Վարդան Ղուկասյանն ու նրա մերձավորները բերման ենթարկվեցին 04/23/2013   22:13  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանն ու նրա մերձավորները բերման են ենթարկվել ոստիկանության բաժին: «Փաստինֆո» գործակալության այս տեղեկությունը հաստատեցին նաեւ Շիրակի մարզի դատախազությունից: Պատճառը Գյումրիում այսօր տեղի ունեցած կրակոցներն են: Ըստ ամենայնի, Վարդան Ղուկասյանը ստիպված կլինի բացատրություն տալ ոստիկանությունում:
Ինչպես ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել էր,  ապրիլի 23-ին՝ Ժամը 13.00-ի սահմաններում, Գյումրիի բժշկական կենտրոնից ոստիկանության Գյումրիի բաժնում ահազանգ էր ստացվել, որ Գյումրի քաղաքի Շիրակացի 54բ շենքի մոտից հրազենային վնասվածքներով իրենց մոտ են տեղափոխվել Հարություն Խաչատրյանը և Արտյոմ Կարապետյանը: Վերջինս հիվանդանոցում մահացել էր:
Դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (Սպանությունը, որը կատարվել է շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով) և 235 հոդվածի 1-ին մասով (Ապօրինի կերպով հրազեն, բացի ողորկափող հրազենից և դրա փամփուշտներից, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը)։ Դեպքի վայրի զննության ընթացքում հայտնաբերվել են արնանման հետքեր, ինքնաձիգի 4 պարկուճ, «Մակարով» ատրճանակի 3 պարկուճ և 1 կրակված գնդակ:
Ավելի վաղ  Բագրատաշենի սահմանային կետից բերման էր ենթարկվել Վարդան Ղուկասյանի եղբորորդի Կոլյա Ղուկասյանը։ Նախնական տեղեկություներով, Գյուրիում այսօր հնչած կրակոցները Կ.Ղուկասյանի   եւ Հարություն Խաչատրյանի որդու միջեւ ամիսներ առաջ տեղի ունեցած ընդհարման շարունակությունն է: Մեր տեղեկություններով, այսօր ընդհանուր առմամբ ոստիկանության բաժին է բերման ենթարկվել Վարդան Ղուկասյանի շրջապատի մոտ 10 մարդ: Կասկածներ կան, որ կրակողների թվում եղել է Վ.Ղուկասյանի եղբորորդիներից մեկը:

Экс-мэр Гюмри Вардан Гукасян и ряд близких к нему людей подвергнуты приводу в полицейское отделение из-за сегодняшней перестрелки 04/23/2013   22:54  |  Актуальная тема
Бывший мэр Гюмри Вардан Гукасян и его родственники были подвергнуты приводу в полицейское отделение. Эту информацию подтвердили в Прокуратуре Ширакской области. Причиной сему послужили прогремевшие в северной столице Армении выстрелы. По всей видимости, Вардан Гукасян будет вынужден дать разъяснения в Полиции.
Напомним, что сегодня 23 апреля в районе 13.00 из медцентра Гюмри в Гюмрийское отделение полиции поступило сообщение о том, что к ним с огнестрельными ранениями доставлены Арутюн Хачатрян и Артем Карапетян. Последний скончался в больнице. Инцидент произошел возле одного из зданий по адресу г. Гюмри ул. Ширакаци 54б.
В следственном отделе Полиции Ширакской области по данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного  п .6 ч. 2  ст. 104 Уголовного кодекса РА. (Убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей) и ч.1 ст.235 УК Армении (Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств). В ходе осмотра места происшествия были обнаружены кровоподобные следы, 4 гильзы от автомата, 3 гильзы от пистолета “Макаров” и одна стреляная пуля.
В кармане куртки госпитализированного Арутюна Хачатряна был найден и изъят  один пантронташ,набитый семью патронами.
Ранее по подозрению в совершении преступления из КПП Баграташена в отделение полиции Гюмри был подвергнут приводу Коля Гукасян .По предварительным данным, раздавшиеся сегодня выстрелы есть не что иное как продолжение конфликта, вспыхнувшего несколько месяцев назад между К. Гукасяном и сыном Арутюна Хачатряна.По нашим сведениям, примерно 10 человек из окружения экс-мэра Гюмри В. Гукасяна сегодня были подвергнуты приводу в полицейское отделение. Есть подозрения, что в числе стрелявших был также племянник В. Гукасяна.