Տիգրան Սարգսյան. Այդպիսի անհեթեթություն իմ մտքով չէր կարող անցնել 06/12/2013   17:08  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ես ինքս չեմ գրանցել որևիցե օֆշորային գոտում ձեռնարկություն և որևիցե մեկին լիազորություն չեմ տվել իմ անունից որևիցե օֆշորային գոտում ձեռնարկություն գրանցել»,- Ազգային ժողովի այսօրվա նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ անդրադառնալով վերջին օրերին իր անվան հետ կապված տարածվող տեղեկություններին: Նա հավելեց, որ իր անձի վերաբերյալ մեղադրանքներին անդրադառնում է ԱԺ դահլիճում, քանի որ դրանք հնչել են հենց այս դալիճում:
Վարչապետն ընդգծեց, որ վերջին 25 տարիների ընթացքում իր մասնագիտական գործունեությունը տնտեսական, ֆինանսական ոլորտում էր, և փողերի լվացման դեմ պայքարի մեխանիզմները, հայեցակարգը Հայաստանի Հանրապետությունում ներդրվել են իր անմիջական ղեկավարությամբ: «Այս ամենը թույլ է տալիս ենթադրել, որ մի փոքր պատկերացում ունեմ, թե ինչ բան է օֆշորային գոտի, օֆշորային հաշիվներ, փողերի լվացում: Ես հիմա մեղադրվում եմ, որ օֆշորային գոտում իմ անունով ստեղծել եմ ձեռնարկություն, նպատակ ունենալով խլել Հայաստանում ինչ-որ մեկի բիզնեսը կամ կառուցել սխեմա, որով ինձ պետք է հատուցեն: Ֆինանսական համակարգի հետ փոքր ինչ առնչություն ունեցող մարդը կհավաստի, որ սա անհեթեթություն է, որովհետև ավելի անհեթեթ սխեմա մշակել, այն էլ՝ այդ ոլորտի հետ քչից, թե շատից ծանոթ մարդու, ուղղակի, կարծում եմ, բացատրությունների կամ հիմնավորումների կարիք էլ չկա, որ այդպիսի անհեթեթություն իմ մտքով չէր կարող անցնել՝ այդպիսի անհեթեթ սխեմա մշակել»,-նշեց Տ.Սարգսյանը:
Ըստ վարչապետի, «որևիցե մեկի համար դժվարություն չէ այսօր օֆշորային գոտում ստեղծել ձեռնարկություն Նիկոլ Փաշինյանի անունով՝ չունենալով Նիկոլ Փաշինյանի թույլտվությունը դրա համար, և այդպիսի օրինակները բազմազան են»: Տ.Սարգսյանի պարզաբանմամբ, դա օֆշորայաին գոտիների առանձնահատկությունն է:
«Հասկանալի է, որ այս պատմությունն ունի բոլորովին այլ նպատակ: Բոլորն էլ շատ լավ հասկանում են, որ այսպիսի ձևերով փողեր չեն լվանում, այսպիսի ձևերով ինչ-որ տարօրինակ գործարքներ չեն անում, այլ նպատակը շատ պարզ է՝ եթե ուզում ես որևիցե մեկին վարկաբեկել, ապա շատ պարզ ձև է և հնարավորություն»,-ընդգծեց Տ.Սարգսյանը: Նա հավելեց նաև, որ մանրակրկիտ պարզաբանումներ է տվել «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի հարցապնդմանը, թե որտեղ է գտնվել 2010թ.-ի մայիսի 6-ին, երբ գրանցվել է այդ ձեռնարկությունը: Վարչապետը, մասնավորապես, հայտնեց, որ այդ օրը պաշտոնական այցով գտնվել է Պրահայում՝ բազմաթիվ լրագրողների ուղեկցությամբ, և չէր կարող օրվա ընթացքում աննկատ մեկնել Կիպրոս՝ ձեռնարկություն գրանցելու համար:

Премьер–министр Армении назвал нелепостью “оффшорные обвинения” в свой адрес 06/12/2013   18:44  |  Актуальная тема
“Я лично не регистрировал предприятий в оффшорной зоне и не делегировал полномочий другим регистрировать их от моего имени”, - на сегодняшнем заседании НС заявил премьер-министр Тигран Саркисян, комментируя муссируемые в последнее время сведения, в которых фигурирует его имя. Он добавил, что коснулся обвинений в свой адрес в зале заседаний парламента, поскольку они были озвучены именно с этой трибуны.
Премьер-министр подчеркнул, что в течение последних 25 лет его деятельность проходила в финансовой и экономической сферах и механизмы, концепция по борьбе с отмыванием денег были внедрены в Армении под его руководством. “Все это позволяет предположить, что я обладаю мало-мальскими представлениями о том, что есть оффшорная зона, оффшорные счета, отмывание денег. Меня обвиняют в том, что под моим именем были созданы предприятия для того, чтобы отобрать у кого-то бизнес или выстроить схему. Имеющий хоть какое-либо отношение к финансовой системе человек подтвердит, что это нелепость. “Подобная нелепость не могла мне прийти в голову”, – заявил премьер.
По словам главы Правительства, “сегодня не представляет трудностей создать в оффшорной зоне предприятие на имя Никола Пашиняна, не имея на то разрешения Никола Пашиняна, и таких примеров - тьма”. Т. Саркисян пояснил, что это особенность оффшорных зон.
“Понятно, что эта история преследует совершенно иные цели. Все прекрасно осознают, что таким образом не отмывают денег, таким образом не заключают странных сделок. Цель вполне ясна – если хочешь кого-то оскорбить, то это весьма простой способ”, - подчеркнул Т. Саркисян. Он добавил, что он представил детальный ответ на вопрос газеты “Айкакан Жаманак” о том, где он находился 6 мая 2010 года, когда была зарегистрирована эта компания. Премьер-министр, в частности, заявил, что в этот день с официальным визитом находился в Праге в сопровождении многочисленных журналистов, посему не мог незаметно вылететь в Кипр, чтобы зарегистрировать там предприятие.