Ժամանակակից ստրկատիրության օրինակ՝ Ուրալում 03/20/2013   17:00  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ուրալում բացահայտվել է ստրկատերերի մի խոշորագույն ցանց: Ձեռնարկատերերը զոհերին ստիպել են աշխատել աղբանոցներում, տանջել են սովահարությամբ և պարբերաբար ծեծի ենթարկել:
Քննիչներին հաջողվել է ի հայտ բերել այդպիսի 3 ձեռնարկատիրոջ` Չելյաբինսկում, ովքեր 6 տարվա ընթացքում 200 մարդու ստիպել են աշխատել իրենց համար: Սովորական բանվորներին որպես ստրուկ շահագործելու այս սխեման բացահայտվել է նրանցից մի քանիսի փախուստի դիմելուց հետո:
Քննիչների գնահատմամբ՝ Ռուսաստանում այսպիսի մասշտաբի ոչ ավելի քան 3 քրեական գործ է հետաքննվել:
38-ամյա Վալերի Մ.-ն ստրկատերերի ձեռքն է ընկել պատահաբար, երբ ճանապարհին փորձում էր համընթաց գնացող մեքենա գտնել: Նրա մոտ կանգնած մեքենայի վարորդը առաջարկել է շահավետ, հարմար և կայուն աշխատավարձով աշխատանք: Հենց այդ օրն էլ Վալերին հայտնվել է աղբավայրում:
Աշխատել են առանց հանգստյան օրերի, ամեն օր` առավոտյան ժամը 5-ից մինչև երեկոյան 23-ը: Տեսակավորել և հավաքել են աղբավայրում հայտնված ապակյա և պոլիէթիլենային շշերը, մետաղյա տարրաները: Առավել գնահատվել են գունավոր մետաղները: Եթե թափոնների մեջ որևէ արժեքավոր իր աշխատողը չի նկատել, ապա` ենթարկվել է ծեծի:
Վալերին աղբավայրում աշխատել է 14 ամիս: 8 հոգով ապրում էին այդտեղից ոչ հեռու գտնվող խորդանոցում: Քնում էին հատակին: Խորդանոցում ջերմությունը երբեմն մինչև 40 աստիճան սառնության էր հասնում, իսկ այնտեղ եղած խարխուլ վառարանը անզոր էր արտաքին աշխարհի հետ բազմաթիվ խորշերով ու անցքերով հաղորդակցվող կառույցի սրահը տաքացնել: Նրանց կերակրել են հազվադեպ` երբեմն թեյ են տվել, հաց կամ ծխախոտ: Հաճախ նույնիսկ ջրի խիստ պակաս են ունեցել և իրենց սանիտարական կարիքների համար ստիպված են եղել տեղում եղած կասկածելի մաքրության աղբյուրից օգտվել:
Ստրկական աշխատանքն օգտագործելու մեղադրանքով քննիչների կասկածի տակ են հայտնվել եղբայրներ Ֆարիտ և Խալիլ Գ.-երը և նրանց օգնական Օլեգ Վ.-ն: Նրանց բոլոր հեռախոսազրույցները սկսել են ձայնագրվել: Հենց դրանք էլ դարձել են ստրկատերերի մեղքը հաստատող ուղղակի ապացույցներ:
ՌԴ քր. օրենսգրքի «Նենգասպառնալիքով, բռնությամբ կամ այն կիրառելու սպառնալիքով մեկ կամ ավելի անձանց նկատմամբ Ստրկական աշխատանքն օգտագործելու» հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, հաղորդում է «Life News»-ը` հղում անելով ՌԴ Քննչական կոմիտեի քննչական վարչության առանձնահատուկ կարևորության գործերի բաժնի ավագ քննիչ Պավել Դերխոյին:
Կասկածյալներն առայժմ գտնվում են ազատության մեջ, սակայն շուտով նրանց կներկայացվի մեղադրանք: Տուժած են ճանաչվել 7 մարդ, սակայն համաձայն օպերատիվ տեղեկությունների 6 տարվա ընթացքում կասկածյալների ձեռքի տակով անցել է 200 մարդ: Քրեական գործի ծավալն արդեն կազմում են 12 հատոր:

На Урале предпринимателей обвинили в обращении в рабство более 200 человек. 03/20/2013   17:12  |  Актуальная тема
“На Урале раскрыта крупнейшая сеть рабовладельцев. Предприниматели заставляли жертв трудиться на свалках, морили голодом и постоянно избивали. В Челябинской области следователям удалось вычислить троих бизнесменов, которые на протяжении шести лет использовали рабский труд более 200 человек. Раскрыть схему, жертвами которой становились простые рабочие, удалось после побега нескольких из них”, - сообщает Life News.
Издание пишет, что мужчины тщательно продумали план действий и вечером смогли выбраться из сарая, в котором их держали. Почти двое суток беглецы через горы и лес шли к городу Карабаш.
Истощенные и до полусмерти избитые рабы чудом добрались до ближайшего отдела полиции и рассказали оперативникам шокирующую историю, которая произошла с ними. По словам следователей, уголовных дел такого масштаба в России расследовалось не более трех.
38-летний Валерий М. попал в руки рабовладельцев случайно, когда ловил на дороге попутку. Остановившийся водитель сделал выгодное предложение: хорошая работа и стабильный заработок. В этот же день Валерий оказался на мусорной свалке.
На свалке Валерий провел 14 месяцев. Среди гор мусора восемь человек жили в деревянном сарае, где даже в 40-градусный мороз приходилось спать на полу, а старая печка не могла протопить ветхую постройку с щелями в стенах. Рабов на свалке кормили лишь изредка, подбрасывая им чай, хлеб и сигареты.
Когда подозреваемые в использовании рабского труда братья Фарит и Халиль Г, а также их помощник Олег В. попали в разработку оперативников, все их телефонные переговоры были записаны. Теперь эти аудиозаписи стали прямыми доказательствами вины рабовладельцев.
"Возбуждено уголовное дело по статье "Использование рабского труда, совершенное в отношении двух или более лиц, с применением шантажа, насилия или с угрозой его применения", - передает Life News со ссылокой старшего следователя отдела по расследованию особо важных дел СУ СКР по Челябинской области Павел Дерхо. - Подозреваемые в настоящее время находятся на свободе, в скором времени им будет предъявлено обвинение. Потерпевшими признаны 7 человек, однако, по оперативной информации, за 6 лет в качестве рабов через подозреваемых прошло более 200 человек. Данное уголовное дело содержит уже более 12 томов, при этом подобных дел в России было не больше трех.