Օֆշորի սկանդալային գործարքներում բացակայում է վարչապետի ստորագրությունը 07/19/2013   12:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Փաստինֆո»-ին հաջողվել է նոր տեղեկություններ ձեռք բերել օֆշորի սկանդալային գործարքների վերաբեյալ։ Մեզ հաջողվեց պարզել, որ վարչապետը  Կիպրոսի ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրից  «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» ընկերության վերաբերյալ հարցում է կատարել Կիպրոսում գործող «ARGYROU & DEMOSTHENOUS» իրավաբանական ընկերության միջոցով։ Կիպրոսի ռեգիստրից բավական ուշագրավ տեղեկություններ են տրամադրել իրավաբանական ընկերությանը։ Վերջինիս փոխանցած տեղեկությունների համաձայն, հիմնադրման պահին ընկերության տնօրենի ֆունկցիաներն իրականացրել է Սոտիրուլա Միքայելը, իսկ քարտուղարությունը՝ Romanos Office Services Ltd ընկերությունը։ 10.000 բաժնետոմսերից թողարկվել է ընդամենը 1.000-ը՝ յուրաքանչյուրը 1 եվրո արժողությամբ, որոնք Conmaco Ltd. ընկերության կողմից  սկզբնական շրջանում ձեւակերպվել է երեք անձանց՝ Աշոտ Սուքիասյանի, Սամվել Կճոյանի եւ Տիգրան Սարգսյանի անուններով։ Սակայն, պարզվում է,   որոշ ժամանակ անց, բաժնետերերը փոխվել են եւ, օրինակ, Տիգրան Սարգսյանի անունով ձևակերպված բաժնետոմսերը փոխանցվել են ոմն Է.Սուքիասյանի։ Փոխվել է նաև ընկերության տնօրենն ու քարտուղարությունը և ներկայումս Աշոտ Սուքիասյանն է հանդիսանում ընկերության և տնօրենը, և քարտուղարը:
Կիպրոսից տեղեկացնում են, որ ոչ Տիգրան Սարգսյանը, ոչ Սամվել Կճոյանը չեն ստորագրել ընկերության Կիպրոսի  Ընկերությունների Ռեգիստրի Դեպարտամենտ և Պաշտոնական Գրասենյակում գտնվող պաշտոնական գործերում առկա փաստաթղթերից որևէ մեկը։ Համենայն դեպս, նրանց ստորագրությունը բացակայում է փաստաթղթերում։ Ավելին, Աշոտ Սուքիասյանն է ստորագրել նաև այն փաստաթղթերը, համաձայն որոնց նա հանդիսանում է ընկերության տնօրեն և քարտուղար՝ 20/11/2012թ.-ից ի վեր։ Ի դեպ, հենց նա է հաստատել նաև Հայաստանի վարչապետի անունով ձևակերպված բաժնետոմսերի փոխանցումը Է.Սուքիասյանին։
Նշենք, որ ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղարը հաստատել է «Փաստինֆո»-ի տեղեկությունները, որ վերոհիշյալ ընկերության փաստաթղթերում վարչապետի ստորագրությունն առկա չի եղել։
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, Կիպրոսի իրավաբանական ընկերությունից ստացված հարցման պատասխանն ուղարկվել է ոստիկանություն՝ քրեական գործին կցելու  և քննության առարկա դարձնելու համար։

В документах при заключении скандальных оффшорных сделок нет подписи премьер-министра Армении 07/19/2013   14:27  |  Актуальная тема
ИА “ФактИнфо” удалось добыть новые сведения относительно оффшорного скандала. Нам удалось выяснить, что премьер-министр направил запрос в госрегистр регистрации кипрских фирм касательно компании «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» посредством юридической фирмы. Юридическая фирма из госрегистра предоставила довольно-таки примечательную информацию. По переданным сведениям, в момент основания компании функции директора выполнял Сотирула Микаэл, а секретариата - компания Romanos Office Services Ltd. Из 10.000 акций были выпущены 1000, каждая стоимостью в один евро, которые на начальной стадии были оформлены компанией Conmaco Ltd. на имена Ашота Сукиасяна, Самвела Кчояна и Тиграна Саркисяна. Однако, выясняется, что спустя некоторое время акционеры передали их некому Э. Сукиасяну. Сменился и директор фирмы и секретариат, и в настоящее время Ашот Сукиасян является и директором, и секретарем компании.
В Кипре сообщают, что ни Тигран Саркисян, ни Самвел Кчоян ни подписывали ни один из документов, наличествующих в официальных делах, находящихся в Департаменте регистра компаний Кипра и Официальном офисе. По крайней мере, в документах не стоит их подпись. Более того, Ашот Сукиасян подписал также те документы, согласно которым он является директором и секретарем фирмы с 20/11/2012г. Именно он подтвердил факт передачи Э. Сукиасяну акций, оформленных на имя премьер-министра Армении.
Отметим, что пресс-секретарь премьер-министра РА подтвердил сведения, имеющиеся у информагентства “ФактИнфо” относительно того, что в документах вышеупомянутой фирмы не стояла подпись премьер-министра.
Как уже ранее сообщало агентство “ФактИнфо”, ответ на запрос от юридической фирмы Кипра направлен в Полицию для приобщения его к уголовному делу.