Հուլիսի 1-ից նվազագույն աշխատավարձը նախատեսվում է սահմանել 45 հազար դրամ 05/20/2013   16:47  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ կառավարությունն այս պահին հաշվարկներ է իրականացնում, որպեսզի հուլիսի 1-ից բարձրացնի նվազագույն աշխատավարձի չափը՝ ներկայիս 35 հազար դրամի փոխարեն սահմանելով 45 հազար դրամ: 2014թ.-ի հունվարի 1-ից ծրագրավորվում է աշխատավարձերի էական բարձրացում: Այս մասին Ազգային ժողովի մայիսի 20-ի նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ հավելելով, որ է առաջիկա 5 տարիների ընթացքում նախատեսվում է կրկնապատկել նվազագույն աշխատավարձի ներկայիս չափը, էականորեն բարձրացնել սոցիալական կենսաթոշակների, նպաստների չափերը:
«Նախագահը մեր առջև խնդիր է դրել, որ մենք պետք է ձեր դատին ներկայացնենք մի ծրագիր, որն ապահովելու է աշխատավարձերի շոշափելի աճ: Այսօր մենք այդ հաշվարկներն իրականացնում ենք և կներկայացնենք շուտով ձեր դատին մի փաստաթուղթ, որում ամրագրված կլինեն աշխատավարձի բնագավառում պետության քաղաքական մոտեցումները: Առաջինը մենք մտադիր ենք ներկայացնել ձեր դատին աշխատավարձերի միասնական սանդղակ, որն ենթադրում է քաղաքական համաձայնության գալ տարբեր ճյուղերի միջև աշխատավարձերի համամասնությունների վերաբերյալ՝ օրենսդիր, գործադիր, դատական: Եվ այդ կոնսենսուսի շնորհիվ մենք կկարողանանք այս 5 տարիների ընթացքում աշխատավարձի ավելի հստակ քաղաքականություն իրականացնել Հայաստանի Հանրապետությունում: Երկրորդը՝ մենք մտադիր ենք ավելի արագ տեմպերով բարձրացնել նվազագույն աշխատավարձը»,-ասաց ՀՀ վարչապետը:

В Армении с 1 июля планируют повысить минимальный размер оплаты труда до 45 000 драмов 05/20/2013   20:04  |  Актуальная тема
Правительство Армении в данный момент проводит подсчеты, дабы с 1 июля повысить размер минимальной заработной платы с нынешних 35 000 до 45 000 драмов. С1 января 2014г. запланировано существенное повышение зарплаты”, - заявил в ходе сегодняшнего обсуждения в Национальном Собрании Армении программы Правительства на 2013-2017 гг. премьер-министр Тигран Саргсян, добавив, что ‘в течение ближайших 5 лет планируется удвоить размер нынешней минимальной заработной платы, а также существенно увеличить размер пенсий и пособий”.
“Президент поставил перед нами задачу, которую мы должны представить на Ваш суд. Она должна обеспечить ощутимый рост заработной платы. Скоро мы представим  документ, в котором будет закреплен политический подход государства в вопросе заработной платы. Во-первых, мы намерены представить на Вам единую шкалу зарплат, которая предполагает политическое согласие относительно соотношений оплаты труда работников разных ветвей власти: законодательной, исполнительной и судебной. И благодаря этому консенсусу мы сумеем в течение 5 лет проводить в Армении более четкую политику в вопросе заработной платы. Во –вторых, мы намерены быстрыми темпами поднять минимальную заработную плату”,- подчеркнул премьер-министр Армении.