Ադրբեջանը պետք է ձեռնպահ մնա ռազմատենչ հայտարարություններից 05/15/2013   16:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 15-ին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի արտահերթ նիստին ելույթով հանդես եկավ ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արման Կիրակոսյանը:
Անդրադառնալով Մշտական խորհրդում Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի ելույթին, որի մի հատվածը նվիրված էր ԼՂ հիմնախնդրին, ՀՀ Մշտական ներկայացուցիչը նշեց, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ դրական առաջընթաց արձանագրելու նպատակով անհրաժեշտ է, որպեսզի Ադրբեջանը ձեռնպահ մնա ռազմատենչ հայտարարություններից, ընդունի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկները եւ իրականացնի բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Ինչպես հայտնում են ԱԳՆ-ից, դեսպան Կիրակոսյանն ընդգծեց, որ ՀՀ-ն կիսում է համանախագահ երկրների նախագահների բոլոր հայտարարությունները եւ դիտարկում է Հիմնարար սկզբունքները, որպես ամբողջություն, որտեղ բոլոր սկզբունքները հավասարազոր են եւ չեն կարող իրականացվել ընտրովիության սկզբունքով:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն ընդգծեց հակամարտության գոտում լարվածության աճի անթույլատրելիությունը եւ կարեւորեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համապատասխան առաջարկները, այդ թվում՝ դիպուկահարների ետքաշումը եւ զինադադարի խախտումների հետաքննման մեխանիզմի ստեղծումը:

Азербайджан должен воздержаться от милитаристских заявлений - отклик постпреда Армении в ОБСЕ на заявления Эльмара Мамедъярова 05/15/2013   16:33  |  Лента новостей
15 мая на внеочередном заседании Постоянного Совета Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе выступил с речью постоянный представитель Армении в ОБСЕ Арман Киракосян.
Коснувшись выступления главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова в ПС ОБСЕ о карабахском конфликте, Арман Киракосян отметил, что положительные сдвиги в процессе урегулирования конфликта наметятся тогда, когда Азербайджан воздержится от милитаристских заявлений, примет предложения сопредседателей МГ ОБСЕ и реализует достигнутые в ходе переговоров договоренности.
Как сообщают в МИД, А.Киракосян подчеркнул, что Армения разделяет все заявления сопредседателей МГ ОБСЕ и рассматривает основные принципы, как единое целое, где все принципы равносильны и к ним не должен применяться выборочный подход.
Постпред Армении в ОБСЕ подчеркнул недопустимость эскалации напряженности в зоне конфликта, обозначив важность соответствующих предложений сопредседателей МГ ОБСЕ, в том числе отвода снайперов с линии соприкосновения и создания механизмов расследования фактов нарушения режима прекращения огня.