Կսկսվի աշակերտուհու մահվան գործով դատավարությունը 06/28/2013   11:03  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հուլիսի 1-ին ՀՀ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Յուրի Բաղդասարյանի նախագահությամբ, կսկսվի Արամուս գյուղի Վլադիկ Առաքելյանի անվան միջնակարգ դպրոցի 2011-2012 թթ. ուսումնական տարվա ընթացքում 12-րդ դասարանի աշակերտուհի Մարիամ Արշակյանի մահվան գործով դատավարությունը: Ամբաստանյալները երեքն են՝ «Աբովյանի ԲԿ» ՓԲ ընկերության վիրաբույժ Վահագն Կիրակոսյանը, նույն բժշկական կենտրոնի թերապևտիկ բաժանմունքի օրդինատոր Նարինե Ամիրխանյանը և հիվանդանոցային ծառայության վերակենդանացման բաժնի հերթապահ բժիշկ անեսթեզրոլոգ–ռեամատոլոգ Աշխարհաբեկ Մեհրաբյանը: Բոլոր երեք բժիշկները մեղադրվում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով` բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը։
Ըստ մեղադրանքի՝ բժիշկներն, ունենալով բարձրագույն բժշկական կրթություն, հանդիսանալով բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող անձ, իրենց մասնագիտական պարտականությունները կատարել են ոչ պատշաճ, դրանց նկատմամբ դրսևորել են անփույթ վերաբերմունք, որը 2012 թվականի մայիսի 20-ին Ժամը 22:00-ի սահմաններում անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդ Մարիամ Արշակյանի մահը:
Սկզբնապես ՀՀ ոստիկանության Քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչությունում քննվող քրեական գործով հիշյալ հոդվածով մեղադրանք էր առաջադրվել նաև «Աբովյան» բժշկական կենտրոնի բժիշկ-վնասվածքաբան Երեմ Շմավոնյանին, սակայն նրա մասով մեղադրանքը նախաքննության ընթացքում հերքվել է և նախաքննական մարմնի կողմից 2013թ. մայիսի 22-ին որոշում է կայացվել նրա նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին` բժշկի արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Բժիշկ Երեմ Շմավոնյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց, որ բժիշկներին առաջադրված մեղադրանքի հիմքում ի սկզբանե դրված է եղել հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը, որի համաձայն` Մարիամ Արշակյանի մահը վրա է հասել ճարպային էմբոլիայից` ձախ ազդրի միջին երրորդականի փակ կոտրվածքի հետևանքով:
Փորձագիտական հանձնաժողովը հանգել էր այն եզրակացության, որ Մարիամ Արշակյանին բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող վերը նշված բժիշկները բուժման ընթացքում թույլ են տվել մի շարք բժշկական սխալներ, որոնց պատճառով էլ ժամանակին չեն կարողացել կանխատեսել Մ.Արշակյանի մոտ առաջացած ճարպային էմբոլիան, հետևաբար նաև համապատասխան բուժում չեն իրականացրել, որի արդյունքում էլ հիվանդը մահացել է:
Ըստ պաշտպանի` փորձագետների կողմից տրված այդ եզրակացությունը զուրկ է եղել որևէ պատճառաբանությունից և գիտական հիմնավորումից, դրանում ներառված են եղել ընդամենը դատաբժշկական բնագավառի այդ մասնագետ-փորձագետների սուբյեկտիվ կարծիքներն ու դատողությունները: «Փորձագետները նշել էին այն ենթադրյալ սխալները, որոնք բժիշկներն, ըստ իրենց, թույլ էին տվել, այն ենթադրյալ բժշկական միջոցառումները, որոնք կատարելու դեպքում հնարավոր է, որ ժամանակին ախտորոշեին ճարպային էմբոլիան, ապա նաև բուժեին այն: Սակայն իրենց հետևությունները կատարելիս փորձագետները հղում չէին կատարել այն նորմատիվ-իրավական փաստաթղթերին, որոնք սահմանում են բժշիկների պարտականությունները եզրակացությունում նշված` չկատարված ախտորոշիչ և բուժական հետազոտությունները և գործողությունները կատարելու մասով, ինչի պատճառով էլ անհասկանալի է եղել, թե նշված հետևություններին հանգելու համար փորձագետներն ի՞նչ մեթոդիկա են կիրառել: Եթե նրանք որպես ուղեցույց են ընդունած եղել համապատասխան միջազգային փորձը, ապա այդ դեպքում էլ հղում չէին կատարել նաև որևէ մասնագիտական գրականության վրա»,- ասաց պաշտպանը:
Հենց նշված պատճառաբանություններով էլ Ե.Սարգսյանը նախաքննական մարմնին միջնորդություն է ներկայացրել կրկնակի դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննություն նշանակելու մասին, որում հղում կատարելով ճարպային էմբոլիայի վերաբերյալ միջազգային ճանաչված մասնագետների հեղինակած մասնագիտական կոնկրետ գրականությանը, դրանցում նշված հիմնավորումներով, ինպես նաև հիվանդության պատմագրում առկա տվյալներով հերքել է փորձագետների հանձնաժողովի կողմից իր պաշտպանյալին վերագրված բժշկական սխալները և բացթողումները:
Ներկայացված միջնորդությունը նախաքննական մարմնի կողմից բավարարվել է և նշանակվել կրկնակի դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննություն: Նոր հանձնաժողովն իր կողմից տրված նոր եզրակացությամբ հիմնավոր է համարել պաշտպանության կողմի ներկայացրած պատճառաբանությունները և գտել է, որ կոնկրետ բժիշկ Ե.Շմավոնյանի կողմից հիվանդին ցուցաբերվել է անհրաժեշտ և բավարար ծավալով բժշկական օգնություն, նրա կողմից բժշկական սխալ թույլ չի տրվել և, հետևաբար, հիվանդի մահը բժիշկ Ե.Շմավոնյանի կողմից իրականացված սխալ գործողությունների կամ դրսևորած անգործության հետևանք չի հանդիսանում:

Медики обвиняются в “халатности”: 1 июля начнутся слушания по делу о смерти ученицы 12-класса одной из армянских школ 06/28/2013   11:57  |  Актуальная тема
1 июля в суде общей юрисдикции Котайкской области Армении под председательством Юрия Багдасаряна, начнутся слушания по делу о смерти ученицы 12-го класса 2011-2012г. учебного года средней школы имени Владика Аракеляна Мариам Арашакян.(школа расположена в селе Арамус Котайкской области Армении). Подсудимых трое: хирург медцентра ЗАО “медцентр Абовян” Ваагн Киракосян, ординатор терапевтического отделения того же медцентра Нарине Амирханян и дежурный–врач, анестезиолог–реаниматолог Ашхарабек Меграбян. Все трое обвиняются в совершении деяния, предусмотренного ч.2 ст.130 УК РА – “неисполнение или ненадлежащее исполнение медиками своих профессиональных обязанностей ”.
Согласно обвинению, врачи с высшим медицинским образованием, являясь лицами, оказывающими медпомощь, ненадлежащим образом исполнили свои профессиональные обязанности и проявили халатность, что 20 мая 2012г. в районе 22.00 по неосторожности повлекло смерть проходящей в медцентре лечение Мариам Аршакян.
Изначально в рамках уголовного дела, расследуемого в управлении по расследованию особо важных дел Главного следственного управления Полиции РА, по вышеупомянутой статье было предъявлено обвинение врачу-травматологу Ерему Шмавоняну, однако обвинение в отношении него в ходе предварительного расследования было опровергнуто, и орган предварительного следствия 22 мая 2012г. принял решение о прекращении в отношении него уголовного преследования ввиду отсутствия в поступках врача состава преступления.
Адвокат врача Ерама Шмавоняна Ерем Саргсян заявил корреспонденту “ФактИнфо”, что в основу предъявленного врачам обвинения было изначально положено заключение комиссионной судебно-медицинской экспертизы, согласно которому смерть Мариам Аршакян наступила в результате жировой эмболии, вследствие закрытого перелома средней трети левого бедра.
Экспертная комиссия пришла к заключению, что врачи, оказывавшие медпомощь Мариам Аршакян в ходе лечения, допустили ряд нарушений, вследствие чего не сумели своевременно диагностировать у Аршакян жировую эмболию, следовательно, не смогли и оказать ей соответствующую медицинскую помощь, в результате чего пациентка скончалась.
По словам адвоката, данное экспертное заключение лишено всяких доводов и научных обоснований. В него вошли субъективные мнения и замечания специалистов-экспертов данной области. Эксперты отметили те предполагаемые ошибки, которые врачи, по их мнению, допустили, те возможные медицинские мероприятия, при проведении которых можно было бы своевременно диагностировать у пациентки жировую эмболию, а затем и лечить ее. Однако их эксперты, делая выводы, не сослались на те нормативно-правовые документы, которые определяют обязанности врачей по части отмеченных в заключении невыполненных диагностических и медицинских исследований и действий, в результате чего стало непонятно, какую методику применили эксперты для того, чтобы прийти к подобным выводам. "Если они в качестве руководства приняли соответствующий международный опыт, то они и в этом случае случае не сослались на научную литературу”, - заявил адвокат.
Исходя именно из этих доводов Е. Саргсян представил органу предварительного следствия ходатайство о назначении повторной судебно-медицинской экспертизы, где ссылаясь на конкретную специальную литературу, авторами которой являются известные международные специалисты, на основании указанных в литературе доводов, а также данных анамнеза, опроверг ошибки и упущения, приписываемые его подзащитному экспертной комиссией.
Представленное ходатайство было удовлетворено органом предварительного следствия, и была назначена повторная комиссионная судебно-медицинская экспертиза. Новая комиссия сочла  обоснованными доводы стороны защиты и пришла к выводу, что конкретно врач Е. Шмавонян оказал необходимую медпомощь.Им не была допущена врачебная ошибка, следовательно, смерть пациентки не является следствием непрофессиональных, ошибочных действий врача или проявленного им бездействия.