Դատարանի շնորհիվ ազատության մեջ հայտնված սպանության համար հետախուզվողը հայտնաբերվել է 02/25/2013   15:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մեր ունեցած հավաստի տեղեկատվության համաձայն` Մոսկվայում այսօր հայտնաբերվել և անմիջապես ձերբակալվել է ՌԴ Նովոսիբիրսկ քաղաքում խոշոր ձեռնարկատիրությամբ զբաղվող Կ. Ալոյանին հրազենի գործադրմամբ պատվերով սպանելու մեջ մեղադրվող ու 2012թ. նոյեմբերի 2-ից հետախուզվող ՀՀ քաղաքացի, 1988թ. ՀՀ Սևանի շրջանի Ծովագյուղ գյուղում ծնված Մկրտիչ Համլետի Սարգսյանը:
Վերոնշյալ դեպքին «Pastinfo.am»-ը հանգամանորեն անդրադարձել էր 14.02.2013թ. մեր «Դատարանի շնորհիվ ազատության մեջ է հայտնվել սպանության համար հետախուզվողը» հրապարակմամբ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԿԱ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության աշխատակիցները ՌԴ իրենց գործընկերների կողմից հիշյալ հետախուզումը հայտարարելուց 3 ամիս չանցած, 2013 թ. հունվարի 26-ին ձերբակալել և ՀՀ ոստիկանության Երևանի ՁԱՊՎ էին տեղափոխել Մ. Սարգսյանին: Սակայն Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը մերժել էր Մկրտիչ Սարգսյանի նկատմամբ 40 օր ժամկետով կալանավորում կիրառելու միջնորդությունը:
Մինչ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը խորհրդակցական սենյակում միջնորդությունը բավարարելու որոշում կընդուներ, ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման շնորհիվ ազատության մեջ հայտնված Մկրտիչ Սարգսյանը դատարանից հեռացել և հաջողացրել էր թաքնվել քննությունից: Մկրտիչ Սարգսյանը Հայաստանի սահմանը հատել և Ռուսաստան է հասել կեղծ անձնագրով: Ձերբակալումից հետո նրան արդեն արտաքսել են Հայաստան:

В Армению экстрадирован из России разыскиваемый за убийство житель села Цовагюх, оказавшийся на воле по решению суда 02/25/2013 16:33 | Лента новостей
По имеющейся у нас достоверной информации,сегодня в Москве был обнаружен и тотчас же задержан находящийся с 2 ноября 2012г. житель села Цовагюх Севанского района Мкртыч Гамлетович Саргсян 1988 года рождения, обвиняемый в совершении заказного убийства крупного предпринимателя из Новосибирска К. Алояна. Последний был убит выстрелом из огнестрельного оружия.
Сотрудники Главного управления угрозыска Полиции Армении не прошло и трех месяцев, как их российские коллеги объявили в розыск обвиняемого, 26 января 2013г. арестовали и доставили в МСА(место содержания арестованных) М. Саргсяна. Однако суд общей юрисдикции первой инстанции административных районов Кентрон и Норк-Мараш отклонил ходатайство о применении в качестве меры пресечения заключения под стражу сроком на 40 дней в отношении Мкртыча Саргсяна.
Пока Апелляционный уголовный суд в совещательной комнате вынес бы решение об удовлетворении ходатайства, оказавшийся на свободе благодаря суду общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш Мкртыч Саргсян, попрощавшись, удалился из зала суда и сумел скрыться от следствия. Мкртыч Саргсян пересек границу Армении и добрался до России по поддельному паспорту. После ареста его экстрадировали в Армению.