«Օրենքով գող» Մարատ Սուխումցին ձերբակալվել է 04/11/2013   22:05  |  Միջազգային լրահոս
Երեկ Ուկրաինայի ՆԳՆ Կիևի ոստիկանության աշխատակիցները միգրացիոն ռեժիմը խախտելու համար ձերբակալել են «Օրենքով գող» Բագրատ Պանցուլայային, ով քրեական աշխարհում  առավել շատ հայտնի է   Մարատ Սուխումցի անունով: Նույն օրն իսկ նրա նկատմամբ կայացվել է 5 տարվա ընթացքում Ուկրաինա մուտքն արգելելու որոշում, հաղորդում է «Փրամ Կրայմ» կայքը:
Բագրատ Պանցուլայան «թագադրվել» Է Մոսկվայում՝ 2000թ.-ին: Այդ ժամանակ նա ընդամենը 26 տարեկան էր: Նրան երաշխավորել է  հանցակից ընկերը Թեյմուրազ Գոգոլաշվիլին՝ մականունը՝ Ցիկո: Նրա «թագադրությանը»  ներկա են եղել գողական աշխարհի այնպիսի հեղինակություններ, ինչպիսիք են Օմար Շարիկաձեն, Գիժուա Կուբլաշվիլին, Մացի Թութբերիձեն և այլոք:
2003թ.-ին  Մարատ Սուխումցին իր կնքահայրերից մեկի՝ Կիմո Քվարացխելիայի հետ  թալանում էր արժույթի փոխանակման կետերի մեծածախ հաճախորդներին և այդ գործի վրա ձերբակալվեց Մոսկվայի քրեական հետախուզության աշխատակիցների կողմից: Նա դատապարտվեց 9 տարվա ազատազրկման, իսկ ազատ է արձակվել ժամկետը լրանալուց հետո, 2012թ.-ի դեկտեմբերի 14-ին:

Известного вора в законе “ Марата Сухумского” выдворили из Украины 04/11/2013 22:14 | Международные новости
Вчера, 10 апреля, сотрудники МВД Киева задержали «вора в законе» Баграта Панцулая, более известного в криминальной среде по кличке Марат Сухумский. Накануне он был задержан в Киеве сотрудниками ГУБОП МВД Украины за нарушение миграционного режима. В тот же день в отношении «вора в законе» было вынесено решение о запрете его въезда на Украину сроком на 5 лет, сообщает «Прайм Крайм».
По данным, квалифицированный вор-барсеточник Баграт Панцулая был коронован в Москве в 2000 году. На то время ему было всего 26 лет. Его рекомендовал друг и подельник Теймураз Гоголашвили по кличко Цико. Также на сходке присутствовали такие видные деятели воровского мира, как Омар Шарикадзе, Гижуа Кублашвили, Маци Тутберидзе, Бадри Когуашвили, Мераб Баркалая, Кимо Кварацхелия и Заур Гвадзабия.
В декабре 2003 года Марат, промышлявший вместе с одним из своих крестных отцов, Кимо Кварацхелия грабежами оптовых клиентов обменных пунктов, был задержан сотрудниками МУРа. Через год Таганский районный суд Москвы приговорил Панцулая к 9 годам лишения свободы с отбыванием в колонии строгого режима. За время отсидки Марат, как злостный нарушитель требований администрации, дважды осуждался на тюремный режим.