Կճոյանը Աշոտ Սուքիասյանի հետ մտերիմ եղել է, Կիպրոս մեկնել է, բայց օֆշորում չի գրանցվել 06/25/2013   14:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արարատյան հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը «Արմենպրես»-ին տված հարցարզույցում անդրադարձել է վերջին շրջանում ծավալված օֆշորային սկանդալի՝ իր անվան հետ շաղկապման հարցին եւ գործարար Աշոտ Սուքիասյանի հետ ունեցած իր առնչությանը:
Արքեպիսկոպոսն ասել է, որ նշված կազմակերպության Կիպրոսում գրանցման գործընթացում իր անունն օգտագործվել է բացարձակապես առանց իր իմացության եւ մասնակցության:
Մյուս կողմից, Կճոյանը չի ժխտել, որ ինքն, իրոք, ծանոթ է Աշոտ Սուքիասյանի հետ:
«Նա եղել է Սբ.Սարգիս եկեղեցու խաչքավորը եւ այդ շրջանակներում ես նրա հետ, իրոք, բավականին մտերիմ եմ եղել: Բազմիցս ճանապարհորդել ենք միասին եւ, կարծես, ճակատագրի հեգնանքով, 2011-ին եվրոպական երկրների շարքում, ընկերներիցս մեկի՝ Տիգրան Բադալյանի հրավերով, մի քանի օրով այցելել ենք Կիպրոս՝ Նիկոսիա, ուր ներկա ենք գտնվել նաեւ Աշոտի ընկերոջ՝ Տարոնի ընտանեկան միջոցառմանը»,- ասել է Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը:
Հիշեցնենք, մամուլում տարածված տեղեկությունների համաձայն, Արարատյան հայրապետական թեմի առաջնորդը Աշոտ Սուքիասյանի հետ Կիպրոս է մեկնել հատկապես օֆշորային կազմակերպության հետ կապված հարցերով:
Հարցազրույցի ընթացքում Կճոյանն անդրադարձել է նաեւ իրեն նվիրված «Բենթլի»-ի մասին լուրերին: Արքեպիսկոպոսը դրանք հաստատել է, ասելով, սակայն, որ այն նվեր է ստացել ո’չ Աշոտ Սուքիասյանից:

Архиепископ Навасард Кчоян: “Я близко знаком с Ашотом Сукиасяном, ездил с ним на Кипр, но оффшоров не регистрировал” 06/25/2013   15:21  |  Лента новостей
Глава Араратской епархии, архиепископ Навасард Кчоян в интервью Арменпресс рассказал о своих связях с предпринимателем Ашотом Сукиасяном, о подробностях регистрации компании на Кипре, последствиях дезинформации и многом другом.
Архиепископ заявил, что “факт остается фактом: мое имя использовалось при регистрации этой организации без моего ведома и участия.
С другой стороны Н. Кчоян не отрицал того факта, что действительно знаком с Ашотом Сукиасяном
“Возвращаясь к Ашоту Сукиасяну, скажу, что он был дружкой церкви “Сурб Саргис” и в этом связи мы, действительно, были близки, немало путешествовали друг с другом. И волею судеб в 2011 году, среди других европейских стран, по приглашению Тиграна Бадаляна посетили также и Кипр, Никосию, где присутствовали также на семейном мероприятии друга Ашота Тарона”, - рассказал архиепископ Навасард Кчоян.
Согласно муссируемой в прессе информации Глава Араратской епархии, архиепископ Навасард Кчоян уехал на Кипр по вопросам, связанным с оффшорной организацией.
В ходе интервью архиепископ прокомментировал также разговоры о подаренном ему автомобиле марки “Бентли”. Архиепископ подтвердил их, заявив, что получил его в подарок не от Ашота Сукиасяна.