կգործի Հանրապետության Նախագահին առընթեր։ Մասնագիտական հանձնաժողովի ձեւավորումը, ըստ հրամանագրի, պայմանավորված է իրավունքի գերակայության սկզբունքի իրացման, մարդու հիմնական իրավունքների և ազատությունների երաշխավորման սահմանադրական կառուցակարգերը կատարելագործելու, իշխանությունների լիարժեք հավասարակշռումն ապահովելու և հանրային կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու անհրաժեշտությամբ։
Հանձնաժողովը մինչև 2014 թվականի ապրիլի 20-ը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին պետք է ներկայացնի Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը։ Նախագահի կողմից սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգին հավանություն տրվելուց հետո՝ տասն ամսվա ընթացքում, հանձնաժողովը պետք է ներկայացնի մշակված սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը:
Հանձնաժողովի նախագահ է նշանակվել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, հանձնաժողովում ընդգրկված են Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը, արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, Հայաստանի նախագահի օգնական Գեորգի Կուտոյանը, արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Գրիգոր Մուրադյանը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, Հայաստանի գլխավոր դատախազի տեղակալ, զինդատախազ Գևորգ Կոստանյանը, «Հայաստանի Հանրապետության իրավաբանների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Գագիկ Ղազինյանը, «Սահմանադրական իրավունքի կենտրոն» հասարակական կազմակերպության խորհրդի նախագահ Գևորգ Դանիելյանը և Հայաստանում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GTZ) «Հարավային Կովկասում իրավական և դատական բարեփոխումների համար խորհրդատվություն» ծրագրի ղեկավար Վարդան Պողոսյանը: Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի քարտուղար նշանակել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի ռեֆերենտ Սիրանուշ Սահակյանը:

Президент Армении подписал указ о создании комиссии по конституционным реформам 09/04/2013   14:20  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян подписал указ о создании специальной комиссии по конституционным реформам при президенте. Формирование комиссии, согласно указу, обусловлено необходимостью совершенствования конституционных структур, гарантирующих реализацию принципа верховенства права, основных прав и свобод человека, обеспечения баланса в системе власти и повышения эффективности общественного управления.
В указе президента РА отмечается, что комиссия до 20 апреля 2014г. должна представить главе государства концепцию проведения конституционных реформ и в случае ее одобрения разработать соответствующий проект.
Комиссию возглавит председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян. В комиссию войдут председатель Комиссии НС по государственно-правовым вопросам Давид Арутюнян, министр юстиции Грайр Товмасян, помощник президента Армении Георгий Кутоян, первый заместитель министра юстиции Армении Григор Мурадян, полномочный представитель Правительства Армении в европейском суде по правам человека, заместитель генпрокурора РА, военный прокурор Геворк Костанян, председатель общественной организации “Ассоциация юристов Армении” Гагик Казинян, председатель совета общественной организации “Центр конституционного права” Геворк Даниелян и руководитель программы “Консультации для правовых и судебных реформ на Южном Кавказ” Немецкой организации по международному сотрудничеству (GIZ) Вардан Погосян. Секретарем Специализированной комиссии по конституционным реформам при Президенте Армении приказано назначить референта главы государства Сирануш Саакян.