ԱԱԾ աշխատակիցը և նրա ընկերը դատապարտվեցին ազատազրկման 04/11/2013   10:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԱԾ նախկին աշխատակից Ցոլակ Մաթևոսյանն ու նրա ընկերը՝ Արսեն Բալասանյանը մեղավոր են ճանաչվել համապատասխանաբար առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության փորձ և դրան օժանդակելու համար՝  դատապարտվելով 4,5 տարվա ազատազրկման:
ՀՀ ԿԱ Ազգային անվտանգության ծառայության սահմանադրական կարգի պահպանության և ահաբեկչության դեմ պայքարի վարչության 1 -ին բաժնի 1-ին բաժանմունքի արդեն նախկին ավագ օպերլիազոր Ցոլակ Մաթևոսյանին առաջադրված մեղադրանքով, նա տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող անձանց գույքին խաբեությամբ տիրանալու նպատակով 2012 թվականի նոյեմբերի սկզբերին, ընկերոջից` նախկինում խարդախության համար դատված, Արսեն Բալասանյանից իմացել է, որ վերջինիս ծանոթը, ջինսե տաբատների Չինաստանից ՀՀ ներկրմամբ և վաճառքով զբաղվող, ազգությամբ եզդի Իշխան Ավդալյանը հարկային մարմինների հետ ունենում է խնդիրներ, որոշել է հանդիպել նրան և ներկայանալով որպես ԱԱԾ աշխատակից, թույլ տրված տնտեսական օրինախախտումներին ընթացք չտալու սպառնալիքով պահանջել է գումարներ: Այդ նպատակով Ցոլակ Մաթևոսյանը հնարավորին չափ տեղեկություններ է հավաքել Իշխան Ավդալյանի վերաբերյալ, պարզել, որ վերջինս վախենում է իրավապահ մարմինների աշխատակիցներից, չունի կապեր նրանց շրջանակում, վարում է թանկարժեք ավտոմեքենա և ֆինանսապես ապահովված է:
2012 թվականի նոյեմբերի 22-ին Արսեն Բալասանյանը հանդիպել է Իշխան Ավդալյանին և հեռախոսային կարճ հաղորդագրություններով Ցոլակ Մաթևոսյանին մատնանշել, թե որն է Իշխան Ավդալյանը, իսկ Ցոլակ Մաթևոսյանն էլ, իրենց բաժնին ամրակցված ծառայողական ավտոմեքենայով, հետևել է նրան: Ժամը 14-ի սահմաններում Երևանի Իսակովի խճուղու վրա կանգնեցրել և նստել է Իշխան Ավդալյանի ավտոմեքենան ու ներկայանալով որպես ՀՀ ԱԱԾ աշխատակից, վերջինիս կողմից իրականացվող տնտեսական գործունեությանը չխոչընդոտելու, իբրև թե առաջացած հարկային պարտավորությունների չկատարումը և տնտեսական բնույթի այլ խախտումներ չարձանագրելու ու կոծկելու դիմաց, ներկրված և պահեստում գտնվող ապրանքները բռնագրավելու սպառնալիքով նրանից պահանջել է 8.127.400 դրամին համարժեք 20.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Այդ պատրվակով վերջնական համաձայնության է եկել ստանալու 10.000 ԱՄՆ դոլար գումար, սակայն Իշխան Ավդալյանը գումարը չի տվել և հաղորդմամբ դիմել է ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ:
Ամբաստանյալները միջնորդել էին դատական քննությունն անցկացնել արագացված կարգով, հայտարարելով, որ առաջադրված մեղադրանքն իրենց պարզ է և որ համաձայն են մեղադրանքի հետ: Մեղադրողն ու տուժողը չեն առարկել միջնորդության դեմ, և Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է միջնորդությունը:
Ամբաստանյալ Ցոլակ Մաթևոսյանի նկատմամբ նրա կատարած հանցագործության համար պատիժ նշանակելիս` դատարանը հաշվի է առել, որ նա նախկինում դատված չի եղել, տուժողը նրա հետ հաշտվել է և խնդրել մեղմ պատժել: Դատարանը հաշվի է առել նաև նրա խնամքին մինչև տասնչորս տարեկան երեք երեխաների առկայությունը:
Ամբաստանյալ Արսեն Բալասանյանի նկատմամբ պատիժ նշանակելիս նույնպես դատարանը հաշվի է առել, որ տուժողը նրա հետ հաշտվել է և խնդրել մեղմ պատժել: Դատարանը հաշվի է առել նաև նրա խնամքին մինչև տասնչորս տարեկան երկու երեխաների առկայությունը:

Сотрудник СНБ Армении и его друг-сообщник отправятся за решетку на 4.5 года за взяточничество 04/11/2013   11:56  |  Лента новостей
Бывший сотрудник СНБ РА Цолак Матевосян и его друг Арсен Баласанян были признаны виновными соответственно в совершении попытки мошенничества в особо крупном размере и пособничестве в совершении мошенничества, и оба приговорены к 4.5 годам лишения свободы.
Согласно обвинению, предъявленному бывшему старшему оперуполномоченному первого отделения первого управления по защите конституционного строя и борьбе с терроризмом СНБ при Правительстве РА Цолаку Матевосяну, он с целью завладения мошенническим путем имуществом лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, в начале ноября 2012г., узнав от своего друга, ранее судимого Арсена Баласаняна о том, что у его знакомого, езида по национальности Эдика Авдаляна, занимающегося импортом джинсовой одежды из Китая и ее продажей, есть проблемы с налоговыми органами, решил встретиться с ним. С этой целью Цолак Матевосян собрал всю возможную информацию об Ишхане Авдаляне - выяснил, что он боится сотрудников правоохранительных органов, не имеет связей в их кругах, водит дорогую машину и финансово обеспечен.22 ноября 2012г. Цолак Матевосян на служебной машине, закрепленной за их отделом, проследил за предпринимателем, сел в машину Ишхана Авдаляна и, представившись сотрудником СНБ, за непрепятствование предпринимательской деятельности коммерсанта и сокрытие предполагаемых нарушений, касающихся налоговых обязательств и, угрожая конфискацией товара, потребовал взятку на сумму в размере 8 127 400, эквивалентных 20 000 долларам. В результате торга, сумму взятки удалось снизить до 10.000 долларов. Однако Ишхан Авдалян не дал ему ни копейки и с заявлением обратился в Службу национальной безопасности.
Арсен Баласанян же обвиняется в пособничестве своему другу Цолаку Матевосяну. Он в начале ноября 2012г. предоставил ему информацию о предпринимателе. 22 ноября 2012г. А. Баласанян, прикинувшись покупателем, встретился с Ишханом Авдаляном, чтобы стоящий поодаль Цолак Матевосян увидел и запомнил его.
Подсудимые ходатайствовали о рассмотрение дела в порядке ускоренного судебного разбирательства, заявив, что предъявленное им обвинение им понятно и что они признают себя виновными в инкриминируемом им деянии. Гособвонитель и потерпевший не протестовали против ходатайства, и суд общей юрисдикции административного района Шенгавит удовлетворил прошение.
При назначении наказания подсудимому Цолаку Матевосяну суд учел тот факт, что он ранее не привлекался к уголовной отвественности, а потерпевший пошел на мировую и просил назначить ему мягкое наказание. Суд также учел тот факт, что под его опекой находятся трое детей, не достигших 14-летнего возраста.
Суд при назначении наказания подсудимому Арсену Баласаняну также учел тот факт, что потерпевший с ним помирился и просил о назначении мягкого наказания.    Суд также учел тот факт, что он воспитывает двоих детей, не достигших 14-летнего возраста.