Ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանի հարազատները բողոքի ակցիա են անում «Կարմիր խաչ»-ի մոտ 08/13/2013   13:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այս պահին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) երևանյան գրասենյակի մոտ Ադրբեջանում գերության մեջ հայտնված հայ զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանի հարազատները հավաքվում են ԿԽՄԿ-ի դիմաց` զինծառայողի որպիսության մասին հստակ տեղեկություններ պահանջելու համար: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց Հակոբի հորեղբոր որդին` Արման Ինջիղուլյանը:
«Ոնց հասկանում եմ ուրիշ ձև չկա Կարմիր խաչից որևէ բան իմանալու: Ոչ միայն ընտանիքի անդամները, այլ նաև բոլոր հարազատները: Ուրիշ ճար չկա», -փոխանցեց Արմանը:
Անդրադառնալով երեկ ադրբեջանական հեռուստաալիքներից մեկով հեռարձակված Հակոբ Ինջիղուլյանի «հարցազրույցին», որտեղ իբր հատել է ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գիծն այն պատճառով, որ «հոգնած լինելով չի ցանկացել կատարել իր հրամատարի հրամանը, այն է` ջուր բերել», Արման Ինջիղուլյանն ասաց, որ իրենք բոլորն էլ համոզված են` «Հակոբին հարկադրել են այդպես խոսել»: «Ու երեխեն ստիպված խոսացել ա: Հակոբը հաստատ ուրիշ երեխա յա, ուրիշ ձև ա մտածում ու մենք բոլորս էլ համոզված ենք` ստիպել են այդպես խոսել», -ասաց Հակոբի հորեղբոր տղան:
Հարազատները նաև զարմացած են, որ Հակոբի աչքերին հարցազրույցի ժամանակ ակնոց չի եղել, որը նա միշտ է կրել: «Ակնոցը Հակոբը երբեք աչքերից չի հանել, ու դա շատ մտահոգիչ է, պետք է աչքերին ակնոցը լիներ»,- փոխանցեց Արմանը:
Ի դեպ, Հակոբի աչքերին ոչ միայն սեփական ակնոցը չի եղել, այլ նաև ինչպես երևում է տեսանյութից, զինվորական համազգեստն էլ չի եղել. նրա հագին ադրբեջանական զինվորական համազգեստ էր:

Акция протеста напротив ереванского офиса МККК: требуют информации об А. Инджигуляне 08/13/2013 14:52 | Актуальная тема
Сегодня родственники оказавшегося на контролируемой Азербайджаном территории армянского военнослужащего Акопа Инджигуляна собрались у здания ереванского офиса Международного комитета Красного креста с требованием точной информации о личности военнослужащего. Об этом сайту Panorama.am сообщил двоюродный брат военнослужащего Арман Инджигулян.
«Насколько я понимаю, другого способа получить информацию от МККК нет. Другого выхода нет», – заявил он.
Касаясь «интервью» Акопа Инджигуляна одному из азербайджанских телеканалов, в котором он заявляет, что якобы пересек карабахско-азербайджанскую границу потому, что «поздно вечером командир послал его за водой, а он сказал, что устал и отказался выполнить приказ», Арман Инджигулян отметил, что все они уверены в том, что военнослужащего заставили сделать такое заявление.
«Он не такой парень и рассуждает совершенно иначе, все мы убеждены, что его заставили сказать такое», – подчеркнул брат военнослужащего.
Удивление родственников Инджигуляна вызвало и то, что во время «интервью» А. Инджигулян был без очков, поскольку, по их словам, он всегда носит очки. Странным им показалось и то, что Акоп Инджигулян одет в военную форму ВС Азербайджана.
Отметим, ранее, 9 августа, первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян принял делегата Международного комитета Красного Креста Драгану Ранкович. В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся инцидента с армянским военнослужащим Акопом Инджигуляном, который в ночь на 8 августа оказался на контролируемой Азербайджаном территории. Как сообщала пресс-служба Минобороны РА, с целью исключения возможных спекуляций и дезинформации Давид Тоноян официально обратился в Международный комитет Красного Креста с просьбой заверить А. Инджигуляна в том, что недавний инцидент не повлечет за собой каких-либо правовых последствий для него, а также в случае готовности азербайджанской стороны организовать и обеспечить безопасное и скорейшее возвращение А. Инджигуляна в Армению.