Հուլիսի 1-ից կենսաթոշակների և աշխատավարձերի բարձրացումն օրակարգում է 04/30/2013   12:37  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հուլիսի 1-ից հանրապետությունում կենսաթոշակների և աշխատավարձերի բարձրացումը ՀՀ կառավարության օրակարգում է: Թե Ֆինանսների նախարարության և թե կառավարության լրատվական ծառայություններից «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հաստատեցին, որ այս հարցի շուրջ բոլոր համապատասխան մարմինների մասնակցությամբ քննարկումները կառավարությունում շարունակվում են և դրանց ավարտին հանրությունը կտեղեկանա արդյունքների մասին:
Հիշեցնենք, որ դեռևս մարտի 19-ին, լրատվամիջոցների հետ հանդիպման ժամանակ նախագահ Սերժ Սարգսյանը տեղեկացրել էր , որ այս տարվա հուլիսի 1-ից միջին աշխատավարձի չափը շոշափելիորեն բարձրացնելու ծրագրեր կան: Նախագահը նաև նշել էր, որ կառավարությունում լրջորեն քննարկվում է նաև թոշակների բարձրացման հարցը:
«Որևէ մեկը չի լսել, որ ես քարոզարշավի ընթացքում ասեմ, որ մենք կտրուկ բարձրացնելու ենք աշխատավարձերը, թոշակները, ես դա չեմ ասել գիտակցաբար, որովհետև դա էլ եմ կաշառքի մի ձև համարում, բայց դա չի նշանակում, որ մենք այդպիսի ծրագիր չունենք. տարվա վերջում ունենալու ենք 35-40 մլրդ դրամի տնտեսում, 7% տնտեսական աճ առնվազն և աշխատավարձի առաջանցիկ աճ գնաճից»,- սոցիալական խնդիրների շուրջ լրագրողների հարցին ի պատասխան ասել էր Սերժ Սարգսյանը:

Правительство Армении обсудит вопрос о повышении зарплат и пенсий с 1 июля 04/30/2013   14:17  |  Актуальная тема
На повестке дня стоит вопрос о повышении пенсий и заработной платы с 1июля сего года. Как в Минфине, так и пресс-службе Правительства РА подтвердили, что обсуждения в Правительстве по этому вопросу с участием всех соответствующих органов продолжаются и по завершении их общественность будет надлежащим образом проинформирована об их итогах.
Напомним, что еще 19 марта, в ходе встречи с представителями средств массовой информации, президент Серж Саргсян сообщил, что планируется с 1 июля текущего года существенно повысить размер средней заработной платы и что в Правительстве серьезно обсуждается вопрос об увеличении пенсий в том числе.
“Никто не слышал, чтобы в ходе агиткампании я заявлял, что мы намерены резко повысить зарплаты, пенсии. Я не заявлял об этом сознательно, так как расцениваю это как разновидность взятки, но это вовсе не означает, что у нас нет такой программы. К концу года мы сэкономим примерно 35-40 млрд. драмов, будет обеспечен 7% экономический рост и опережающий инфляцию рост заработной платы”,- подчеркнул глава государства в ходе встречи с журналистами.