Բարձրաստիճան ոստիկանների դեմ քրեական գործի առկայությունը ՀՔԾ-ն հաստատեց 04/29/2013   19:27  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ոստիկանության առանձին բարձրաստիճան պաշտոնյաների  կողմից  վաշխառությամբ զբաղվելու, կազմակերպված խմբի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույքն հափշտակելու և շորթում կատարելու հատկանիշներով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ,  կատարվում է նախաքննություն: «Փաստինֆո»-ի թղթակցի գրավոր հարցմանն ի պատասխան այս մասին հայտնեցին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից՝ տեղեկացնելով, որ  նախաքննության շրջանակներում  հարցաքննվել  են մի շարք վկաներ, իրականացվում են անհետաձգելի քննչական գործողություններ:
ՀՔԾ-ից նաեւ տեղեկացրել են, որ քրեական գործի հիմք հանդիսացած նյութերը ստացել են օրերս։ «2013թ. ապրիլի 25-ին ՀՀ ոստիկանությունից ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ստացվել են նյութեր, որոնցում առկա են ոստիկանության առանձին բարձրաստիճան պաշտոնյաների վաշխառությամբ զբաղվելու, կազմակերպված խմբի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույքն հափշտակելու և շորթում կատարելու հանցագործության հատկանիշներ: ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում  հիշյալ դեպքերի առթիվ նույն օրը հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական  օրենսգրքիի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝  առանձնապես խոշոր  չափերի խարդախություն, 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով՝ կազմակերպված խմբի կողմից շորթում,  և 213-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Վաշխառություն»,- տեղեկացնում են ՀՔԾ-ից։
Անուններ կամ այլ մանրամասներ քրեական գործի մասին  ՀՔԾ-ն չի հրապարակում՝ նշելով, որ քննության շահերից ելնելով նախաքննության ներկա փուլում այլ մանրամասներ չեն հրապարակվում:
Իսկ մամուլում խարդախություններով եւ շորթումներով զբաղվող խմբի  որպես ակտիվ դերակատար նշվել է Երեւանի նախկին ոստիկանապետ Ներսես Նազարյանը, շոշափվում է նաեւ Շիրակի գործող ոստիկանապետ Կարեն Բաբակեխյանի անունը։

Специальная следственная служба Армении подтвердила факт возбуждения уголовного дела в отношении высокопоставленных чиновников Полиции РА 04/29/2013   20:16  |  Актуальная тема
В Специальной следственной службе РА в отношении высокопоставленных чиновников Полиции возбуждено уголовное дело по признакам ростовщичества, хищения чужого имущества в особо крупном размере, совершенное организованной группой, и вымогательства. Ведется предварительное расследование. Об этом заявили в Специальной следственной службе в ответ на письменный запрос корреспондента “Фактинфо. В ССС также сообщили, что в рамках предварительного следствия допрошены ряд свидетелей. Производятся безотлагательные следственные мероприятия.
В Специальной следственной службе также сообщили, что материалы, послужившие основанием для возбуждения уголовного дела, были получены не днях. 25 апреля 2013г. Полиция РА передала ССС Армении материалы, в которых содержатся признаки преступления, как то: ростовщичество, хищение чужого имущества в особо крупном размере, совершенное организованной группой, и вымогательство. Специальная следственная служба по вышеуказанным фактам в тот же день возбудила уголовное дело по п.1ч.3ст. 178 УК РА - “мошенничество в особо крупном размере”, п.3ч.3ст. 182 УК РА – “вымогательство, совершенное организованной группой” и ч.1ст. 213 – “ростовщичество”, - сообщает ССС РА.
Имена или иные подробности уголовного дела не разглашаются, исходя из интересов следствия.
В прессе в качестве активного действующего лица, замешанного в мошенничестве и вымогательстве, фигурировало имя бывшего главы Полиции Еревана Нерсеса Назаряна. Муссируется также имя действующего начальника Ширакской полиции Карена Бабакехяна.