ՀՀ Գլխավոր դատախազը իրավական օգնության մասին միջնորդագիրը հանձնեց Կիպրոսի Գլխավոր դատախազին 07/02/2013   16:15  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Գլխավոր դատախազն այսօր Կիպրոսի Գլխավոր դատախազին առձեռն փոխանցել է իրավական օգնության մասին միջնորդագրերի կրկնօրինակները: Իրավական օգնություն ցուցաբերելու վերջին միջնորդությունը Կիպրոսի դատախազին էր ուղարկվել հունիսի 19-ին, իսկ նախորդը 2012 թվականին քննչական մարմինը հասցեագրել էր Կիպրոսի իրավապահ մարմիններին:
Իրավական օգնության միջնորդությունը Կիպրոս էր ուղարկվել դիվանագիտական ճանապարհով, սակայն, նկատի ունենալով, որ հուլիսի 1-ին Կիպրոսի գլխավոր դատախազի հետ ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր, ՀՀ գլխավոր դատախազն այսօր նաեւ  Կիպրոսի գլխավոր դատախազ Պետրոս Կլերիդեսին առձեռն փոխանցել է իրավական օգնության վերաբերյալ միջնորդության ամբողջ փաթեթը՝  խնդրելով համապատասխան ծառայություներին հանձնարարել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կատարել միջնորդության պահանջները և արդյունքների մասին տեղեկացնել ՀՀ ԳԴ: Այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը
Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է օֆշորային գոտում գրացված ընկերության վերաբերյալ ուսումնասիրություներին:
Հիշեցնենք, երեկ Հայայստանում գտնվող Պետրոս Կլերիդեսը պատասխանելով օֆշորային հայտնի սկանդալի վերաբերյալ լրագրողների հարցերին, ասել էր. «Ես խոսել եմ Հայաստանի գլխավոր դատախազի հետ: Մի քանի րոպե առաջ ինքը ինձ պատմել է այդ պատմության մասին: Առաջին անգամ եմ լսում այս մասին, նա խոստացավ ինձ տալ բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը մինչև իմ մեկնելը և ես պատասխանատվություն եմ վերցրել անմիջապես քայլեր ձեռնարկել և պատասխանել»:
Ավելի վաղ Վարչապետը դիմել էր Գլխավոր Դատախազություն՝ խնդրելով ուսումնասիրել և քննության առնել մամուլում տեղ  գտած տեղեկությունները, իր դիմումին կցելով նաև Hetq-ի համապատսխան հոդվածը:
Հիշեցնենք. ըստ «Հետք» պարբերականի հրապարակումների, գործարար Աշոտ Սուքիասյանը «Հայաստան» հանրախանութի սեփականատեր Փայլակ Հայրապետյանի միջոցները յուրացրել է կիպրոսյան օֆշորային մի ընկերության միջոցով, որի հիմնադիրներից են նաև Հայաստանի վարչապետն ու Արարատյան թեմի առաջնորդական փոխանորդ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը:
Ի դեպ, վարչապետի այս դիմումը Գլխավոր դատախազությունից ուղարկվել է ՀՀ Ոստիկանություն: ՀՀ Գլխավոր դատախազի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը «Փաստինֆո»-ի խնդրանքով մեկնաբանելով, թե ինչու է դիմումն ուղարկվել ոստիկանություն մասնավորապես ասաց. «2012թ-ի հուլիսի 18-ին Փայլակ Հայրապետյանը Ոստիկանություն գրավոր հաղորդում էր ներկայացրել  իրենից խաբեությամբ գումար է հափշտակելու մասին: 2012թ-ի օգոստոսի 6-ին այդ հաղորդման հիման վրա Ոստիկանությունում հարուցվել էր քր գործ ՀՀ Քր օր 1783 -րդ հոդվածի 1-ին կետով: Եվ, քանի որ Hetq-ը հրապարակումը վերաբերում էր նույն գործին, ուստիեւ   ՀՀ դատախազություն ուղարկված վարչապետի գրությունը և թերթի համապատասխան հոդվածը ուղարկվել է Ոստիկանություն’ քր գործի շրջանակներում հոդվածում մատնանշված հանգամանքները ստուգելու համար համար»:

Агван Овсепян вручил петицию о правовой помощи Петросу Клеридесу. Генпрокурор Кипра пообещал “пролить свет” на темную историю “оффшорного скандала” 07/02/2013   17:27  |  Актуальная тема
Генпрокурор Армении сегодня передал лично в руки генпрокурору Кипра копии петиции о правовой помощи. Последнее прошение об оказании правовой помощи прокурор Кипра направил 19 июня, а предыдущее прошение в 2012г. следственный орган адресовал правоохранительным органам Кипра.
Петиция об оказании юридической помощи была направлена в Кипр дипломатическим путем. Учитывая тот факт, что 1 июля с генпрокурором Кипра был подписан Меморандум о сотрудничестве, генпрокурор Армении сегодня также передал лично в генпрокурору Кипра Петросу Клеридесу весь пакет петиции об оказании юридической помощи с просьбой поручить соответствующим службам в возможно кратчайшие сроки выполнить изложенные в прошении требования и проинформировать Генпрокуратуру РА о его результатах. Об этом сообщила советник генпрокурора РА Сона Трузян.
Речь, в частности, идет об исследованиях, касающихся компаний, зарегистрированных в оффшорной зоне.
Напомним, вчера Петрос Клеридес, отвечая на вопросы журналистов об известном оффшорном скандале, заявил: “Я беседовал по этому поводу с генпрокурором Армении. Несколько минут назад он мне рассказал эту историю. Я слышу об этом впервые. Он пообещал мне предоставить все необходимые документы до моего отъезда, и я взял на себя ответственность немедленно предпринять шаги и дать ответ”.
Ранее премьер-министр Армении обратился в Генпрокуратуру РА с просьбой изучить и провести расследование муссируемых в прессе сведений. Премьер-министр приложил к своему заявлению также соответствующую статью, опубликованную на сайте “Hetq.am”.
Напомним, в данной публикации от 29 мая, в частности, говорится, что "акционерами зарегистрированной на Кипре оффшорной компании “WLISPERA HOLDINGS LIMITED” являются премьер-министр Армении Тигран Саркисян, предводитель Араратской епархии Армянской церкви архиепископ Навасард Кчоян и занимающийся алмазным бизнесом Ашот Сукиасян".
"Указанная компания имеет непосредственное отношение к лишению предпринимателя Пайлака Айрапетяна его имущества", отмечается в публикации.
Данное заявление премьер-министра Генпрокуратура РА направила в Полицию. Советник генпрокурора РА Сона Трузян, по просьбе ИА “ФактИнфо” комментируя факт передачи заявления в Полицию, в частности, заявила: ”18 июля 2012г. Пайлак Айрапетян представил письменное обращение в Полицию о хищении, совершенном у него мошенническим путем”. 6 августа 2012г. на основании этого обращения в Полиции было возбуждено уголовное дело по п.1 ст. 1783. И, поскольку публикация “Hetq.am” касается того же дела, посему переданная в Генпрокуратуру заявление премьер-министра и соответствующая статья издания направлены в Полицию для проверки указанных в статье обстоятельств.