Արծրուն Հովհաննիսյան. «Վերադարձից հետո հայ զինվորը պատասխանատվության չի ենթարկվի» 08/13/2013   13:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայ զինծառայողի հետ հարցազրույց անցկացնելով ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ խախտել է Ժնևյան կոնվենցիայի համապատասխան դրույթները: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը` մեկնաբանելով զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանի հարցազրույցը ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկի հետ:
Տեսանյութում  հայ զինվորն ասում է,  թե «հրամանատարն  իրեն ջրի է ուղարկել, իսկ ինքը հոգնած է եղել և չի ցանկացել կատարել  հրամանն, ասել է ավելի ուշ կգնա, իսկ հրամանատարը կոպտել է իրեն և խփել աչքին»:
ՊՆ մամուլի խոսնակը ընդգծեց նաև, որ այնուամենայնիվ հայ զինծառայողը վերադարձից հետո որևէ իրավական պատասխանատվության չի ենթարկվի:
Հիշեցնենք, որ նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ տեղանքում չկողմնորոշվելու հետևանքով 1991թ. ծնված շարքային զինծառայող Հակոբ Գևորգի Ինջիղուլյանը հատելով ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանը, հայտնվել է հակառակորդի պահպանության տակ գտնվող տարածքում։ Զինծառայողը զինված չի եղել։

Никаких правовых последствий для Акопа Инджигуляна все это не повлечет. Заявление пресс-секретаря МО Армении 08/13/2013   15:19  |  Лента новостей
Пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян прокомментировал в интервью «Фактинфо» распространенное накануне вечером азербайджанскими СМИ т.н. «интервью» с оказавшимся в ночь на 8 августа на контролируемой Азербайджаном территории армянским военнослужащим Акопом Инджигуляном. Отметим, в «интервью» Инджигулян говорит, что пересек границу якобы после того, как «поздно вечером командир послал его за водой, а он сказал, что устал и отказался выполнить приказ».
В связи с этим Арцрун Ованнисян заявил: «Азербайджанская сторона в очередной раз нарушает соответствующие положения Женевской конвенции». Пресс-секретарь МО РА отметил также, что по возвращении военнослужащего на родину все это не повлечет для него никаких правовых последствий.