Պարտադիր քվոտա` հաշմանդամություն ունեցող անձանց աշխատանքի համար 04/01/2013   14:09  |  Քաղաքացիական իրավունք
Ազգային ժողովի սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ ապրիլի 2-ին կանցկացվեն «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության և սոցիալական ներառման մասին» և «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի խորհրդարանական լսումներ:
Օրինագծի նպատակը հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական, բժշկական և մասնագիտական վերականգնման, մատչելի միջավայրի ապահովման, նրանց կրթության, աշխատանքային գործունեության, առողջության պահպանման, ինչպես նաև հասարակական կյանքում բոլորի հետ հավասար մասնակցության համար անհրաժեշտ սոցիալական, իրավական և տնտեսական նվազագույն երաշխիքների սահմանումն է:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, 2013թ.-ի հունվարի 1-ի դրությամբ հանրապետությունում հաշվառված է 186 384 հաշմանդամ, որից 11 101-ը 1-ին, 86 699-ը` 2-րդ, 80 506 -ը` 3-րդ խմբի: Մինչև 18 տարեկան հաշմանդամ երեխաների թիվը 8 078 է:
Օրինագիծը խորհրդարանականների կողմից ընդունվելու դեպքում կփոխարինի ներկայումս գործող` «Հայաստանի Հանրապետությունում հաշմանդամների սոցիալական պաշտպանության մասին»  օրենքին, որն արդեն ունի 20 տարվա պատմություն (ընդունվել է 1993 թ.-ի ապրիլի 14-ին):
Նոր օրենքի նախագծով, մասնավորապես, նախատեսվում է, որ շահագործված շենք-շինությունները, անկախ սեփականության ձևից, ենթակա են հարմարեցման հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար: Այն դեպքերում, երբ հնարավոր չէ ապահովել մատչելիությունը, ապա ապահովվում են խելամիտ հարմարեցումներ: Նոր կառուցվող սոցիալական ենթակառուցվածքների, շենքերի, շինությունների, հասարակական տրանսպորտի օբյեկտների և նրանց շրջակա միջավայրի հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելիության ապահովման պահանջների խախտումը առաջացնում է օրենքով սահմանված պատասխանատվություն:
Կազմակերպությունների համար, անկախ սեփականության ձևից, սահմանվում է աշխատատեղերի պարտադիր ապահովման նորմատիվ` քվոտա, հաշմանդամություն ունեցող անձանց աշխատանքի տեղավորման համար: Քվոտայի պահանջը սահմանվում է հարյուր և ավելի աշխատողներ ունեցող պետական կազմակերպությունների համար` կազմակերպության աշխատողների ընդհանուր թվաքանակի առնվազն 3 տոկոսի, հարյուր և ավելի աշխատողներ ունեցող ոչ պետական կազմակերպությունների համար` առնվազն 1 տոկոսի չափով:
Նախատեսվում է նաև, որ թափուր աշխատատեղ առաջանալուց հետո մեկ ամսվա ընթացքում քվոտայի պահանջը չկատարելու, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի կողմից օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ուղեգրված երկու և ավելի թեկնածուներին մերժելու դեպքում, կազմակերպությունը կատարում է մասհանում: Այն կատարվում է քվոտավորման ենթակա յուրաքանչյուր աշխատատեղի համար` նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկի (150 հազար դրամ) չափով:
Ընդհանուր օգտագործման ավտոմոբիլային տրանսպորտով փոխադրումներ իրականացնող կազմակերպությունների ընտրության մրցույթի անցկացման կարգում, որպես մրցութային պայման, պետք է ամրագրվի հաշմանդամների համար հարմարեցված տրանսպորտային միջոցների նվազագույն քանակը: Տրանսպորտային ծառայություններ մատուցող բոլոր կազմակերպությունները, անկախ սեփականության ձևից, պարտավոր են ապահովել տրանսպորտային միջոցների, կայարանների ու օդանավակայանների, տրանսպորտային միջոցների
կանգառների և հետիոտնային անցումների մատչելիությունը, ինչը հնարավորություն կտա հաշմանդամություն ունեցող անձանց առանց խոչընդոտների օգտվել այդ ծառայություններից:
Խորհրդարանական լսումներին ներկայացվելիք օրենսդրական փաթեթում ընդգրկված է նաև Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը: Ըստ այդմ, առաջարկվում է օրենսգիրքը լրացնել նոր 41.4 հոդվածով, համաձայն որի «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության և սոցիալական ներառման մասին» օրենքով նախատեսված տեղեկատվություն չներկայացնելը և մասհանումներ չկատատրելը` գործատուի մոտ առաջացած թափուր աշխատատեղ առաջանալուց հետո մեկ ամսվա ընթացքում օրենսդրությամբ սահմանված կարգով լիազոր մարմին տեղեկատվություն չներկայացնելն առաջացնում է տուգանքի նշանակում գործատուի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի (100 հազար դրամ) չափով:
Գործատուն ազատվում է տուգանքի վճարման ատասխանատվությունից, եթե մեկ ամսվա ընթացքում լիազոր մարմնին չի տեղեկացրել առաջացած թափուր աշխատատեղի մասին, սակայն այդ ժամանակահատվածում թափուր աշխատատեղը համալրել է հաշմանդամություն ունեցող համապատասխան անձով և այդ մասին տեղեկացրել է լիազոր մարմնին:
Մասհանում չկատարելն առաջացնում է տուգանքի նշանակում գործատուի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի (200 հազար դրամ) չափով:

Парламент Армении рассмотрит законопроект, предусматривающий квотирование рабочих мест для инвалидов 04/01/2013   16:18  |  Гражданское право
По инициативе Постоянной комиссии НС по социальным вопросам 2 апреля пройдут парламентские слушания пакета законопроектов о внесении поправок в законы “О защите прав лиц с инвалидностью и их социальной интеграции” и “Об административных правонарушениях”.
Цель законопроекта - обеспечение необходимых социальных, правовых и экономических минимальных гарантий для участия наряду со всеми лиц с инвалидностью в общественной жизни страны.
Согласно официальным данным, по состоянию на первое января 2013г. в республике зарегистрированы 186 384 инвалидов, из коих 11 101 человек первой, 86 699 – второй и 80 506 – третьей группы. Число детей с инвалидностью до 18 лет составляет 8 078 человек.
В случае, если парламентарии примут закон, он придет на смену ныне действующему закону “О социальной защите инвалидов в Республике Армения”, который имеет уже 20-летнюю историю (он был принят 14 апреля 1993г.).
По новому закону, в частности, предусмотрено, что эксплуатируемые здания и сооружения независимо от формы собственности, подлежат оснащению специальными приспособлениями и оборудованием для свободного передвижения и доступа инвалидов. Нарушение требований по обеспечению доступности новой инфраструктуры, строящихся зданий, сооружений и других объектов чревато по закону привлечением к ответственности.
Независимо от формы собственности для организаций установлена нормативная квота по обеспечению рабочих мест для лиц с ограниченными возможностями. Требование квоты предусмотрено для государственных учреждений, имеющих 100 и более мест: минимум 3% от общего числа работников, а для негосударственных организаций, имеющих 100 и более мест, минимум - 1% .
Предусмотрено, что по образовании вакантного места в течение одного месяца в случае невыполнения требования квоты, а также в случае отказа двум и более кандидатам, направленным по установленному законом порядку полномочным органом Правительства РА, организация осуществляет квотирование рабочих мест. Оно выполняется для каждого рабочего места, подлежащего квотированию - в размере 150-кратной минимальной заработной платы (150.000 драмов).
В порядке проведения тендера по отбору организаций, осуществляющих перевозки посредством транспорта общего пользования, в качестве условия должно быть закреплено минимальное количество транспортных средств, приспособленных для лиц с инвалидностью. Все организации, оказывающие транспортные услуги, вне зависимости от формы собственности, обязуются обеспечить доступность транспортных средств, станций и аэропортов, транспортных остановок, пешеходных переходов, что позволит лицам с ограниченными возможностями беспрепятственно пользоваться этими услугами.
В законодательный пакет включен также проект о внесении поправок в закон РА “Об административных правонарушениях”.Исходя из этого, предлагается дополнить законодательство новой статьей 41.4, согласно которой непредоставление полномочному органу информации, предусмотренной законом “О защите прав лиц с инвалидностью и их социальной интеграции” и невыполнение квотирования по прошествии месяца после появления вакантного места, чревато назначением штрафа в отношении работодателя в 100-кратном размере минимальной заработной платы.
Работодатель освобождается от уплаты штрафа, если в течение одного месяца полномочный орган не информировал о появлении вакантного места, однако за этот период образовавшееся вакантное место было восполнено лицом с инвалидностью, и об этом был оповещен полномочный орган.
Невыполнение квотирования чревато назначением в отношении работодателя штрафа на сумму в размере 200-кратной минимальной заработной платы.