Քրեական գործ հարուցեցին միջազգային հետախուզվողի կողմից սահմանը կեղծ անձնագրով հատելու համար 03/01/2013   20:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող եւ կիբերհանցագործությունների գործերով վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` անձնագիր կեղծելու եւ պետական սահմանն ապօրինի հատելու դեպքերի առթիվ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունից։
ՀՀ գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական կապերի բաժնից ստացված նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2011թ. փետրվարի 8-ին ՌԴ Նովոսիբիրսկ քաղաքում պատվերով սպանություն կատարելու մեղադրանքով ՌԴ քրեական օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «զ» կետով միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացի Մ.Սարգսյանը, ով 2013թ. փետրվարի 11-ին ՀՀ վերաքննիչ դատարանի դահլիճից դիմել էր փախուստի, ՀՀ պահպանվող պետական սահմանն ապօրինի հատել է` ձեռք բերելով կեղծ անձնագիր:
2013թ. փետրվարի 23-ին առանց սահմանված փաստաթղթերի, իրավունք վերապահող կեղծ անձնագրի օգտագործմամբ Ս. Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետությունից մեկնել է Մոսկվա: Սակայն ՌԴ իրավապահները, բացահայտելով կեղծիքը, մերժել են նրա` երկիր մուտքի թույլտվությունն ու արտաքսել Հայաստանի Հանրապետություն:
Նույն աղբյուրի փոխանցմամբ, ՀՀ վերաքննիչ դատարանը, 2013թ. փետրվարի 11-ին դատական ստուգման ենթարկելով Երեւան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի` 2013թ. հունվարի 29-ի որոշման օրինականության եւ հիմնավորվածության վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազության միջազգային իրավական կապերի բաժնի կողմից բերված վերաքննիչ բողոքը, բավարարել է այն եւ բեկանել հիշյալ դատական ակտը` որոշում կայացնելով` Մ.Սարգսյանի նկատմամբ 40 օր ժամկետով ժամանակավոր կալանավորում կիրառելու վերաբերյալ:
Սակայն որոշումը չէր կատարվել, քանի որ Մ. Սարգսյանը դատարանի դահլիճից դիմել էր փախուստի, որի համար նրա նկատմամբ հայտարարվել էր հետախուզում:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ եւ 329-րդ հոդվածների 1-ին մասերով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննության վարչությանը:
15:41 25/02/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԴատարանի շնորհիվ ազատության մեջ հայտնված սպանության համար հետախուզվողը հայտնաբերվել է
12:47 14/02/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԴատարանի շնորհիվ ազատության մեջ է հայտնվել սպանության համար հետախուզվողը

В Генпрокуратуре Армении возбуждено уголовное дело по факту незаконного пересечения госграницы по поддельному паспорту 03/02/2013   17:32  |  Лента новостей
В органах безопасности Генпрокуратуры РА и управлении по делам о киберпреступлениях возбуждено уголовное дело по факту подделки паспорта и незаконного пересечения государственной границы. Об этом сообщают в пресс-службе Генпрокуратуры РА.
В ходе исследования материалов, полученных в отделе международно-правовых связей Генпрокуратуры РА выяснилось, что по обвинению в преступлении, предусмотренном п. “з” ч.2 ст.105 УК РФ, а именно в заказном убийстве, совершенном в г. Новосибирске, 8 февраля 2011г., находящийся в международном розыске гражданин Армении М.Саргсян, который 11 февраля 2013г. бежал из зала заседаний Апелляционного РА, незаконно пересек государственную границу по поддельному паспорту.
23 февраля 2013г. С. Саргсян с помощью поддельного паспорта прибыл в Москву. Однако правоохранительные органы РФ, обнаружив подделку, отказали ему во въезде в страну и депортировали в Республику Армения.
Согласно тому же источнику, Апелляционный суд Армении 11 февраля 2013г., проверив апелляционную жалобу отдела международно-правовых связей Генпрокуратуры РА касательно законности и обоснованности решения от 29 января 2013г. суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш г. Еревана, удовлетворил иск и отменил вышеупомянутый судебный акт, и вынес решение о применении временного ареста в отношении М. Саргсяна сроком на 40 дней.
Однако решение не было приведено в исполнение, поскольку М. Саргсян убежал из зала заседания и был объявлен в розыск.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ст. 325 и ст. 329 Уголовного кодекса Армении, предварительное расследование которого поручено Управлению расследования СНБ при Правительстве РА.